Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków

Posiedzenie Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa

Spotkanie rektorów na UPJPII

Archiwum UPJPII

Spotkanie rektorów na UPJPII

    W poniedziałek 26 lutego 2024 r w siedzibie rektoratu Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, mieszczącym się w Domu Długosza, odbyło się posiedzenie Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

    Miało ono szczególny charakter z uwagi na pożegnanie i podziękowanie złożone przez rektorów prezydentowi Krakowa prof. Jackowi Majchrowskiemu za lata "fantastycznej" współpracy z uczelniami – jak podsumował ją przewodniczący Kolegium prof. Jacek Popiel, rektor UJ, przekazując prezydentowi kopię XVI-wiecznego Kodeksu Baltazara Bohema w geście uznania dla wysiłków na rzecz rozwoju edukacji oraz wspierania misji krakowskich uczelni. Dar to piękna kopia jednego z najcenniejszych polskich zabytków rękopiśmiennych, który zawiera odpisy przywilejów i statutów m. Krakowa, roty przysiąg i ustawy cechów krakowskich, a podarowany został przez Bohema radzie miejskiej Krakowa w roku 1505. Oryginał jest pieczołowicie przechowywany w Bibliotece Jagiellońskiej.

    Prof. Popiel nadmienił, że prof. Jacek Majchrowski, „o czym może nie wszyscy wiedzą, jest wybitnym znawcą II Rzeczypospolitej, dokumentującym jej historię, a książki, które pisał dla osób, które zajmują się tym tematem są czymś fundamentalnym i chciałbym, żeby o tym nie zapominać pamiętając jedynie o czasie prezydentury pana profesora – mówił przewodniczący Kolegium Rektorów. Przypomniał, że dobrze wspomina tę współpracę począwszy od 1996 roku, gdy zetknęły się ich drogi – rektora Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i wojewody krakowskiego, które to stanowisko piastował wówczas prof. Majchrowski. Prof. Popiel dziękował za wszystko, co udawało się wspólnie wypracowywać dzięki otwartości pana prezydenta na kwestie związane z nauką i edukacją.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

    -Jesteśmy wdzięczni za świat kultury, jaki wprowadził pan prezydent do Krakowa jako urzędu, jako uczestnik nieskończonej ilości różnych uroczystości o charakterze samorządowym, rządowym, kulturalnym, artystycznym. Zawsze miałem przekonanie, że mamy człowieka, który jest godnym gospodarzem tego historycznego miejsca – mówił prof. Popiel.

Reklama

    Gościem Uniwersytetu Papieskiego był także, obecny na posiedzeniu rektorów, wojewoda małopolski dr inż. Krzysztof Jan Klęczar, który władze krakowskich uczelni zapewnił o chęci współpracy.

    Następnie Strategię Rozwoju Krakowa przedstawił zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Zrównoważonego Rozwoju Jerzy Muzyk. Budzi ona duże zainteresowanie wśród środowiska akademickiego, w związku z tym stanowiła istotny punkt porządku obrad, podkreślając związek pomiędzy działaniami miasta a jego instytucjami edukacyjnymi.

    Rektor UPJPII ks. prof. dr hab. Robert Tyrała zaprosił do udziału w obchodach 650. rocznicy urodzin świętej Jadwigi Królowej, które odbywać się będą w dniach 6-8 czerwca 2024 r. Będzie to wyjątkowa okazja do uczczenia dziedzictwa i wartości, które święta Królowa wniosła dla Krakowa i całej Polski. To jej – królowi Polski zawdzięczamy powstanie w 1397 r. Wydziału Teologicznego na Uniwersytecie Jagiellońskim (od niego wywodzi się Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie), a jak zaakcentował prof. Popiel „dopiero od powołania Wydziału Teologicznego możemy mówić o środowisku akademickim Krakowa.

    Podczas dyskusji na temat nadchodzących wydarzeń omówiono XIX edycję Dni Jana Pawła II, zaplanowanych na listopad 2024 roku, Festiwal Nauki i Sztuki oraz tegoroczne Juwenalia Krakowskie.

    Spotkanie stanowiło doskonałą platformę do wymiany poglądów i planów na przyszłość, a także do budowania jeszcze silniejszych więzi pomiędzy uczelniami Krakowa, bo że one są, co do tego nikt nie ma wątpliwości. Podkreślił to w krótkim wywiadzie rektor Akademii Górniczo-Hutniczej prof. dr hab. inż. Jerzy Lis: - Naprawdę czujemy związek, więź z wami, z Uniwersytetem Papieskim i pozostałymi uczelniami, choć teoretycznie są to tak bardzo różne obszary działania. Dużo nas jednak łączy – solidarność , przyjaźń, zrozumienie i myślę, że to odczuwamy na każdym kroku, także na tym dzisiejszym spotkaniu, naszego Kolegium, które jest pewnym kuriozum w środowisku polskim, bo takich rad, tak blisko współpracujących rektorów nie ma za dużo. Potem z tego wyłaniają się takie czy inne nasze decyzje, wspólne zaangażowanie w różne działania. Akademię Górniczo-Hutniczą łączy ponadto z Uniwersytetem Papieskim święty Jan Paweł II, który jest doktorem honoris causa naszej uczelni i zawsze był takim elementem łączącym różne uczelnie.

Reklama

    Rektor J. Lis zaakcentował, że niezwykle ważne jest to, iż krakowskie uczelnie, ich władze, łączy więź duchowa i nie będzie przesadą, gdy nazwie się to przyjaźnią. A to bardzo ważne w czasach obfitujących w trudne wyzwania. - Te nasze wspólne działania polegają także na wymianie informacji – mówił rektor Jerzy Lis – na wspólnym budowaniu opinii krakowskich w tym trudnym okresie, gdzie mamy zmiany rządu, zmiany polityki, gdzie dużo się dzieje w sferze emocjonalnej. To jest bardzo ważne, że mamy jedno zdanie, chociaż czasami nasze interesy mogą i muszą być różne. Daliśmy się poznać jako jedno środowisko w czasie pandemii, w czasie wojny z Ukrainą, podczas pomocy Ukrainie, tego wszystkiego nie mówi się na co dzień, ale to się czuje i to jest najważniejsze. Ta więź duchowa też jest ważna. Często dzwonimy do siebie, wymieniamy się informacjami, niekoniecznie zawodowymi. I to buduje to środowisko akademickie Krakowa, które ma już tyle lat – od świętej Jadwigi – podkreślił rektor AGH.

    Spotkanie rektorów na Uniwersytecie Papieskim pozostawiło przekonanie, że współpraca pomiędzy krakowskimi uczelniami będzie jeszcze bardziej owocna, a pomiędzy nimi a władzami miasta kontynuowana, przynosząc dalsze korzyści dla rozwoju społeczności akademickich oraz dla mieszkańców Krakowa.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2024-02-27 22:55

Wybrane dla Ciebie

Papież prosi o modlitwę w intencji Światowego Dnia Dziecka

2024-04-14 13:07

Grzegorz Gałązka

Po odmówieniu wielkanocnej modlitwy „Regina Caeli” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty przypomniał, że za ponad miesiąc, 25 i 26 maja odbędzie się w Watykanie po raz pierwszy Światowy Dzień Dziecka i zachęcił do modlitwy w jego intencji.

Więcej ...

Ziemia Święta: wojna i kryzys sprawiły, że jedno jabłko budzi radość

2024-04-14 10:35

PAP/EPA/HAITHAM IMAD

„Wojna sprowadziła zniszczenie, śmierć, cierpienie na Gazę i nie tylko na Gazę” - opisuje wikariusz kustodii Ziemi Świętej. O. Ibrahim Faltas w wywiadzie dla Agencji Fides podkreśla, że ofiarą walk pada ludność cywilna niezależnie od jej przynależności religijnej, kulturowej czy politycznej. „Kilka dni temu uderzył mnie uśmiech wikarego [w Gazie], który pokazywał czerwone jabłko, pierwszy owoc, jaki zobaczył po 6 miesiącach wojny, dzieląc się nim z parafianami” - wyznaje franciszkanin.

Więcej ...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł Narodowy Marsz Życia

2024-04-14 16:24

PAP/Albert Zawada

Pod hasłem „Niech żyje Polska!” ulicami Warszawy przeszedł w niedzielę Narodowy Marsz Życia. Wedle organizatorów w wydarzeniu uczestniczyło około 50 tys. ludzi. Była to manifestacją w obronie życia, rodziny, wartości i niepodległości oraz wyraz solidarności z tymi, którzy najbardziej potrzebują wsparcia, zwłaszcza dziećmi zagrożonymi aborcją.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Rozważania na niedzielę: Wiara to fakty, nie teoria

Wiara

Rozważania na niedzielę: Wiara to fakty, nie teoria

Panie! Umacniaj mnie na drodze dawania świadectwa o Tobie!

Wiara

Panie! Umacniaj mnie na drodze dawania świadectwa o Tobie!

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Smoleńsk. Niezabliźniona rana

Wiadomości

Smoleńsk. Niezabliźniona rana

Oblicze Jezusa Miłosiernego nad Częstochową

Niedziela Częstochowska

Oblicze Jezusa Miłosiernego nad Częstochową

Krzyżu mój, Krzyżu – com dla Ciebie zrobił? Słów...

Kościół

Krzyżu mój, Krzyżu – com dla Ciebie zrobił? Słów...

Maryja – Matką s. Faustyny

Wiara

Maryja – Matką s. Faustyny

Gdzie szukać Bożego Miłosierdzia?

Wiara

Gdzie szukać Bożego Miłosierdzia?