Reklama

"Szukając Królestwa Bożego"

Niedziela łowicka 48/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Statutach I Synodu Diecezji Łowickiej czytamy: "Wszyscy kapłani diecezjalni i zakonni pracujący w duszpasterstwie na terenie Diecezji Łowickiej zobowiązani są do uczestnictwa w konferencjach dekanalnych i zjazdach duszpasterskich, organizowanych przez władzę diecezjalną (stat. 65).
Wydział Duszpasterski Kurii Diecezjalnej w Łowiczu w dniach 9 i 16 listopada br. zorganizował w Gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu Konferencje Rejonowe dla wszystkich kapłanów naszej diecezji pod hasłem: "Szukajcie wpierw Królestwa Bożego". W terminie pierwszym udział wzięli księża z dekanatów rejonu południowego i zachodniego diecezji, natomiast 16 listopada - duchowni z terenu dekanatów: Głowno, Krośniewice, Kutno, Łęczyca, Żychlin, Łowicz, Sanniki.
Podobnie jak 9 listopada, również tydzień później (tj. 16 listopada, konferencję rozpoczęło nabożeństwo w kaplicy seminaryjnej poprowadzone przez ojca duchownego Seminarium ks. Pawła Kozakowskiego. Przebiegło ono pod hasłem: "Królestwo Boże wśród was jest". W tym też nurcie tematycznym celebrans wygłosił konferencję, w której przypomniał: "Każdego dnia nawet kilkakrotnie modlimy się: Przyjdź Królestwo Twoje (Mt 6, 10). Z tego wynika, że Królestwo Boże jest rzeczywistością wciąż nadchodzącą. Z drugiej jednak strony to Królestwo już istnieje, obecne w Chrystusie i w powołanej przez Niego wspólnocie: Królestwo Boże pośród was jest (Łk 17, 21). Jest ono w formie ukrytej. Może jeszcze inaczej należałoby powiedzieć, że jest ono jakąś potęgą, która określa obecną rzeczywistość, a jednocześnie skierowana jest ku przyszłości. (...) To Królestwo określa bardzo wyraźnie moralne życie człowieka i to w postaci zdecydowanie radykalnej. Przypomnijmy sobie zasadnicze wymagania moralne, stawiane ludziom przez Jezusa w obliczu nadchodzącego Królestwa. Pierwsze, podstawowe żądanie skierowane przez Jezusa do tych, którzy chcą mieć udział w Królestwie Bożym brzmi: Nawracajcie się! (Mt 4, 17; Mk 1, 15).(...) Nawrócenie głoszone przez Chrystusa oznacza wezwanie do odwagi, by umieć żyć z daru Bożego. (...) Nawrócenie się nie dopuszcza żadnych zastrzeżeń. Jeśli kto przychodzi do mnie, a nie ma w nienawiści swego ojca i matki, żony i dzieci... nadto i siebie samego, nie może być moim uczniem (Łk 14, 26). Nawrócenie się nie znosi także żadnego odwołania. Gdy raz zostało dokonane, nie ma żadnego wstecz, tylko naprzód. (...) Najbardziej sprzeciwia się nawróceniu postawa zarozumiałości i przekonanie człowieka o jego własnej sprawiedliwości. (...) Z wezwaniem do nawrócenia Jezus łączy żądanie wiary. Wiara jest niejako pozytywną stroną nawrócenia. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię (Mk 1, 15). Nawrócenie dokonuje się dopiero w powrocie do miłości Boga przez wiarę. Królestwo Boże jest darem Bożym - jak również darem jest wiara. Jest skarbem, o którego zdobycie należy się troszczyć za cenę wszystkiego, co się posiada (Mt 13, 44n). Lecz by zdobyć Królestwo Boże, trzeba być człowiekiem na wysokim poziomie życia moralnego". Wszyscy kapłani słuchali konferencji w skupieniu i zamyśleniu.
Drugą - niejako naukową część konferencyjnego spotkania księży rozpoczął ks. dr Andrzej Banaszek (UKSW), który wygłosił referat na temat: "Tajemnica Królestwa Bożego w przekazie biblijnym". W sposób bardzo wyrazisty ukazał kształtowanie się idei Bożego Królestwa na przestrzeni dziejów zbawienia, od najstarszych czasów starotestamentalnych począwszy, a na działalności Pana Jezusa skończywszy.
Kolejnym prelegentem był Konrad Szymański, znany dziennikarz z TV PULS. Jego referat poruszał zagadnienie: "Królestwo Boże w życiu społecznym - oczekiwania i potrzeby". W swoim wystąpieniu poruszył między innymi kwestię postawy Kościoła katolickiego, katolików wobec cywilizacji liberalno-demokratycznej. Zauważył, iż dzisiaj wobec tendencji głębokiej liberalizacji życia, katolicy są za mało czujni i odpowiedzialni za katolickość ich wartości. Pokazał tę słabość na trzech płaszczyznach:
