Reklama

Kościół

Kościół o wspieraniu Ukraińców w 2023 r.: pomoc od Caritas Polska otrzymało ponad 1 mln Ukraińców

Episkopat Flickr

W 2023 r. pomoc rzeczową od Caritas Polska otrzymało ponad 1 mln Ukraińców na kwotę 150 mln zł. Rycerze Kolumba przekazali wsparcie o wartości 2 mln USD, a zakon maltański o wartości 3 mln zł – poinformowano w czwartek na konferencji prasowej w Warszawie. Potrzeby zamiast maleć, cały czas rosną - wskazano.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W siedzibie KEP w czwartek odbyła się konferencja prasowa, w czasie której przedstawiciele Caritasu Polska, Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, Rycerzy Kolumba i zakonu maltańskiego podsumowali pomoc Kościoła w Polsce dla Ukrainy w ciągu ostatniego roku wojny.

"Dzięki pomocy +świadomej części świata+ żyjemy, ale regularnie odczuwamy skutki trwającej wojna w postaci choćby ataków rakietowych" - powiedział ukraiński rzymskokatolicki biskup diecezjalny kijowsko-żytomierski Witalij Krywycki SDB.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wspomniał, że dzięki miejscowej Caritas zorganizowano np. świetlice dla dzieci, które zastępują przedszkola dając możliwość rodzicom, zwłaszcza matkom, podjęcia pracy".

Powiedział, że jednym z największych obecnie wyzwań jest dostęp do leków. "Brakuje leków i artykułów medycznych, których potrzebują nie tylko żołnierze, ale także cywile" - zaznaczył hierarcha.

Zwrócił także uwagę, że setki osób, zwłaszcza wewnętrznych uchodźców, codziennie korzysta z kuchni socjalnych, gdzie przygotowywane są gorące posiłki. "Ludzie wracają do nawet na wpół zrujnowanych mieszkań lub na całkiem inne tereny, gdzie nie mają niczego, nawet pracy" - powiedział bp kijowsko-żytomierski.

Dyrektor Caritasu Polska ks. Marcin Iżycki poinformował, że "w ciągu ostatniego roku organizacja udzieliła pomocy ponad 1 mln uchodźców z Ukrainy, w tym 570 tys. osobom na Ukrainie i 500 tys. w Polsce". "Wartość wsparcia przekazanego na Ukrainę w drugim roku wojny na pomoc rzeczową i finansową to 61 mln zł, zaś uchodźcom w Polsce to 87 mln zł" - powiedział ks. Iżycki.

Pomoc ludziom w Ukrainie świadczona jest za pośrednictwem dwóch dużych programów: "Paczka dla Ukrainy" i "Rodzina Rodzinie". Paczki przechodzą za pośrednictwem prowadzonych przez Caritas hubów do Lwowa, skąd są dystrybuowane na całą Ukrainę.

"Na program +Paczka dla Ukrainy+ przeznaczyliśmy w ciągu ostatniego roku 31,5 mln złotych" - powiedział ks. Iżycki. Poinformował, że "w sumie wysłano ponad 90 tys. paczek z żywnością i środkami higienicznymi". "Koszt jednej paczki to 350 zł. Zakładamy, że wystarcza na dwa tygodnie" - powiedział ks. Iżycki.

Reklama

W październiku 2022 r. Caritas Polska rozpoczęła programu Rodzina Rodzinie. Początkowo obejmował on ponad 620 rodzin w diecezji kijowsko-żytomierskiej, natomiast korzysta z niego 1800 rodzin w dwóch diecezjach: kijowsko-żytomierskiej i charkowsko-zaporskiej.

"W 28 Centrach Pomocy Migrantom i Uchodźcom w Polsce zarejestrowanych jest 92 tys. osób z Ukrainy, z tego 30 tys. to dzieci" - powiedział ks. Iżycki. "Ze wsparcia integracyjnego i psychologicznego w ciągu ostatniego roku wojny skorzystało 70 tys. dorosłych i najmłodszych" - dodał.

Zwrócił uwagę, że w Polsce przebywają także ukraińskie dzieci z pieczy zastępczej, którymi opiekuje się Caritas. Specjalnie dla nich została wybudowana placówka edukacyjna pod Częstochową, z której korzysta 74 dzieci - powiedział dyrektor Caritas Polska.

Podkreślił, że "potrzeby zamiast maleć cały czas rosną".

Działający przy Konferencji Episkopatu Polski Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie od 2022 r. przekazał ofiarom wojny w Ukrainie 3,2 mln zł, z tego w ostatnim roku ponad 1 mln 600 tys. zł - poinformował dyrektor zespołu ks. Leszek Kryża. Dodał, że za wschodnią granicę pojechały do tej pory 53 duże transporty humanitarne, z tego w ostatnim roku - 24 transporty. Z tych pieniędzy zakupiono m.in. artykuły medyczne, środki czystości, a także generatory prądotwórcze i piecyki do ogrzewania. Wsparliśmy także funkcjonowanie świetlic dla dzieci w Charkowie czy organizowane przez Zgromadzenie Zakonne Sióstr od Aniołów spotkania dla najmłodszych w różnych wioskach, do których udaje im się dotrzeć ze specjalnym programem.

