Reklama

Jasna Góra

Modlitwa przy krzyżu słynącym szczególnymi łaskami

BPJG

W piątki Wielkiego Postu i w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, czyli tylko sześć razy w roku - odprawiana jest liturgia Mszy św. przy słynącym szczególnymi łaskami ołtarzu z krzyżem i figurą Chrystusa. Krucyfiks ten znajduje się w bocznym ołtarzu w Kaplicy Matki Bożej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Celebracja Eucharystii, przy Jezusie Ukrzyżowanym podkreśla wymiar pasyjny Wielkiego Postu” - mówi paulin o. Dariusz Kropacz

- Mszą św. przy tym ołtarzu, podkreślamy, że krzyż jest znakiem naszego zbawienia i przez krzyż Chrystus nas odkupił. Dlatego też obowiązuje wtedy formularz Eucharystii ze święta Podwyższenia Krzyża Świętego, który w szczególny sposób, ukazuje rolę drzewa krzyża. Oddając cześć krzyżowi świętemu, uświadamiamy sobie, że przez nasze, osobiste życiowe krzyże, Pan Bóg chce nas zbawić – przypomina zakonnik.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Od wielu lat, w piątkowej Mszy św. przy krzyżu słynącym szczególnymi łaskami, uczestniczy pani Lidia Olczyk z Częstochowy.

- Odkryłam tutaj, tak cudowne Eucharystie. Myślę że właśnie Maryja wskazała mi ten szczególny ołtarz. Takim potwierdzeniem, że to jest wyjątkowe miejsce, że tutaj można otrzymać szczególne łaski, był wyjazd do Ziemi Świętej. Tam, podczas pielgrzymki, otrzymałam obrazek Jezusa słynącego łaskami, właśnie tego krzyża znajdującego się tutaj na Jasnej Górze. Kiedy dostałam ten obrazek i przeczytałam na nim, „Jezus słynący łaskami”, oniemiałam. Pomyślałam, że choć tyle razy tutaj byłam, nie wiedziałam o tym. Teraz jest to dla mnie potwierdzenie, że mam uczestniczyć w tych Mszach św. Być tak blisko Jezus Ukrzyżowanego, właśnie w tej figurze – dodaje Częstochowianka.

Gotycki krucyfiks, to zabytek pochodzący z XV w., z warsztatu Wita Stwosza. Rzeźba znajduje się przy ołtarzu z połowy XVIII w., to jeden z najcenniejszych zabytków Jasnej Góry. Według tradycji został ofiarowany na Jasną Górę, po śmierci Kazimierza Jagiellończyka przez królową - wdowę Elżbietę.

Ołtarz nosi wezwanie Chrystusa Ukrzyżowanego. Wzorowany jest na ołtarzu z czczonym w katedrze wawelskiej krucyfiksem królowej Jadwigi.

Msze św. przy zabytkowym ołtarzu i gotyckim krucyfiksie, odprawiane są w czasie Wielkiego Postu, w piątki o godz. 9.00.

Reklama

W każdy piątek Wielkiego Postu, wierni mogą uczestniczyć w Drodze Krzyżowej: w Kaplicy Matki Bożej o godz. 17.45 oraz o godz. 20.00 w duszpasterstwie przy Kaplicy św. Józefa na Halach.

Anna Przewoźnik @JasnaGóraNews

Podziel się:

Oceń:

+31 0
2024-02-23 18:58

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Krzyż Nerona – symbol prześladowania chrześcijan

Adobe Stock

Nie raz widzieliśmy ten symbol u kogoś na bransoletce, na bluzce czy zawieszony na szyi. Nie zastanawialiśmy się nawet co oznacza, bo był to dla nas zwyczajny znaczek. Ale czy na pewno zwyczajny? Przecież jest to złamany krzyż!

Więcej ...

Watykan: ogłoszono trzy dekrety Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych

2024-04-13 13:18

Adobe Stock

Dekret o cudzie za przyczyną błogosławionej, która będzie mogła być kanonizowana, dekret o męczeństwie podczas wojny domowej w Hiszpanii a także dekret o heroiczności cnót ogłosiła dziś z u poważnienia papieża Franciszka Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych.

Więcej ...

Papież zachęca do dzielenia się swoim doświadczeniem wiary

2024-04-14 13:01

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

„Warto mówić o dobrych natchnieniach, które ukierunkowały nas w życiu, o myślach i uczuciach, które pojawiły się, gdy znaleźliśmy się w obecności Boga, a także o wysiłkach i trudach, które podejmujemy, aby zrozumieć i postępować na drodze wiary, być może nawet żałować i zawrócić” - powiedział Franciszek 14 kwietnia w rozważaniu przed wielkanocną modlitwą „Regina Caeli”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Rozważania na niedzielę: Wiara to fakty, nie teoria

Wiara

Rozważania na niedzielę: Wiara to fakty, nie teoria

Panie! Umacniaj mnie na drodze dawania świadectwa o Tobie!

Wiara

Panie! Umacniaj mnie na drodze dawania świadectwa o Tobie!

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Smoleńsk. Niezabliźniona rana

Wiadomości

Smoleńsk. Niezabliźniona rana

Oblicze Jezusa Miłosiernego nad Częstochową

Niedziela Częstochowska

Oblicze Jezusa Miłosiernego nad Częstochową

Krzyżu mój, Krzyżu – com dla Ciebie zrobił? Słów...

Kościół

Krzyżu mój, Krzyżu – com dla Ciebie zrobił? Słów...

Maryja – Matką s. Faustyny

Wiara

Maryja – Matką s. Faustyny

Gdzie szukać Bożego Miłosierdzia?

Wiara

Gdzie szukać Bożego Miłosierdzia?