1. sprawa szkoły - ogromne przyzwolenie dla edukacji seksualnej w ujęciu skrajnie liberalnym,
2. media - kwestia ich kontroli ze strony katolików, gdy chodzi o propagowane w nich wartości moralne,
3. polityka - również sprawa kontroli jej działalności.
Z kolei głos zabrał ks. Robert Kwatek - pracownik Kurii Diecezjalnej. Na początku bardzo sugestywnie ukazał konstrukcję i sens teologiczny konferencji rejonowej. "Na początku w czasie nabożeństwa - mówił ks. Kwatek - wszyscy uprzytomniliśmy sobie, iż jesteśmy namaszczeni, naznaczeni znamieniem Bożym, łaską Boga przez sakrament chrztu, powołani do udziału w Królestwie Bożym. Prelekcja ks. A. Banaszka przypomniała wszystkim, w jaki sposób idea Królestwa Bożego udzielała się i rozwijała w Piśmie świętym. I widać, iż to Królestwo Boże rozwijało się w doświadczeniach życia ludzkiego, znajdując swoje miejsce w życiu narodu wybranego, konkretnych ludzi. I wreszcie - zauważył ks. Kwatek - trzecia wypowiedź wskazuje na wielkie potrzeby i możliwości, na szczeblu obecnego naszego działania dla rozwoju Królestwa Bożego. Jesteśmy wyposażeni w łaskę Bożą, mamy moc słowa Bożego, posiadamy Tradycję biblijną, która bardzo mocno podkreśla, iż mamy narzędzia do głoszenia Królestwa Bożego".
Po takim wprowadzeniu ks. Kwatek przedstawił program pracy duszpasterskiej na rok 2002/2003, którego podstawą dogmatyczną jest treść III i IV części Katechizmu Kościoła Katolickiego, omawiająca prawo sumienia, jakim powinien kierować się chrześcijanin (Dekalog i Przykazania Kościelne), a także wskazujące na istotne znaczenie życia modlitwy dla zachowania tożsamości dzieci Bożych.
Kolejny prelegent - Marzena Klakla, prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej skrótowo ukazała Akcję Katolicką jako jedną z form uaktywnienia wiernych w życiu parafii - wspólnoty, w której mamy budować Królestwo Boże. Przypomniała, iż w naszej diecezji na ponad 160 parafii, istnieje tylko 17 oddziałów parafialnych Akcji Katolickiej. Uwrażliwiała więc księży proboszczów na potrzebę angażowania świeckich w "budowanie Królestwa Bożego" na płaszczyźnie wspólnoty parafialnej właśnie poprzez udział w uprzednio założonym oddziale AK.
Ostatnią prelekcję na temat: "Obrona praw Rodziny w kontekście integracji z Unią Europejską" wygłosiła dr Ewa Mańkowska.
W podsumowaniu uczestniczący w Konferencji bp Alojzy Orszulik zwrócił uwagę między innymi na to, iż dzisiaj coraz rzadziej mówi się o rodzinie katolickiej, instytucjach katolickich, wartościach katolickich, tradycji katolickiej, co powoduje wśród katolików stopniowe zatracanie tożsamości. Stąd księża w czasie kazań, na katechezie, w różnego rodzaju kontaktach duszpasterskich powinni akcentować katolicyzm. Warto przy tej okazji przypomnieć, iż w czasach zaborów właśnie katolicyzm utożsamiany był często z polskością. Podsumowując można stwierdzić, iż konferencja rejonowa spełniła zamierzony cel, tzn. uwrażliwiła duszpasterzy na realizację zadania kapłańskiego, jakim jest pomoc w urzeczywistnianiu idei królestwa Bożego pośród nas.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

2024-05-04 22:24

Mat. prasowy

W czym właściwie Maryja pomogła Jezusowi, skoro i tak nie mogła zmienić Jego losu? Dlaczego warto się Jej trzymać, mimo że trudności wcale nie ustępują? Zapraszamy na piąty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o tym, że czasem Maryja przynosi po prostu coś innego niż zmianę losu.

Więcej ...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

19 maja odbędzie się 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet na Jasną Górę

2024-05-05 11:08

Episkopat Flickr

Pod hasłem „Pójdę ufna za Tobą” 19 maja odbędzie się 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet na Jasną Górę. W ubiegłych latach pielgrzymka gromadziła w Częstochowie około 2,5 tys. kobiet z całej Polski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Wiara

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...