Reklama

Kultura

Jeden obraz w wielu zbiorach

Fot. Armando Alvarado

Czy można oddać emocje towarzyszące scenie batalistycznej na płótnie? Okazuje się, że tak, jeśli obraz został namalowany na formacie o wymiarach 15 × 115 m i ma się talent godny Wojciecha Kossaka.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Powstała w 1900 roku ,,Bitwa pod piramidami’’ do dziś robi wrażenie i jest obiektem analiz wielu badaczy. Bank Pekao S.A. zaprasza do obejrzenia krótkiego filmu pt. ,,Okiem liryka’’, który przybliża historię tego monumentalnego obrazu.

Konfrontacja dwóch obrazów

Wojciech Kossak był niezrównanym malarzem scen batalistycznych i historycznych. ,,Bitwa pod piramidami’’ była po ,,Bitwie pod Racławicami’’ oraz ,,Panoramie Berezyńskiej’’ (stworzonej wspólnie z Julianem Fałatem), trzecim dziełem tego typu. Obraz nawiązuje do wydarzeń historycznych, które miały miejsce podczas kampanii napoleońskiej w Egipcie, w latach 1798–1801. Wybitny malarz wykreował pełną dynamizmu scenę. Uwagę widza przyciągają rozpędzone sylwetki koni, ukazane w dynamicznych pozach. Sporo miejsca artysta poświęcił również na analizę postaci ludzkich oraz kłębów unoszącego się piaskowego kurzu. Całość pobudza wyobraźnię i pozwala poczuć atmosferę minionych wydarzeń.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W filmie poznajemy historię monumentalnego malowidła, podzielonego niegdyś przez artystę na fragmenty, które obecnie znajdują się w różnych zbiorach. Posiadaczem jednego z nich jest Bank Pekao S.A. Kolejną część panoramy możemy odnaleźć m.in. w Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej w Górkach Wielkich. Porównaliśmy obraz banku z tym, który został zakupiony przez bratanicę Wojciecha Kossaka w 1936 roku.

Obraz „Bitwa pod piramidami" kryje w sobie niezwykłą historię, która stanowi ciekawą lekcję dla widzów. Bank Pekao S.A. jest posiadaczem jednego z fragmentów tego wyjątkowego dzieła. Nasz obraz był eksponowany na wystawie „Koloryt rozmaitości” w Pałacu Czapskich w Warszawie wiosną ubiegłego roku. Jego walory artystyczne i niezwykła opowieść za nim stojąca skłoniły nas do podjęcia dalszych kroków w celu popularyzacji tego dzieła. Postanowiliśmy bowiem zrealizować film poświęcony jego historii. W ten sposób chcemy przybliżyć i dzielić się z szerokim gronem odbiorców naszym zbiorem dzieł sztuki – mówi Marta Szygenda, Dyrektor Departamentu Marketingu w Banku Pekao S.A.

Reklama

Zrealizowany film jest kolejną produkcją mającą na celu popularyzację sztuki przez Bank Pekao. Wszystkie filmy powstały we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie.

Pierwszy z nich pt. „Wyspiański w Londynie’’ opowiada o wystawie „Młoda Polska: Ruch Odrodzenia Sztuki i Rzemiosł, 1890–1918”, na której zaprezentowano ,,Bratki’’ Stanisława Wyspiańskiego należące do banku. Z kolei, w grudniu 2023 roku, bank wyprodukował film o niezwykle utalentowanym artyście z okresu Młodej Polski – Józefie Mehofferze. W styczniu bieżącego roku powstała trzecia produkcja, w której mogliśmy się przenieść do malowniczego świata współczesnego artysty, Franciszka Maśluszczaka.

Fot. Armando Alvarado

Sztuka na wyciągnięcie ręki

Miłośników sztuki, zapraszamy do odwiedzenia wirtualnej Galerii Sztuki Banku Pekao S.A. W swoich zasobach bank posiada niespełna 1000 dzieł sztuki, z czego część jest dostępnych na stronie wirtualnej Galerii Sztuki. Znajdują się w niej obiekty klasyków, takich jak Jan Matejko, Stanisław Wyspiański, Wojciech Kossak, Julian Fałat, Józef Mehoffer czy Zygmunt Waliszewski. W bogatym spektrum dzieł, znajdują się także prace takich artystów jak: Tadeusz Dominik, Franciszek Maśluszczak, Henryk Ożóg czy Bożenna Biskupska. Zbiór bankowej kolekcji zawiera również rzeźby oraz elementy sztuki użytkowej z XIX oraz XX wieku.

Podziel się:

Oceń:

2021-03-13 15:04

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kamper na sprzedaż – jak napisać dobre ogłoszenie?

materiał sponsora/unsplash

Obecnie coraz więcej osób interesuje się zakupem używanych pojazdów. Jest to zatem dobry moment, aby sprzedać kampera w dobrej cenie. Jeśli chcesz znaleźć nowego właściciela dla swojego pojazdu, musisz stworzyć atrakcyjne ogłoszenie, które zainteresuje potencjalnych kupców. Co powinno się w nim znaleźć?

Więcej ...

Dobrowolnie poszli na pewną śmierć. Bł. Achilles Puchała i Herman Stępień OFM

Bł. Achilles Puchała

pl.wikipedia.org

Bł. Achilles Puchała

Józef Puchała przyszedł na świat 18 marca 1911 r. we wsi Kosina koło Łańcuta. Wychowywał się w średniozamożnej, rolniczej rodzinie. W gimnazjum wstąpił do Rycerstwa Niepokalanej. W 1927 r. został przyjęty we Lwowie do franciszkanów konwentualnych. Otrzymał zakonne imię Achilles.

Więcej ...

Chrześcijanin za kierownicą – w niedzielę rozpoczyna się Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa

2024-07-19 16:33

Karol Porwich /Niedziela

W związku z rozpoczynającym się w niedzielę 25. Ogólnopolskim Tygodniem św. Krzysztofa, Kościół przypomina, jak powinien zachowywać się chrześcijanin na drogach. - Kierowca musi być zawsze roztropny, odpowiednio przygotowany i trzeźwy - mówi KAI krajowy duszpasterz kierowców, ks. Marian Midura. - Pan Bóg nie wystawia nam mandatów za łamanie przepisów, ale narażając siebie i innych, łamiemy Boże przykazania: „nie zabijaj!”, a przede wszystkim przykazanie miłości bliźniego - dodaje dyrektor MIVA Polska, ks. Jerzy Kraśnicki.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: Mama, tata i dziewięciu synów. Bo...

Wiara

Świadectwo: Mama, tata i dziewięciu synów. Bo...

Ewa Zajączkowska-Hernik do Ursuli von der Leyen: Ręce...

Wiadomości

Ewa Zajączkowska-Hernik do Ursuli von der Leyen: Ręce...

Dobrowolnie poszli na pewną śmierć. Bł. Achilles...

Święci i błogosławieni

Dobrowolnie poszli na pewną śmierć. Bł. Achilles...

Niech Twój Duch, Panie, przenika nasze serca

Wiara

Niech Twój Duch, Panie, przenika nasze serca

Mecz o 3. miejsce Euro 2024 się nie odbędzie. Dlaczego?

Sport

Mecz o 3. miejsce Euro 2024 się nie odbędzie. Dlaczego?

Jerozolima: sensacyjne odkrycie w Bazylice Grobu Pańskiego

Kościół

Jerozolima: sensacyjne odkrycie w Bazylice Grobu Pańskiego

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Matka Boża Szkaplerzna

Święta i uroczystości

Matka Boża Szkaplerzna