Reklama

Ks. Sławomie Marek
Ks. prał. Jan Bagiński

Honorowy Obywatel Świdnicy

2012-11-09 14:36

Ks. Sławomir Marek
Edycja świdnicka 46/2012, str. 8

Radni miasta Świdnica na wniosek 21z nich nadali ks. prał. Janowi Bagińskiemu, wieloletniemu proboszczowi katedry świdnickiej, tytuł Honorowego Obywatela Miasta. Wcześniej tytułem tym, nadawanym od 2002 r., zostali uhonorowani Claus Wilhelm Hoffmann - były burmistrz Biberach (Niemcy), ks. Kazimierz Jandziszak, Roman Pasyk, Dorota Świeniewicz, bp Ignacy Dec i Stanisław Kotełko.

Wybór uzasadniono następująco: Ksiądz Prałat Jan Bagiński jest postacią ważną dla kulturowej i społecznej tożsamości Świdnicy oraz wszystkich świdniczan wyznania katolickiego. Jego wpływ na życie publiczne obejmuje również osoby niebędące katolikami. Jest ambasadorem dobrej woli i ekumenicznego dialogu. Od 25 czerwca 1995 r. do 30 czerwca 2012 r. był proboszczem parafii pw. św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy, kanonikiem gremialnym Kapituły Katedralnej w Świdnicy oraz dziekanem dekanatu Świdnica Śląska-Wschód.

Katedrę świdnicką Ksiądz otoczył wielką troską. Ks. prał. Jan Bagiński po przejęciu parafii rozpoczął bowiem intensywne prace remontowe w katedrze świdnickiej. Rewaloryzacja i remont zabytkowej katedry to wiele lat trudnej pracy organizacyjnej, pozyskiwania parafian, władz lokalnych i państwowych, darczyńców oraz niebagatelnych środków dla rozpoczęcia i kontynuacji tego dzieła. Za ratowanie zabytków Ministerstwo Kultury przyznało mu Złotą Odznakę.

Reklama

Działalność ks. prał. Jana Bagińskiego nie sposób ograniczyć tylko do służby Kościołowi. Na szczególne uznanie zasługuje wierność zasadom i odwaga w głoszeniu poglądów, patriotyzm i troska o los naszej małej ojczyzny oraz ofiarna służba każdemu człowiekowi.

Ks. Jan Bagiński jest kapłanem, który dba o uniwersalne ludzkie wartości, otacza duszpasterską troską świdniczan oraz liczne rzesze przybywających do miasta pielgrzymów. Świdnica współpracuje z miastami partnerskimi już ponad 20 lat, wzbogacając życie lokalnej społeczności. Ks. Jan Bagiński, który z radością otwierał drzwi na międzynarodowe inicjatywy, ma w tym swój udział. Dzięki jego zaangażowaniu, udało się nawiązać trwale przyjaźnie z Niemcami, Anglikami, Czechami, Litwinami. Katedra była miejscem wielu imprez kulturalnych: koncertowały tu zespoły, odbywały się wystawy, zbiórki ofiar na ratowanie polskich mogił na Kresach. Świdniczanie wspólnie z delegacjami z miast partnerskich uczestniczyli w wielu nabożeństwach, modląc się o pokój na świecie i jedność chrześcijan. Dzięki duszpasterskiej pracy i postawie ks. Jana Bagińskiego w ciągu 17 lat jego posługi proboszcza, mogliśmy uczestniczyć w niezwykle ważnych dla Polaków obchodach, patriotycznych uroczystościach i innych ważnych wydarzeniach, które miały miejsce w katedrze świdnickiej.

Za swoją działalność w dziedzinie kultury, jej upowszechnianie i ochronę w 2001 r. ks. Jan Bagiński otrzymał nagrodę ustanowioną przez Radę Miasta. Natomiast za pracę charytatywną na rzecz dzieci otrzymał statuetkę Dziecięcej Nagrody SERCA.

Bogactwem naszego miasta są jego mieszkańcy, ludzie otwarci na dobre pomysły, służące lokalnej społeczności. Ks. Jan Bagiński jest zasłużonym mieszkańcem naszego miasta, człowiekiem wielkiego serca i dla wielu z nas wzorem do naśladowania.

Tagi:
Świdnica wyróżnienie honorowy obywatel

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Lech Dyblik na Pielgrzymce Bezdomnych

Lech Dyblik na Pielgrzymce Bezdomnych

Trzeci dzień biskupich rekolekcji

Trzeci dzień biskupich rekolekcji

Bł. Edmund  Bojanowski w Częstochowie

Bł. Edmund Bojanowski w Częstochowie

101. rocznica urodzin

101. rocznica urodzin

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Prezentacja nr 47/ 2019

Prezentacja nr 47/ 2019

35-lecie święceń biskupich abp. seniora Stanisława Nowaka

35-lecie święceń biskupich abp. seniora Stanisława Nowaka

Myśląc z Wyszyńskim

Myśląc z Wyszyńskim

Żarki: spotkanie o bł. ks. Ludwiku Gietyngierze

Żarki: spotkanie o bł. ks. Ludwiku Gietyngierze

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem