Reklama

Ewa Kamińska
Uczestnicy dnia skupienia

Lublin

Święto Akcji Katolickiej

2018-11-27 11:20

Ewa i Tomasz Kamińscy

Dzień skupienia z okazji święta patronalnego Akcji Katolickiej, który odbył się w sobotę 24 listopada w kościele Matki Bożej Różańcowej – Sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej w Lublinie, zgromadził ponad 140 członków i sympatyków Akcji Katolickiej Archidiecezji Lubelskiej. Został on zorganizowany przez parafialny oddział Akcji Katolickiej.

Wszystkich uczestników powitał proboszcz ks. prał. Józef Dziduch, gospodarz parafii. Wskazując na freski znajdujące się w kościele, przypomniał bogatą historię obrazu Matki Bożej Latyczowskiej, który od ofiarowania go w 1596 r. dominikanom przez papieża Klemensa VIII, przez pobyt w wielu miejscowościach, znalazł się ostatecznie w 1945 r. w Lublinie u Sióstr Służek. Od 2014 r. obraz przebywa w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Lublinie. W 2017 r. abp Stanisław Budzik ogłosił kościół sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej, Patronki Nowej Ewangelizacji, a w październiku br. nałożył na skronie Maryi i Dzieciątka złote korony.

Konferencje formacyjne wygłosił ks. Krzysztof Gałan, dyrektor Wydziału ds. Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej w Lublinie. Przybliżył postać Jezusa jako Króla. Przypomniał prywatne objawienia Rozalii Celakówny, która przeżywała doświadczenia mistyczne dotyczące m.in. intronizacji Chrystusa na Króla Polski. Podkreślił, że wszelkie prywatne przeżycia muszą być konfrontowane z jedynym objawieniem publicznym Jezusa Chrystusa, Biblią i nauczaniem Kościoła. Jezus już jest Królem Wszechświata, gdyż sam tak o sobie powiedział. Należy Go przyjąć osobiście, jako Pana i Zbawiciela. Dlatego trzeba siebie pytać, czy króluje On w naszych sercach, czy Go słuchamy, idąc ścieżkami naszego życia. Najważniejszym sprawdzianem jest życie. Jeśli będziemy trzymać się krzyża i Ewangelii, będziemy mogli dzielić się wiarą z innymi ludźmi.

Reklama

Po informacjach Prezes IAKAL Małgorzaty Stacharskiej dotyczących najbliższych wydarzeń, został wystawiony Najświętszy Sakrament i był czas na modlitwę różańcową.

W homilii ks. Krzysztof Gałan, który wraz z ks. Michałem Głowackim, asystentem kościelnym IAKAL sprawował Eucharystię, przypomniał Michała Anioła. Widział on w bloku marmuru piękną rzeźbę. Mówił, że trzeba tylko odrzucić niepotrzebne resztki. Tak powstała słynna Pieta. – Gdyby zapytać Boga, co widzi we współczesnym człowieku, który myśli tylko o sobie, a nie o Bogu, ten powiedziałby, że widzi w nim piękno. Trzeba tylko usunąć niepotrzebne resztki – powiedział kaznodzieja. Dodał, że właśnie temu służą m.in. takie dni skupienia, kiedy Bóg może nas „szlifować”, by usunąć to, co niepotrzebne. Te nasze pozytywne doświadczenia wiary powinniśmy przekazywać innym, aby i oni mogli się cieszyć się tak, jak my. Wyznacznikiem wiary jest miłość. Tylko widząc, że chrześcijanie odnoszą się do siebie z miłością, będziemy mogli innych przyciągać do Boga. Jeśli zdarzą się momenty, kiedy nie czujemy obecności Boga, wspomnijmy świętych, którzy też przeżywali chwile ciemności. Dziś nikt nie wymaga od nas ofiary krwi, ale świadczenia życiem, że jesteśmy blisko Boga.

Po Mszy św. odmówiona została Modlitwa do Matki Bożej Latyczowskiej. Dzień skupienia zakończył się wspólnym radosnym spotkaniem przy posiłku.

Tagi:
Akcja Katolicka

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Temat numeru 37/2019

media profesja czy misja • 15 września • Dzień Środków Społecznego Przekazu

Kazanie abp Depo podczas Pielgrzymki Tygodnika

Kazanie abp Depo podczas Pielgrzymki Tygodnika "Niedziela" na Jasną Górę

Bezczynność jest winą

Bezczynność jest winą

Ochrona małżeństwa i rodziny

Ochrona małżeństwa i rodziny

Święty Krzyż

Święty Krzyż

Zawód z misją

Zawód z misją

Niedziela nr 37/ 2019

Niedziela nr 37/ 2019

Abp Ziółek: brońmy krzyża, który jest znakiem chrześcijańskiej wiary!

Abp Ziółek: brońmy krzyża, który jest znakiem chrześcijańskiej wiary!

Bp Przybylski: Krzyż jest lekarstwem

Bp Przybylski: Krzyż jest lekarstwem

XI Jarmark Franciszkański w Wieluniu

XI Jarmark Franciszkański w Wieluniu

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem