Reklama

Beata Pieczykura/Niedziela

Ku czci św. Jana Berchmansa w Gorzkowie – Trzebniowie

Marzenie Boga

2018-11-27 17:56

Beata Pieczykura

– Bóg marzy, aby każdy z nas był świętym. Świętości nie wolno odkładać na później, na starość – mówił o. Jacek Toborowicz, przeor sanktuarium Matki Bożej Patronki Rodzin z Leśniowa, podczas uroczystości odpustowej ku czci św. Jana Berchmansa w parafii pod wezwaniem tego świętego w Gorzkowie – Trzebniowie.

26 listopada Msza św., której przewodniczył Ojciec Przeor, otworzyła rok dziękczynienia za 10-lecie istnienia parafii, który potrwa do 26 listopada 2019 r. W homilii podkreślił on, że święci mają wyrwać katolików z marazmu i duchowego lenistwa; a dziś, aby ich naśladować, wystarczy uwierzyć, że Bóg jest miłością, i tym żyć na co dzień. Św. Jan Berchmans wierny w małych sprawach pokazuje, jak wyznać wiarę, np. pamiętać o codziennej modlitwie i niedzielnej Mszy św., zachować post w piątek i tego dnia nie uczestniczyć w zabawach, nie wybierać się na zakupy.

Zobacz zdjęcia: Ku czci św. Jana Berchmansa w Gorzkowie – Trzebniowie

Tego dnia ołtarz ozdobił obrus, na którym celebrowano ostatnią Mszę św. w kościele św. Jana Berchmansa w Diest 30 września; zostały zapalone świece z tego kościoła, a wszyscy licznie zgromadzeni po raz pierwszy usłyszeli brzmienie organów podarowanych przez wspólnotę z zamkniętego kościoła. W Belgii zakończył się pewien etap dziejów, ale jedność i świętość Kościoła trwają i przyjaźń nadal łączą wiernych i kapłanów. Dlatego ołtarz Pański otoczyli: kapłani, ojcowie paulini wraz z nowicjatem, strażacy z pocztami sztandarowymi, panie z Koła Gospodyń Wiejskich w strojach ludowych, członkowie Parafialnej Rady Duszpasterskiej, Parafialnej Rady Ekonomicznej, Kół Żywego Różańca, grup Margaretki, Stowarzyszenia „Berchmans”, młodzież, dzieci oraz wierni z Gorzkowa Nowego, Gorzkowa Starego, Trzebniowa, Ludwinowa i Gór Gorzkowskich. Dzieci z kl. IV przekazały modlitewniki przygotowujące do I Komunii św. rówieśnikom z kl. I i II. Ten gest stanowi zaproszenie nie tylko dla najmłodszych do naśladowania patrona, który ukochał różaniec, krzyż i reguły zakonne.

Reklama

W duchu dziękczynienia za istnienie parafii w Gorzkowie – Trzebniowie za obecność i realne wsparcie św. Jana Berchmansa proboszcz ks. kan. Bogumił Kowalski powiedział: – Dziś czynimy, to co do nas należy. Bogu Trójedynemu dziękujemy za uroczystość ku czci patrona. Dziękujemy za przewodnika w wierze św. Jana Berchmansa, za wszystkie łaski wyproszone przez Jego wstawiennictwo. Dziękujemy ludziom, którzy tworzą wspólnotę parafialną. Dziękujemy za ludzi, którzy przychodzili i przychodzą modlić się i korzystać z sakramentów zarówno tutaj, jak i Trzebniowie.

Uroczystość była okazją do przekazania podziękowań za szerzenie kultu św. Jana Berchmansa w przestrzeni międzynarodowej (Medal Świętej Rodziny „Zasłużony dla Archidiecezji Częstochowskiej” z nadania abp. Wacława Depo odebrał Jeff Sluher z Teksasu), ogólnopolskiej (podziękowanie trafiło do Lidii Dudkiewicz, redaktor naczelnej Katolickiego Tygodnika „Niedziela”, i piszącej te słowa, archidiecezjalnej (podziękowanie otrzymali ks. prał. Włodzimierzowi Kowalik, wikariusz biskupi ds. ekonomiczno-administracyjnych, i ks. Paweł Wróbel, archidiecezjalny duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza) i parafialnej (Ewa i Andrzej Golibroda, Danuta i Józef Kalarus, Alicja i Włodzimierz Myga, Koło Gospodyń Wiejskich, strażacy z Gorzkowa i Trzebniowa, Stowarzyszenie Kobiety bez Tandety oraz pośmiertnie Marian Nowak, budowniczy świątyni).

Zachętą na jubileuszowy rok do podążania ku świętości drogą św. Jana niech będą słowa Cypriana Kamila Norwida: „Krocz – jasny, uśmiechnięty, Na twarzy ten Chrystusa rys. Miłość. Ty się wahasz? Ty się cofasz? Ty się odważ świętym być!”.

Tagi:
odpust

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Srebrny jubileusz

Srebrny jubileusz

Radość życia! - Marsz dla Życia i Rodziny

Radość życia! - Marsz dla Życia i Rodziny

Kierunek lekarski na częstochowskim UJD

Kierunek lekarski na częstochowskim UJD

Sesja Europa Christi

Sesja Europa Christi

Koniec Kościoła?

Koniec Kościoła?

Uczyłam się miłości od Jana Pawła II

Uczyłam się miłości od Jana Pawła II

Św. Rita w parafii Narodzenia NMP w Turowie

Św. Rita w parafii Narodzenia NMP w Turowie

Częstochowa: 25. rocznica święceń kapłańskich

Częstochowa: 25. rocznica święceń kapłańskich

Dzień Strażaka w Centralnej Szkole PSP w Częstochowie

Dzień Strażaka w Centralnej Szkole PSP w Częstochowie

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem