Reklama

Niedziela Podlaska

Zasmakować w modlitwie różańcowej na całe życie

Niedziela podlaska 42/2012, str. 7

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

KS. MARIUSZ BOGUSZEWSKI: - W połowie września w klasztorze Sióstr Loretanek w Warszawie-Rembertowie odbyła się Krajowa Konferencja Moderatorów Żywego Różańca. Ksiądz był przedstawicielem naszej diecezji, proszę przybliżyć cel tego spotkania.

KS. ROMAN KOWERDZIEJ: - Spotkania diecezjalnych moderatorów Żywego Różańca organizowane są przez Siostry Loretanki od dwóch lat. To właśnie te spotkania ukazały potrzebę utworzenia ogólnopolskiej struktury Żywego Różańca. Owocem tamtych spotkań jest statut Stowarzyszenia „Żywy Różaniec”, zatwierdzony przez polskich biskupów podczas 358. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w dniach 21-23 czerwca br. we Wrocławiu. Dokument powyższy reguluje zadania, strukturę organizacyjną i sposób działania najliczniejszej wspólnoty modlitewnej w Kościele, jaką jest Żywy Różaniec. Na spotkaniu 11 września uczestniczyło ponad 30 księży z całej Polski, również ordynariusz warszawsko-praski abp Henryk Hoser. Diecezjalni moderatorzy, zgodnie ze statutem, powołali siedmioosobowy zarząd Stowarzyszenia. Spośród trzech księży, którzy otrzymali najwięcej głosów, Episkopat Polski wskaże tego, który zostanie krajowym moderatorem Żywego Różańca.

- Nasza diecezja we wrześniu zorganizowała sympozjum różańcowe. Jakie były założenia tego sympozjum?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

RENATA PRZEWOŹNIK: - Na sympozjum przybyło 230 przedstawicieli z 58 parafii, w tym 23 kapłanów odpowiedzialnych za koła różańcowe i wszystkie zelatorki dekanalne. Uczestnikom obrad została zaprezentowana przez redaktora naczelnego miesięcznika „Różaniec” - ks. Szymona Muchę treść statutu Stowarzyszenia „Żywy Różaniec”. Postać mało znanej w diecezji służebnicy Bożej Pauliny Jaricot, inicjatorki Żywego Różańca, przybliżył sekretarz krajowy Papieskiej Unii Misyjnej - o. Luca Bovio IMC. W swym wystąpieniu ukazał fundament wychowania w wierze, na którym młoda Francuzka w okresie prześladowania Kościoła buduje stowarzyszenie misyjne i modlitewne trwające do dziś. O potrzebie włączenia się w misję ewangelizacyjną w związku z rozpoczynającym się Rokiem Wiary zaapelował ks. Andrzej Lubowicki - dyrektor Wydziału ds. Nowej Ewangelizacji.
Ufamy, że w ramach rozpoczynającego się kolejnego roku w Kościele członków kółek różańcowych wszystkich parafii 25 października połączy adoracja Najświętszego Sakramentu.

- Czy powstają nowe pomysły na rozwój kultu maryjnego?

KS. R. K.: - W niektórych parafiach w diecezji Żywy Różaniec ma bardzo piękną tradycję i doświadczenie, ale w wielu, niestety, jest coraz słabiej. Fakt ten potwierdza liczba członków w kółkach, uczestnictwo w sympozjum czy w czuwaniach diecezjalnych. Aby ożywiać rozwój kultu maryjnego, chcemy w Roku Wiary organizować spotkania modlitewne w poszczególnych dekanatach. To w znaczny sposób ułatwi dotarcie do większej liczby diecezjan, pomoże w formacji i umocnieniu jedności wśród członków wspólnot.

Reklama

- Co z modlitwą różańcową wśród dzieci i młodzieży?

R. P: - Tak się pięknie składa, że w wielu czuwaniach diecezjalnych czy w ich przygotowaniach uczestniczył ks. Wiesław Niemyjski - proboszcz parafii pw. św. Ojca Pio w Węgrowie. Kiedy zaczęliśmy się zastanawiać, w jaki sposób modlitwą różańcową zarażać dzieci i młodzież, to ks. Wiesław zaproponował organizowanie spotkań z księżmi i katechetami, aby propagować kółka różańcowe w okresie roku szkolnego. Może w taki sposób niektórzy z nich zasmakują w tej modlitwie i pozostaną na całe życie. Czas pokaże. Należy zaznaczyć, że ks. Wiesław także jest członkiem Żywego Różańca.

- Jak przedstawia się współpraca wszystkich grup maryjnych w diecezji?

KS. R. K.: - Kult maryjny w Polsce był silnie rozwinięty już w średniowieczu. Niejednokrotnie wojska polskie wyruszały w bój z imieniem Matki Bożej na ustach. Opiece Maryi przypisywanych jest wiele zwycięstw, wiele uzdrowień. Fakty te są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Najczęściej tak jest, że członkowie innych grup maryjnych są również członkami Żywego Różańca. Stąd wszyscy mamy jeden cel - Jezus i Maryja.

- Gdzie można zasięgać informacji dotyczących duszpasterstwa maryjnego w naszej diecezji?

R. P.: - Wszelkie informacje dotyczące duszpasterstwa maryjnego przekazywane są do parafii za pośrednictwem Kurii Diecezjalnej czy zelatorek dekanalnych. Również ja i ks. Roman służymy pomocą.

- Jakie są ciekawe inicjatywy w duszpasterstwie wspólnot maryjnych?

KS. R. K: - Tradycją stały się czuwania modlitewne organizowane w diecezjalnych sanktuariach maryjnych. W br. zorganizowane zostało czuwanie w bazylice mniejszej w Prostyni. W sanktuarium maryjnym w Gietrzwałdzie zorganizowaliśmy nocne czuwanie.
W listopadzie każdego roku u Sióstr Karmelitanek w Siemiatyczach organizowane są 3- dniowe rekolekcje.
Od 2010 r. obejmujemy wsparciem modlitewnym i materialnym Dom Opatrzności Bożej w biednej dzielnicy stolicy Zambii, Lusace, prowadzony prez Siostry Misjonarki Świętej Rodziny. W domu tym mieszczą się sierociniec, przedszkole, szkoły podstawowa, zawodowa i średnia.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2012-12-31 00:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ich świadectwo wiary

Norbert Polak

Po raz czternasty około stu mężczyzn wyszło na Rynek Główny w Krakowie, trzymając w dłoniach różańce, by ze św. Józefem oddać cześć Niepokalanej.

Więcej ...

Kalisz: kult św. Józefa ciągle się rozwija

2024-03-18 07:43

Karol Porwich/Niedziela

Od początku XVII w. jednym z głównych miejsc czci św. Józefa w Polsce stał się Kalisz, gdzie kult ten wiązano z obrazem Świętej Rodziny, nazywanym też obrazem św. Józefa Kaliskiego. 19 marca w Narodowym Sanktuarium św. Józefa o godz. 12.00 sprawowana będzie suma odpustowa ku czci św. Józefa pod przewodnictwem biskupa kaliskiego Damiana Bryla.

Więcej ...

Rekolekcje na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu: "Tymi rękami można czynić znak krzyża"

2024-03-18 19:37
Podczas konferencji ks. Aleksandra Radeckiego w kaplicy na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu

ks. Łukasz Romańczuk

Podczas konferencji ks. Aleksandra Radeckiego w kaplicy na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu

Drugi dzień rekolekcji w Kaplicy Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu nosiła tytuł: “Popatrzmy uważnie na nasze ręce…”. Ksiądz Aleksander Radecki pomagał uczestnikom zwrócić uwagę na czyny, które mogą stać się dobrym motywem do dawania świadectwa wiary.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dlaczego w czasie Wielkiego Postu zasłaniane są krzyże w...

Wiara

Dlaczego w czasie Wielkiego Postu zasłaniane są krzyże w...

Nowenna do św. Józefa

Wiara

Nowenna do św. Józefa

Ceremonia pogrzebowa abp. Mariana Gołębiewskiego

Niedziela Wrocławska

Ceremonia pogrzebowa abp. Mariana Gołębiewskiego

Droga Krzyżowa siedmiu darów Ducha Świętego - dar rady

Wiara

Droga Krzyżowa siedmiu darów Ducha Świętego - dar rady

Kard. Ryś: to jest nowy człowiek, który potrafi z...

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś: to jest nowy człowiek, który potrafi z...

9 dni modlitewnego szturmu nieba w intencji ojczyzny

Kościół

9 dni modlitewnego szturmu nieba w intencji ojczyzny

Wielki Post: Rozmawiaj z Bogiem od rana do wieczora według...

Wiara

Wielki Post: Rozmawiaj z Bogiem od rana do wieczora według...

Finlandia: 17 tysięcy katolików, 8 parafii, 28 księży

Kościół

Finlandia: 17 tysięcy katolików, 8 parafii, 28 księży

Świdnica: Wyjątkowa prezentacja Całunu Turyńskiego

Niedziela Świdnicka

Świdnica: Wyjątkowa prezentacja Całunu Turyńskiego