Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: „Warszyc” - Żołnierz Wyklęty

Marek Kamiński

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego przy ul. Gdańskiej 100/102 w Łodzi odbyła się prezentacja komiksu „Warszyc”, poświęcona Stanisławowi Sojczyńskiemu w 77 rocznicę jego śmierci. Autorem scenariusza i rysunków jest Tomasz Kleszcz, a konsultantem historycznym Paweł Kowalski. Bezpłatną publikację przygotowało Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi.

Zaproszonym uczniom łódzkich szkół życie i działalność „Warszyca” w panelu dyskusyjnym przybliżyli dr Tomasz Toborek, dr Krzysztof Latocha oraz prowadzący Artur Ossowski. Stanisław Sojczyński był nauczycielem języka polskiego w szkole powszechnej w Borze Zajacińskim. Aktywnie działał w Związku Nauczycielstwa Polskiego i w Związku Strzeleckim. W czasie II wojny światowej jako podporucznik Wojska Polskiego brał udział w bitwach w okolicach Hrubieszowa i Janowa Lubelskiego. 14 lutego 1942 r. z rozkazu Naczelnego Wodza i premiera RP na uchodźctwie gen. Władysława Sikorskiego powstała Armia Krajowa. W nowych realiach Sojczyński został zastępcą komendanta Obwodu Radomskiego i szefem tamtejszego kierownictwa Dywersji Komendy Głównej AK, odpowiedzialnego za akcje zbrojne i dywersyjne. Sojczyńskiego cechowała dbałość o porządek i dyscyplinę w oddziałach. Była ona wynikiem jego dążenia, by podległych mu żołnierzy postrzegano jako siłę sprawiedliwą, karną, mającą poczucie własnej wartości i wagi wykonywanej misji. 

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zobacz zdjęcia: Łódź: „Warszyc” - Żołnierz Wyklęty

Koniec wojny nie przyniósł takich rezultatów, jakich spodziewali się żołnierze AK. Na terenach wyzwolonych spod władzy niemieckiej, NKWD i polskie siły bezpieczeństwa masowo aresztowały ludzi niewygodnych dla nowego reżimu. Organizacja „Warszyca” pod nazwą Konspiracyjne Wojsko Polskie prowadziła walkę z aparatem bezpieki. 27 czerwca 1946 r. komunistyczne władze aresztowały kpt Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca”. Na mocy wyroku Wojskowego Sądu Rejonowego w Łodzi został skazany na karę śmierci wraz z pięcioma jego towarzyszami. Sześciu skazanych stracono 19 lutego 1947 roku. Egzekucja odbyła się prawdopodobnie na strzelnicy na Brusie w Łodzi. Do dnia dzisiejszego nie udało się ustalić miejsca pochówku. W dniu 5 listopada 2009 r. postanowieniem prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego został pośmiertnie mianowany generałem brygady.

Reklama

- Dziękuję Instytutowi Pamięci Narodowej za tę publikację i za to, że w murach naszej biblioteki mamy możliwość łączenia się w tym wielkim dziele edukacyjnym i że Państwo wspólnie z nami chcecie tę wiedzę historyczną szerzyć – powiedziała dyrektor biblioteki, Joanna Mędrzak. A zwracając się do młodzieży, dodała – Droga młodzieży, być może ten czas w waszym życiu w tym momencie jest czasem beztroskim, pełnym radości, czego z całego serca wam życzę. Ale jeśli nie będziemy uczestniczyć w takich lekcjach, jeśli nie będziemy pamiętać o bohaterach z przeszłości, to nie ma mowy o budowaniu naszej lepszej przyszłości. Nie ma przyszłości bez pamięci o ważnych bohaterach historycznych, patriotycznych dla nas i dla naszej Ojczyzny.

W tym roku w czerwcu na terenie poligonu na Brusie będą wznowione prace poszukiwawcze zamordowanych bohaterów. W wydarzeniu uczestniczyli zaproszeni goście oraz młodzież łódzkich szkół. Wszyscy zostali obdarowani egzemplarzem komiksu „Warszyc”. Elektroniczną wersję publikacji można pobrać ze strony internetowej Instytutu Pamięci Narodowej.

Podziel się:

Oceń:

2024-02-20 11:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Łódź: „Kim jest dla Ciebie Jezus?” – abp Ryś

Piotr Drzewiecki

W sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus od poniedziałku 29 marca trwają „Rekolekcje dla Łodzi”, które głosi metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś. Rozpoczęła je msza św. o uzdrowienie.

Więcej ...

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły uroczystości pogrzebowych

2024-06-30 11:48
Ks. Mirosław Rapcia

Archiwum

Ks. Mirosław Rapcia

W wypadku samochodowym w dniu 29 czerwca 2024 r, wracając z Medjugorie, zginął ks. Mirosław Rapcia, proboszcz parafii św. Piotra w okowach w Białej/k. Wielunia.

Więcej ...

To nie jest jakiś piknik parafialny, tu jest Ameryczka!

2024-07-01 09:56

Mat. prasowy

Za tydzień rusza Festiwal Życia. Największy religijny festiwal dla młodzieży w Polsce odbędzie się od 8 do 14 lipca w Kokotku na Śląsku. Tłumy młodych katolików z całego kraju, a nawet z bardzo odległych stron świata, już pakują namioty i plecaki, żeby przeżyć jedyny taki tydzień w roku. Co w programie?

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Muzeum Auschwitz przygotowuje się do remontu

Wiadomości

Muzeum Auschwitz przygotowuje się do remontu

Mamy medal. Polacy pokonali Słowenię

Wiadomości

Mamy medal. Polacy pokonali Słowenię

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska