Reklama

Duchowość

Wiara czyni męża

W polskich kościołach na 10 kobiet przypada zaledwie 6 mężczyzn. Co więcej, mają oni często opinię mało męskich, niezaradnych... Mężczyźni we Wrocławiu chcą to zmienić. Jak? Między innymi organizując trzeci już Marsz Mężczyzn.
Przystojni, dobrze zbudowani, inteligentni, zaradni, odpowiedzialni, męscy, prawdziwe głowy rodzin - takich mężczyzn mamy wśród nas! I to wcale nie żart. Tylko jakoś słabo ich widać, bo z ekranów, z głośników, billboardów, wciąż atakują nas wypacykowane twarze zniewieściałych, wychudzonych i wymodelowanych chłopczyków. Czy naprawdę kobiety tego potrzebują? Czy naprawdę potrzebują tego sami mężczyźni? We Wrocławiu od trzech lat coraz głośniej słychać głos sprzeciwu i pozytywną kampanię, prawdziwie męską. To wszystko za sprawą Marszu Mężczyzn, który okazał się iskrą, bodźcem do dalszych działań.

W obronie życia

Zaczęło się w 2010 roku od odpowiedzi na zachętę papieża Benedykta XVI do wspólnej modlitwy w intencji obrony życia. Z inicjatywy Stowarzyszenia Przyjaciół Duszpasterstwa Akademickiego „Wawrzyny”, wspólnoty „Droga Eliasza” oraz wspólnoty „Agalliasis” przy poparciu innych wspólnot „Przymierza”, ulicami Wrocławia wyruszył I Marsz Mężczyzn. Organizatorzy chcieli w ten sposób pokazać, że mężczyźni w Kościele nie tylko są, ale są też aktywni, a ich rola jest ogromna. Udział w Marszu podkreślił też, jak ważne jest stanowisko mężczyzn w kwestii obrony życia ludzkiego, że nie tylko kobiety mają w tej kwestii coś do powiedzenia, a właśnie męski autorytet może wiele zdziałać. Na pytanie „dlaczego maszerować?” pomysłodawcy odpowiadali i wciąż odpowiadają krótko: Bo mężczyzna sprawdza się w działaniu. Mężczyzna nie chowa się za swoją dziewczyną, żoną, mamą czy kumplem. Mężczyzna działa. Mężczyzna maszeruje.

W obronie Prawdy

Reklama

Drugiemu Marszowi Mężczyzn towarzyszyło hasło „Odważnie ku Prawdzie”. Pół tysiąca mężczyzn w różnym wieku modliło się wspólnie i z podniesionymi wysoko głowami maszerowali dumnie przez Wrocław. Krzyczeli hasła dotyczące Prawdy, odważnie mówili o Chrystusie, uwielbiali Go, śpiewali pieśni. Ale nie tylko to było przesłaniem Marszu. Kto umie czytać między wierszami i bacznie obserwuje, mógł dostrzec na twarzach tych ludzi wyryte słowa: „jestem wierzącym mężczyzną, nie wstydzę się tego, mogę nawet wyjść na ulicę i krzyczeć o tym, bo wiem, że warto”. Wśród maszerujących można było dostrzec nawet tych, którzy zabrali na Marsz swoje dzieci - jeszcze w wózkach. Ten z pozoru niezbyt ważny szczegół pokazuje, jak bardzo mężczyznom zależy, by właściwy obraz męskości, ojcostwa, był obecny w ich synach już od najmłodszych lat. O to, niestety, też teraz trudno. Słyszymy przecież nieustannie o kryzysie rodziny i kryzysie ojcostwa. Nad tym obrazem również trzeba pracować.

W obronie męskości

Donald Turbitt, biznesmen i były strażak z USA, należący do Wspólnoty Mężczyzn św. Józefa, nazywany świeckim misjonarzem, jest zdania, że mężczyźni powinni zawalczyć o swoją relację z Chrystusem. Znany Amerykanin podkreśla to w wielu wywiadach, m.in. w rozmowie dla Wspólnoty Mężczyzn św. Józefa: Szczerze wierzę, że jesteśmy w punkcie krytycznym dla chrześcijan, gdy mężczyźni powstają, żeby stoczyć bitwę. Nie chcemy praktykować naszej religijności, dlatego że robili tak nasi ojcowie. Chcemy być zaangażowani w relację z Jezusem Chrystusem, żyć życiem, jakim żyli Apostołowie. To właśnie w tym kontekście „wiara czyni męża”. Wrocławscy mężczyźni podczas ubiegłorocznego Marszu nie krzyczeli tego hasła po to, by zareklamować siebie - wierzących - jako potencjalnych, najlepszych kandydatów na małżonków. Mąż to mężczyzna, to człowiek dzielny, zacny, rycerz. A przecież nawet w XXI wieku potrzeba nam rycerzy.

Powrót do korzeni

Dzisiaj mężczyźni najczęściej są bardzo zapracowani, często przytłoczeni realiami świata, podkreśla Ryszard Orłowski, pomysłodawca Marszu Mężczyzn: Nie zawsze musi to być zachłanność pieniądza, a często jest zwykłym poczuciem odpowiedzialności za utrzymanie rodziny. Jednak skupiając się na tym, mężczyzna gubi pełnię swej dobrze rozumianej roli władcy, proroka i kapłana w rodzinie. Mężczyzna w Polsce odarty jest też w dużym stopniu z właściwych wzorców, co uwarunkowane jest historycznie, ale skutecznie utrwalane przez współczesne media. Promowane są tu postawy łatwego życia, szukania przyjemności i mit szczęścia, które daje tylko władza, pieniądze i seks. Jest więc w pewnym rodzaju skaleczony w swojej męskości. Tę skaleczoną męskość koniecznie trzeba uleczyć, ponieważ cierpi z powodu niej całe społeczeństwo. Drogą ku temu nie są używki i chwilowe przyjemności, na krótki czas podnoszące ego mężczyzny. Wystarczy, żeby mężczyzna wrócił do korzeni, czyli do Boga. Aby na nowo odkrył radość i siłę ze swego powołania: ochrony i troski o słabszych, uznania swej godności i szanowania godności innych, uczciwości i odwagi, konsekwencji w dążeniu do celu i silnej woli, bycia wiernym Bogu, godnym zaufania oraz nieobojętnym na potrzeby ludzi i ojczyzny - zapewnia Ryszard Orłowski.

Kobietom wstęp wzbroniony

Tak, jak kobieta potrzebuje raz na jakiś czas spędzić czas ze swoimi koleżankami, w babskim gronie, tak chwili spędzonej z samymi facetami potrzebuje mężczyzna. Jedną z takich okazji jest właśnie Marsz Mężczyzn. Kobieto! Niech idzie sam. Co więcej - ciesz się, że idzie, bo to znaczy, że naprawdę mu zależy, że jest naprawdę odpowiedzialny, skoro chce wykrzyczeć to całemu światu. Poza tym oglądanie relacji z Marszu, gdzie słychać mocny, zdecydowany, męski śpiew i okrzyki - to robi wrażenie! I to jest właśnie oblicze, którego odnowienia potrzebują i kobiety, i mężczyźni. Potrzebuje go także Kościół, w którym sięga się ostatnio po różne sposoby zaktywizowania wiernych, szczególnie mężczyzn.
W rozpoczętym Roku Wiary dolnośląskim mężczyznom towarzyszyć będzie hasło „Mocni wiarą”. Na stronie internetowej, zachęcając do udziału w Marszu, organizatorzy piszą: Kiedyś mocarze ciała odgrywali decydujące role w życiu społecznym. Dziś Polska i świat potrzebują mocarzy ducha. Nie jest to do osiągnięcia bez wiary. Nie chodzi tu o łatwowierność czy bezprzedmiotową psychologiczną wiarę w sukces. Mowa jest o wierze w Tego, Który odniósł największe zwycięstwo w historii - w Jezusa Chrystusa. (...) Cywilizacyjne i co za tym idzie duchowe zagrożenia dnia dzisiejszego stawiają całe chrześcijaństwo, Kościół katolicki, Polskę i Polaków w obliczu ogromnych wyzwań. Pewne jest, że ci, którzy przyjdą na Marsz Mężczyzn, nie są mężczyznami biernymi i obojętnymi. Na rycerzy XXI wieku jest bowiem wielki popyt.

2012-10-22 10:12

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Marsz dla Rodzin

Organizatorzy Marszu we Wrocławiu

Więcej ...

Przewodniczący KEP: Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych

2021-07-24 09:32

Karol Porwich/Niedziela

Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych ani też nie może dać się im zinstrumentalizować - podkreślił abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący KEP przemawiał podczas V Kongresu Ruchu „Europa Christi” i Spotkania Akcji Katolickiej Diecezji Ełckiej. Wydarzenie organizowane pod hasłem „W służbie narodu – w oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Tysiąclecia” odbywa się w Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach.

Więcej ...

Papież w I Dniu Dziadków: potrzebne jest przymierze między młodymi i starszymi

2021-07-25 10:43

youtube.com/vaticannews

Dzisiaj potrzebne jest nowe przymierze między młodymi a osobami starszymi, aby dzielić się wspólnym skarbem życia – wskazał papież Franciszek w homilii przygotowanej na obchody ogłoszonego przez siebie I Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych. Z powodu rekonwalescencji po niedawnej operacji zamiast Ojca Świętego Mszę św. w bazylice św. Piotra w Watykanie odprawił abp Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jutro - 25 lipca, w Dniu Dziadków, można uzyskać...

Jutro - 25 lipca, w Dniu Dziadków, można uzyskać...

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Znak obecności Pana

Wiara

Znak obecności Pana

Przewodniczący KEP:  Kościół nie może być na...

Przewodniczący KEP: Kościół nie może być na...

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Polska

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...

Kościół

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...

Ksiądz na wakacjach

Kościół

Ksiądz na wakacjach

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania

Święci i błogosławieni

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania