Reklama

Niedziela w Warszawie

Warszawa: ulicami Żoliborza przeszła Ogólnopolska Droga Krzyżowa Ludzi Pracy

XXIV Ogólnopolska Droga Krzyżowa Ludzi Pracy

PAP/Albert Zawada

XXIV Ogólnopolska Droga Krzyżowa Ludzi Pracy

- Bł. ks. Jerzy Popiełuszko był wierny. Wybrał kapłaństwo, a w kapłaństwie poświęcił się prawdzie, głoszeniu słowa i ludziom. Swoją szczególną opieką otoczył ludzi świata pracy, walcząc o ich godność, o ich prawa, walcząc o poszanowanie życia ludzkiego - mówił bp Rafał Markowski, podczas XXIV Ogólnopolskiej Drogi Krzyżowej Ludzi Pracy. - Na tej drodze krzyża zapłacił największą cenę, jaką człowiek może zapłacić - oddał swoje własne życie - podkreślił warszawski biskup pomocniczy. Droga Krzyżowa przeszła dziś ulicami warszawskiego Żoliborza pod hasłem: „Nigdy nie można zrezygnować z walki o wolność i prawdę”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nabożeństwo poprzedziła Msza Święta w kościele św. Stanisława Kostki. Drogę Krzyżową od grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki usytuowanym przy tym kościele poprowadził warszawski biskup pomocniczy Rafał Markowski.

- Stajemy w cieniu krzyża, wpatrujemy się w krzyż Chrystusowy i zadajemy pytanie, czy ten krzyż naprawdę był potrzebny? Czy potrzebny był ten ogrom cierpienia, bólu, poniżenia? Czy ta męka była potrzebna? Czy ten krzyż, który był pośmiewiskiem dla jednych, a zgorszeniem dla innych, był rzeczywiście potrzebny? - pytał bp Markowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Oczywiście teolog powie, to na krzyżu Chrystus dokonał dzieła odkupienia, i to prawda, ale skoro Bóg potrafił świat powołać do istnienia jednym słowem, to czy nie potrafił, czy nie mógł dokonać dzieła odkupienia jednym słowem? I wtedy przypominają się słowa Chrystusa: „Nie ma większej miłości nad tę, gdy ktoś życie oddaje za przyjaciół swoich” - mowił bp Markowski. - Jezus podjął dobrowolnie ten krzyż, szedł świadomie w stronę tego krzyża, bowiem wiedział, że na tym krzyżu dokona nie tylko największego dzieła odkupienia człowieka, ale na tym krzyżu najpełniej objawi swoją bezgraniczną miłość do każdego z nas - mówił biskup. Jak dodał, "od tej pory krzyż, droga krzyża i droga cierpienia stała się drogą, która prowadzi do Boga i prowadzi również do doskonałej miłości pod jednym warunkiem, jeżeli jesteśmy wierni drodze krzyża".

Bp Markowski przypomniał o męczeństwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki, który 40 lat temu został brutalnie zamordowany przez funkcjonariuszy komunistycznych służb. - Bł. ks. Jerzy Popiełuszko był wierny. Wybrał kapłaństwo, a w kapłaństwie poświęcił się prawdzie, głoszeniu słowa i ludziom. Swoją szczególną opieką otoczył ludzi świata pracy, walcząc o ich godność, o ich prawa, walcząc o poszanowanie życia ludzkiego. Na tej drodze krzyża zapłacił największą cenę, jaką człowiek może zapłacić - oddał swoje własne życie - podkreślił warszawski biskup pomocniczy.

Reklama

Nawiązał także do nowenny za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli oraz bł. ks. Jerzego Popiełuszki „w intencji ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania życia” prowadzonej z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski, która odprawiona zostanie po nabożeństwie drogi krzyżowej, ok. 21:20. Poprzedzi ją modlitwa przy grobie błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki o wolność od lęku i nienawiści, która przez 37 tygodni gromadzi wiernych w miejscu spoczynku męczennika.

- Dzisiejszą drogę krzyżową przeżywamy w duchu wielkiej nowenny, którą odprawiamy w intencji Ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania życia ludzkiego. Prośmy za przyczyną bł. ks. Jerzego, niech Ojczyzna nasza pozostaje wierna Chrystusowi, niech panuje w niej zgoda narodowa i niech wszyscy mają wielkie poczucie wielkiej wartości życia ludzkiego - apelował biskup.

W XXIV Ogólnopolskiej Drodze Krzyżowej Świata Pracy wzięli udział delegacje regionalne NSZZ "Solidarność", a także reprezentanci grup zawodowych i duszpasterstw ludzi pracy z całej Polski. W tym roku uczestnicy nabożeństwa modlili się o prawdę w życiu osobistym i publicznym. Krzyż, symbolicznie podjęty z grobu księdza Jerzego Popiełuszki przez hutników, nieśli przedstawiciele poszczególnych zawodów, w tym kolejarzy, pocztowców czy lekarzy.

Przedstawiciele różnych profesji przygotowali i odczytali rozważania Drogi Krzyżowej, m.in. nauczyciel, przedsiębiorca czy prawnik. Ulicami Żoliborza przeszło także kilkadziesiąt pocztów sztandarowych Solidarności, której przedstawiciele przyjechali do Warszawy z całego kraju. Drodze Krzyżowej towarzyszyła orkiestra górnicza z Jaworzna.

Koordynatorem Ogólnopolskiej Drogi Krzyżowej Ludzi Pracy był duszpasterz ludzi pracy archidiecezji warszawskiej, ks. Michał Kotowski.

***

Ksiądz Jerzy Popiełuszko, urodzony w 1947 roku w Okopach na Białostocczyźnie, po zdaniu matury wstąpił do Warszawskiego Seminarium Duchownego. Jako kleryk odbywał przymusową służbę wojskową w specjalnej jednostce kleryckiej w Bartoszycach, gdzie wobec komunistycznej indoktrynacji dał się poznać jako niezłomny obrońca wiary i wartości.

Reklama

Po święceniach kapłańskich w 1972 roku pełnił posługę w kilku parafiach Archidiecezji Warszawskiej, zajmując się m.in. duszpasterstwem młodzieży i służby zdrowia.

W ostatnich latach życia posługiwał w parafii Św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, gdzie związał się z Solidarnością oraz celebrował comiesięczne Msze Święte za Ojczyznę gromadzące wokół świątyni wielotysięczne tłumy. W czasie Stanu Wojennego ksiądz Jerzy występował w obronie internowanych, wskutek czego stał się obiektem nękania i prowokacji ze strony służb komunistycznego reżimu.

Swoją ostatnią duszpasterską podróż odbył 19 października 1984 roku do parafii Świętych Polskich Braci Męczenników do Bydgoszczy. Podczas podróży powrotnej został bestialsko zamordowany, a jego umęczone ciało wrzucono do Wisły na wysokości tamy we Włocławku.

Pogrzeb Księdza Jerzego, który miał miejsce 3 listopada 1984 roku, zgromadził blisko milionową rzeszę ludzi. Od 1984 roku grób męczennika odwiedził blisko 23 miliony wiernych, w tym liczni kardynałowie, biskupi, prezydenci i przedstawiciele świata kultury. Papież Benedykt XVI 6 czerwca 2010 roku zaliczył księdza Jerzego Popiełuszkę do grona błogosławionych, a papież Franciszek w 2014 r. ustanowił go patronem Solidarności.

Podziel się:

Oceń:

+4 0
2024-03-22 20:03

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Tuż przed przełomem

Papież wielokrotnie witał się z wiernymi. Robił tak nawet wbrew wcześniejszym ustaleniom

BP KEP

Papież wielokrotnie witał się z wiernymi. Robił tak nawet wbrew wcześniejszym ustaleniom

Trzecia pielgrzymka Jana Pawła II do Ojczyzny w 1987 r. była nie tylko ważnym wydarzeniem religijnym, ale też politycznym.

Więcej ...

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik może nam wiele wymodlić

polona.pl

Kustosz narodowego sanktuarium św. Andrzej Boboli jezuita o. Waldemar Borzyszkowski zauważa od lat wzmożenie kultu męczennika. Teraz, kiedy wolność Polski jest zagrożenia, szczególnie warto modlić się za jego wstawiennictwem - zaznacza w rozmowie z KAI. W dniach 16-24 marca odbywa się ogólnonarodowa nowenna o pokój, pojednanie narodowe i ochronę życia za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli i bł. Jerzego Popiełuszki.

Więcej ...

Warszawa: pokaz słynnego filmu Krzysztofa Żurowskiego "Duszochwat" o św. Andrzeju Boboli

2024-05-16 19:24
św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

Pokaz znanego filmu "Duszochwat", w reżyserii Krzysztofa Żurowskiego, ukazującego niezwykłe dzieje i męczeństwo św. Andrzeja Boboli SJ, odbędzie się 19 maja o godz. 19.00 w Kinie Duchowym Carmelitanum w klasztorze karmelitów bosych przy ul. Solec 51 w Warszawie. Po projekcji filmu odbędzie się spotkanie z reżyserem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Wiara

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania