Nie tylko Jadwiga, także Władysław Jagiełło, Kazimierz Wielki, św. Kinga czy św. Kazimierz Królewicz (synowie królewscy byli tutaj wychowywani przez Długosza) znali i odwiedzali wiślicką kolegiatę, ze szczególnym uwzględnieniem 8 września. Do Wiślicy przybywali przedstawiciele szlachty i senatorów (herby znacznych rodów zachowały się w bazylice) oraz duchowieństwo. Kapituła wiślicka należy do jednej z najstarszych w tym regionie Polski - liczy co najmniej 600 lat.
Odpust wiślicki ma więc bogatą tradycję, z udziałem grup pielgrzymich z południowej części Polski oraz bractw różańcowych. W tym roku uroczystości odpustowe w Wiślicy rozpoczęły się 7 września Nieszporami o Matce Bożej, Mszą św. z kazaniem, Koronką do Miłosierdzia Bożego i radosną częścią Różańca. Przybyły m.in. pielgrzymki piesze z Czarnocina, Skalbmierza, Sokoliny, Chotla Czerwonego oraz wielu pielgrzymów indywidualnych z różnych stron Polski. W święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w sobotę 8 września koncelebrowanej przez ok. 40 kapłanów Sumie odpustowej z kazaniem i procesją oraz poświęceniem ziarna siewnego przewodniczy bp Edward Białogłowski - biskup pomocniczy diecezji rzeszowskiej i krajowy duszpasterz rolników. W homilii mówił m.in. o godności pracy rolników, apelował o troskę i uwagę ze strony rządzących w celu zapewnienia warsztatu rolniczej pracy.
Bł. Jan Paweł II czuł się związany z kolegiatą wiślicką (jako papież podniósł ją do godności bazyliki mniejszej 8 września 2005 r., a jako polski biskup i kardynał niejednokrotnie tu gościł). Niedziela 9 września upłynęła więc pod znakiem modlitwy przy relikwiach bł. Jana Pawła II, przy dużym udziale wiernych. Warto przypomnieć, że w 1966 r. wraz z Prymasem Stefanem Wyszyńskim abp Karol Wojtyła koronował Madonnę Łokietkową, w 1974 r. z kolei był obecny na odnowieniu kapituły wiślickiej. W swoich publicznych wystąpieniach nawiązywał do kolebki chrześcijaństwa w Wiślicy, także jeden ze swych wierszy poświęcił wiślickiemu sanktuarium. - Dlatego chcieliśmy przypomnieć związki Papieża z Wiślicą, pomodlić się przy relikwiach i podziękować Bogu za dar, jakim był dla nas wszystkich Jan Paweł II - dodaje Ksiądz Proboszcz. W tym dniu na wszystkich Mszach św. słowo Boże głosił pochodzący z Kielecczyzny ks. Grzegorz Wieczorek - gość z Warszawy, nawiązując do owoców posługi Jana Pawła II dla współczesnych. Ok. setka dzieci otrzymała także błogosławieństwo z okazji zbliżającego się roku szkolnego.
Wiślica to ważne sanktuarium maryjne na ziemiach polskich, prapoczątki chrześcijaństwa, a przy tym atrakcyjny obiekt turystyczny. Początki ośrodka kościelnego w Wiślicy to XI wiek. Pierwotny kościół był romański, następny - większy - także romański z kryptą (XII wiek). W jego miejsce w I połowie XIII wieku został zbudowany kolejny kościół romański - trójnawowy, z erygowaną przy nim kapitułą kolegiacką.
Obecny kościół - przykład dobrze zachowanej architektury gotyckiej (z elementami romańskimi) - zbudował Kazimierz Wielki w poł. XIV wieku, jako czyn ekspiacyjny za zamordowanie ks. Marcina Baryczki. Kościół był rozbudowywany do końca XIV wieku. Jest gotycki, murowany z ciosu, z pozostałościami romańskimi. W ołtarzu głównym - wczesnogotycka rzeźba tzw. Madonny Łokietkowej (Uśmiechniętej) z ok. 1300 r. To jedyne takie wyobrażenie Maryi z tamtego okresu w Polsce.
Pomóż w rozwoju naszego portalu