Reklama

Z ubogiej szopki do godnej Boga świątyni

Po konsekracji kościoła Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Radomsku

Minęło już 19 lat od momentu, gdy bp Stanisław Nowak, wmurował pod kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Radomsku kamień węgielny, poświęcony wcześniej przez Ojca Świętego Jana Pawła II.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pierwszy proboszcz tej radomszczańskiej parafii - ks. Józef Olek - rozpoczął budowę kościoła, która została przerwana w 1992 r. Po czterech latach przestoju, grupa parafian - z własnej inicjatywy - rozpoczęła zbiórkę ofiar na kontynuację budowy. Początki nie były łatwe. Garstka wolontariuszy chodziła od mieszkania do mieszkania. Tak, jak w Piśmie Świętym biedna wdowa dała na świątynię ostatni grosz, taki i u Matki Bożej Królowej Polski w Radomsku wzorem byli ludzie niezamożni, często bez pracy, chorzy. Woluntariuszy wzruszały kilkuletnie dzieci, które opróżniały skarbonki, aby dać to, co uskładały na dom dla Matki Najświętszej i Jej Syna. Nie brakło też nielicznej grupy zamożniejszych parafian, którzy śpieszyli z pomocą, gdy trzeba było pilnie spłacać wykonane prace.
Od września 1999 r. proboszczem parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Radomsku jest ks. kan. Roman Szecówka, który - jak określili parafianie - wszystkie sprawy wziął w swoje ręce. Ksiądz Proboszcz podkreśla zawsze, że „najpierw modlitwa, a potem praca”. Od tego momentu budowa kościoła ruszyła z nowym impetem.
Dziś ogrzewany kościół wraz z pięknie urządzoną kaplicą wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu zachwyca swoim wyglądem. Na dzień konsekracji, która miała miejsce 4 października 2008 r. Księdzu Proboszczowi i parafii udało się wykonać ostatnie inwestycje, a wśród nich m.in.: położenie posadzki marmurowej na chórze, zakup organów, założenie nowego wewnętrznego oświetlenia kościoła, malowanie kościoła, umieszczenie figur Świętej Rodziny w bocznym ołtarzu. Plac przykościelny został wzbogacony o pas procesyjny z kostki brukowej, zieleń, figury Najświętszej Maryi Panny z La Salette, Fatimy i Lourdes, figurę św. Michała Archanioła oraz pomnik sługi Bożego Jana Pawła II. Dzięki nim kościół i plac przykościelny, to z pewnością najpiękniejsze zakątki osiedla.

Reklama

Konsekracja dla nas i całego świata

Wspomniana wcześniej konsekracja świątyni miała miejsce po 26 latach od momentu erygowania parafii. Aktu konsekracji dokonał abp. dr Stanisław Nowak. Podczas homilii Ksiądz Arcybiskup wyjaśnił poszczególne etapy obrzędu konsekracji kościoła i przypomniał, że świątynia kryje w sobie prawdziwą, żywą i zbawczą obecność Chrystusa na ziemi, dlatego zostaje wyłączona ze świata i przeznaczona Bogu, a także na wyłączną służbę Jemu. To tutaj będą sprawowane sakramenty święte, a każda Eucharystia będzie miała wartość zbawczą nie tylko dla zgromadzonych wiernych, ale i całego świata. Wezwaniem wstawiennictwa świętych rozpoczął się bogaty w symbolikę obrzęd konsekracji. Rozpoczęła go specjalna modlitwa konsekracyjna, odmówiona przez Pasterza Kościoła Częstochowskiego, który następnie namaścił olejem krzyżma świętego - używanym także przy sakramencie chrztu, bierzmowania i kapłaństwa - ołtarz i ściany świątyni. Po namaszczeniu dokonano okadzenia wnętrza kościoła. Następnie nakryto ołtarz białym obrusem i nastąpiła uroczysta iluminacja, czyli zapalenie wszystkich świateł, które symbolizują obecność Boga. Rozbłysłe światła ukazały blask i piękno konsekrowanej świątyni. Uroczystość konsekracji zakończyła się odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego przy pomniku sługi Bożego Jana Pawła II. W ten sposób wobec nowo konsekrowanego kościoła parafia wypowiedziała Bogu Najwyższemu - jak je określił Papież Polak - słowa proste i zasadnicze, słowa mocne i zakorzenione w naszej pamięci oraz sercu, słowa modlitwy i programu życia, słowa jestem, pamietam, czuwam.

Wielbi dusza moja Pana

Podczas konsekracji nie zabrakło serdecznych słów wdzięczności. Proboszcz parafii ks. kan. Roman Szecówka podziękował: Bogu samemu i Księdzu Arcybiskupowi za dar konsekracji kościoła; licznie zgromadzonym kapłanom oraz świeckim za obecność i udział w uroczystości, a także wszystkim, którzy przyczynili się do wybudowania kościoła. Parafianie wyrazili wdzięczność Księdzu Proboszczowi, który podejmując trud budowy i przygotowania kościoła do konsekracji, mocno troszczył się wraz z ks. kan. Stanisławem Biegańskim i księżmi wikariuszami o żywą świątynię serc ludzkich. Jak zauważyli przedstawiciele wspólnoty parafialnej, w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Radomsku z roku na rok przybywa grup modlitewnych, wspólnot, ruchów i stowarzyszeń, w których zaangażowane są zarówno osoby starsze, jaki i młodzież. Nie dziwi zatem fakt, że podczas uroczystości tak wyraźnie zabrzmiały słowa skierowane pod adresem Księdza Proboszcza: „Bogu niech będą dzięki za takiego kapłana”, którego trud i ogrom pracy już na początku uroczystości podkreślili parafianie mówiąc, że „obudził parafie i wielu dzięki niemu wróciło do Kościoła”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

W niedzielę pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do Piekar Śląskich

2024-05-21 08:01

Joanna Adamik Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

W najbliższą niedzielę odbędzie się doroczna stanowa pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. Mszy św. będzie przewodniczył i homilię wygłosi prymas Polski abp Wojciech Nowak.

Więcej ...

Kard. Ryś o Jacku Zielińskim: artysta tej miary stawał przed Bogiem i śpiewał o Bogu

2024-05-20 13:06

PAP/Łukasz Gągulski

Dziś odbyły się uroczystości pogrzebowe Jacka Zielińskiego ze Skaldów. Homilię wygłosił kard. Grzegorz Ryś. „O bardzo trudnych rzeczach potraficie śpiewać w sposób prosty. To wielkość Skaldów, że o wielkich rzeczach w sposób bardzo prosty potraficie mówić” – mówił zwracając się do biorących udział we Mszy św. artystów. Zdaniem kardynała Skaldowie, odkąd istnieją, czyli blisko 60 lat, potrafią poprzez swoją twórczość rozmawiać z ludźmi, dlatego, że sami potrafią ich słuchać.

Więcej ...

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary, szybszy spadek praktyk

2024-05-21 17:45

Karol Porwich/Niedziela

W Polsce następuje powolny spadek deklaracji wiary, a także szybszy spadek praktyk - podaje Centrum Badań Opinii Społecznej (CBOS). Z ogłoszonego dziś raportu nt. religijności Polaków w ostatnich dziesięcioleciach wynika, że spadek praktyk najszybciej postępuje wśród osób najmłodszych (w wieku 18-24 lata) oraz mieszkańców wielkich miast i osób lepiej wykształconych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Święty Jan Nepomucen

Święci i błogosławieni

Święty Jan Nepomucen

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj