Reklama

Kościół

Małe Kalwarie 2024

Czy Kościół powinien płakać i przyznawać się do win?

Archiwum

Rozpoczęła się kolejna edycja Małych Kalwarii 2024. Jest to cykl nabożeństw Drogi Krzyżowej odprawianych na kalwariach Męki Pańskiej znajdujących się w różnych zakątkach archidiecezji częstochowskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pierwsze spotkanie modlitewne odbyło się na Przeprośnej Górce pod Częstochową, gdzie znajduje się również sanktuarium św. Ojca Pio. O godzinie 17.00 rozpoczęła się Droga Krzyżowa w pięknej, jurajskiej scenerii, z widokiem na oświetloną w dali wieżę jasnogórską.

Rozważania poprowadził Bp Andrzej Przybylski. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej, a po nim msza święta, były też związane z obchodzonym w Polsce dniem modlitwy i solidarności z ofiarami nadużyć seksualnych. "Przeprośna Górka to miejsce symboliczne dla takiej modlitwy - stwierdził Bp Andrzej. - To miejsce, gdzie latem zatrzymują się tu największe pielgrzymki zmierzające na Jasną Górę. Zanim pielgrzymi wejdą do Częstochowy, właśnie tutaj, przeżywają moment pojednania i przebaczenia."

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W rozważaniu stacji VIII, gdy Jezus pociesza płaczące niewiasty, Bp Andrzej nawiązał do daru łez.

"Jezus zatrzymuje się zawsze przy ludzkich łzach. Jest nawet taki duchowy dar, dar łez, które oczyszczają, żeby zobaczyć swoje błędy i grzechy. Dar łez, który pozwala też lepiej i czyściej widzieć świat i dalszą drogę pomimo cierpienia. Czy Kościół powinien płakać i przyznawać się do win? Przecież jest święty, wieczny, jest Ciałem Chrystusa!


Podziel się cytatem

Reklama

Tak, świętość Kościoła jest niezaprzeczalna, bo wynika ze świętości samego Boga, ale my ludzie w Kościele jesteśmy grzesznikami. Przecież wcielony Syn Boży, Jezus, też płacze - nad grobem Łazarza, czy nad Jerozolimą. Moglibyśmy więc zapytać: czy Jezus może i powinien płakać?

Stąd ta prośba Jezusa przy płaczących kobietach, abyśmy nie płakali nad Bogiem, ale "nad sobą i naszymi dziećmi". Kiedy Kościół płacze, przyznaje się do winy i przeprasza to jasne, że nie przeprasza za Pana Boga, ale za te miejsce w pielgrzymującym Kościele i za niektórych ludzi, którzy w tym Kościele zamiast Boga i miłości przekazali rany i zwątpienie. Kościół też potrzebuje czasem takiego duchowego daru łez, żeby zobaczyć swoje słabości i by oczyszczony przez łzy mógł jeszcze lepiej pełnić misję Chrystusa na ziemi".

Podziel się:

Oceń:

+25 -5
2024-02-17 09:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rodzice to pierwsi duszpasterze

Bożena Sztajner

Więcej ...

Papież prosi o modlitwę w intencji Światowego Dnia Dziecka

2024-04-14 13:07

Grzegorz Gałązka

Po odmówieniu wielkanocnej modlitwy „Regina Caeli” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty przypomniał, że za ponad miesiąc, 25 i 26 maja odbędzie się w Watykanie po raz pierwszy Światowy Dzień Dziecka i zachęcił do modlitwy w jego intencji.

Więcej ...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł Narodowy Marsz Życia

2024-04-14 16:24

PAP/Albert Zawada

Pod hasłem „Niech żyje Polska!” ulicami Warszawy przeszedł w niedzielę Narodowy Marsz Życia. Wedle organizatorów w wydarzeniu uczestniczyło około 50 tys. ludzi. Była to manifestacją w obronie życia, rodziny, wartości i niepodległości oraz wyraz solidarności z tymi, którzy najbardziej potrzebują wsparcia, zwłaszcza dziećmi zagrożonymi aborcją.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Rozważania na niedzielę: Wiara to fakty, nie teoria

Wiara

Rozważania na niedzielę: Wiara to fakty, nie teoria

Panie! Umacniaj mnie na drodze dawania świadectwa o Tobie!

Wiara

Panie! Umacniaj mnie na drodze dawania świadectwa o Tobie!

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Smoleńsk. Niezabliźniona rana

Wiadomości

Smoleńsk. Niezabliźniona rana

Oblicze Jezusa Miłosiernego nad Częstochową

Niedziela Częstochowska

Oblicze Jezusa Miłosiernego nad Częstochową

Krzyżu mój, Krzyżu – com dla Ciebie zrobił? Słów...

Kościół

Krzyżu mój, Krzyżu – com dla Ciebie zrobił? Słów...

Maryja – Matką s. Faustyny

Wiara

Maryja – Matką s. Faustyny

Gemma Galgani. Młoda święta stygmatyczka, do której...

Święci i błogosławieni

Gemma Galgani. Młoda święta stygmatyczka, do której...