"Dzięki darczyńcom z Polski udało się np. zorganizować szwalnię dla kobiet, w której szyją kurtki czy pościel" - powiedział ks. Kryża. Dodał, że dzięki wsparciu Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie udało się wysłać 500 młodych z Ukrainy na Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie.

Reklama

Delegat stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce Krzysztof Zuba poinformował, że dzięki funduszowi solidarności organizacja przekazała na pomoc mieszkańcom Ukrainy od lutego 2022 r. wsparcie o wartości 22 mln dolarów, z czego w ostatnim roku było to 2 mln dolarów.

"Do tej pory przekazaliśmy ponad 250 tys. paczek, z czego ponad 50 tys. w 2023 r. oraz kilkanaście tysięcy poprzez akcje parafialne w oparciu o zbiórki na terenie Polski podczas akcji +Jałmużna Wielkopostna+" - powiedział Zuba.

Wśród nowych projektów w 2023 r. wymienił: usuwanie min lądowych i niewybuchów na Ukrainie, zakup kilkuset wózków inwalidzkich, zakup blisko 4 tys. kurtek dla dzieci czy porady prawne i pomoc psychologiczna w Centrach Miłosierdzia, których na terenie Polski jest 8, w tym. m.in. w Warszawie, Radomiu i Częstochowie oraz kilka na Ukrainie.

Marek Grzymowski, wiceprezes zarządu Fundacji Pomoc Maltańska-Maltańska Służba Medyczna z zakonu maltańskiego poinformował, że "zakon przekazał dotąd pomoc o wartości 100 mln zł (w ciągu ostatniego roku 3 mln zł - PAP)".

"Ponad 300 tys. zł wydaliśmy na bieliznę termiczną dla żołnierzy" - powiedział Grzymowski. Wyjaśnił, że pomoc materialna pochodzi z zakonu maltańskiego m.in. we Francji czy w USA. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ mhr/

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2024-02-22 14:45

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prezydent Zełenski: w Wielkanoc prosimy Boga o pokój

facebook.com/zelenskiy.official

W Wielkanoc prosimy Boga o wielką łaskę: by nastąpił wielki dzień, kiedy na Ukrainie zapanuje pokój, a wraz z nim wieczna zgoda i pomyślność - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w niedzielnej odezwie do narodu z okazji Świąt Wielkanocnych.

Więcej ...

Zwycięski „Dawca życia”

2024-04-09 14:22

Niedziela Ogólnopolska 15/2024, str. 20

Adobe Stock

Więcej ...

Papież ws. ataku Iranu na Izrael: należy zrobić wszystko, aby uniknąć dalszej eskalacji

2024-04-14 13:47

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Franciszek podczas niedzielnej modlitwy "Regina Caeli" w Watykanie zaapelował o pokój na Bliskim Wschodzie. Papież, odnosząc się do ataku Iranu na Izrael, powiedział, że należy zrobić wszystko, aby uniknąć dalszej eskalacji: "Wzywam was, abyście nie podejmowali żadnych środków, które mogłyby uruchomić spiralę przemocy i wciągnąć Bliski Wschód w jeszcze większy konflikt wojenny". Izraelskie siły obronne ogłosiły, że w nocy z soboty 13 kwietnia na niedzielę 14 kwietnia w Izrael uderzyło ponad 300 irańskich rakiet i dronów, z czego 99 proc. zostało przechwyconych. Na chwilę obecną nie ma doniesień o ofiarach śmiertelnych i nie jest jeszcze nieokreślona liczba rannych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Rozważania na niedzielę: Wiara to fakty, nie teoria

Wiara

Rozważania na niedzielę: Wiara to fakty, nie teoria

Panie! Umacniaj mnie na drodze dawania świadectwa o Tobie!

Wiara

Panie! Umacniaj mnie na drodze dawania świadectwa o Tobie!

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Smoleńsk. Niezabliźniona rana

Wiadomości

Smoleńsk. Niezabliźniona rana

Oblicze Jezusa Miłosiernego nad Częstochową

Niedziela Częstochowska

Oblicze Jezusa Miłosiernego nad Częstochową

Gdzie szukać Bożego Miłosierdzia?

Wiara

Gdzie szukać Bożego Miłosierdzia?

Krzyżu mój, Krzyżu – com dla Ciebie zrobił? Słów...

Kościół

Krzyżu mój, Krzyżu – com dla Ciebie zrobił? Słów...

Maryja – Matką s. Faustyny

Wiara

Maryja – Matką s. Faustyny