Reklama

Papieski park - pomnik w sercu diecezji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ojciec Święty jest wśród nas” - tymi słowami prasa rzeszowska z poniedziałku 3 czerwca 1991 r. obwieściła fakt pobytu Jana Pawła II w tej części Polski. „Z niewielkim opóźnieniem, w niedzielę, o godz. 10.45, samolot TU-154 M (...) dotknął kołami pasa startowego na lotnisku w Jasionce. W drzwiach pojawia się okryty czerwoną peleryną Ojciec Święty, z uniesioną w powitaniu dłonią. (...) Tysiące rzeszowian witało i pozdrawiało Ojca Świętego. Tak było na całej trasie przejazdu (...), aż do placu celebry przed kościołem pw. Najświętszego Serca Jezusowego”. Tak było…
To było chyba najważniejsze wydarzenie w dziejach miasta i regionu, które przyniosło wielkie zmiany i nowe zadania. Dzień 2 czerwca 1991 r. na pewno wszyscy tam obecni dobrze pamiętają. Od rana na błoniach gromadzili się ludzie, trwało modlitewne czuwanie i oczekiwanie. Pielgrzymki papieskie to wydarzenia bez precedensu, to wydarzenia wyjątkowe. Dlatego uczestniczenie w spotkaniach z Papieżem stanowiło niezapomniane wydarzenie w życiu każdego z uczestników. Na placu przy kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa na rzeszowskiej Drabiniance oczekiwało Papieża ok. 500 tys. wiernych. Po obecności Jana Pawła II w tym miejscu pozostała pamięć i pojawiające się już wtedy pytanie o upamiętnienie tego wydarzenia i miejsca, zwanego teraz Błoniami Papieskimi.

Pierwsze kroki do Parku

Pierwsze pomysły związane z tym miejscem pojawiły się w połowie lat 90. Instytucją, która jako jedna z pierwszych zainteresowała się Błoniami Papieskimi, był Carrefour, która wykupiła ok. 50% tych terenów. W świetle planów tej firmy na ich połowie miał stanąć hipermarket, natomiast na Park miałoby być przeznaczone ok. 50% Błoń, przy czym musiałaby być dokonana zamiana terenów z miastem. Firma oferowała dodatkowo pakiet offsetowy, w którym między innymi był plan wybudowania Parku Papieskiego z Centrum Myśli Jana Pawła II. Mimo podpisania wstępnej umowy, nie doszło do powstania na Błoniach hipermarketu. Dla większości mieszkańców wybudowanie na Błoniach sklepu było i jest wyrazem braku szacunku dla tego miejsca.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

„Lumen et Spes”

Momentem przełomowym w historii powstania Parku Papieskiego był kwiecień 2005 r. Śmierć Jana Pawła II była wydarzeniem, które odsunęło na dalszy plan wszelkie dyskusje na temat celowości utworzenia Parku. Decyzją Prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca na centralnym miejscu Błoń postawiony został obelisk ku czci Jana Pawła II. Natomiast w kwietniu 2006 r. z inicjatywy biskupa rzeszowskiego Kazimierza Górnego powstało Rzeszowskie Stowarzyszenie Dziedzictwo Jana Pawła II „Lumen et Spes”, do którego należą przedstawiciele władz samorządowych, uczelni, instytucji i przedsiębiorstw działających na terenie Rzeszowa. Celem Stowarzyszenia jest podejmowanie działań zmierzających do utworzenia i rozwoju „Parku im. Jana Pawła II” w Rzeszowie, który upamiętniałby historyczny pobyt Ojca Świętego w Rzeszowie oraz jego pontyfikat - mówi Józef Wicher, przewodniczący zarządu Stowarzyszenia - wspieranie działalności Instytutu im. Jana Pawła II w Rzeszowie, współpraca z organizacjami i podmiotami noszącymi imię Papieża, gromadzenie dokumentów i pamiątek związanych z jego pontyfikatem, popularyzowanie nauki społecznej Kościoła ze szczególnym uwzględnieniem nauczania Jana Pawła II. W pracach zarządu Stowarzyszenia uczestniczą także m.in. zastępca przewodniczącego ks. Andrzej Cypryś oraz ks. prof. Andrzej Garbarz.
Od tej chwili Stowarzyszenie wspiera prace związane z realizacją Parku, prowadzone przez władze miasta oraz rzeszowską kurię. Dzięki tym działaniom w ciągu niedługiego czasu Błonia Papieskie zaczęły nabierać kształtu prawdziwego parku, miejsca odpoczynku dla mieszkańców nie tylko tej części Rzeszowa. Stowarzyszenie stara się również o zbieranie funduszy, które pozwoliłyby na wzbogacenie oferty Parku - pomnika.

W zielonym Parku - pomniku

Teren Błoń Papieskich obejmuje powierzchnię ok. 17 ha. W 2005 r. w Biurze Rozwoju Miasta Rzeszowa zespół młodych architektów nieodpłatnie wykonał koncepcję zagospodarowania terenu, która stała się podstawą dyskusji i potem przyjętego już do realizacji planu.
Plan zakłada wykonanie Alei Przesłania Papieskiego pomiędzy katedrą a obeliskiem Jana Pawła II ze ścieżkami, alejkami spacerowymi, ławkami, oświetleniem, drzewami i krzewami. Główna część Parku powstanie w północno-wschodniej części Błoń, ze strumieniem górskim, pomnikiem papieskim oraz częścią rekreacyjną, którą będzie stanowić m.in. boisko.
Jednak na terenie całego Parku dominować będzie zieleń. Cały obszar Parku ma być otoczony zielenią wysoką, przede wszystkim dębami czerwonymi - pokazuje plany szef Stowarzyszenia. - Wysokie drzewa mają odizolować Park od ruchliwych Alei Armii Krajowej i Sikorskiego. W sumie na terenie Parku ma zostać nasadzone kilka tysięcy drzew szlachetnych i kilkanaście tysięcy krzewów i krzewinek. Wśród zieleni będzie można zobaczyć choćby klony srebrzyste i jesionolistne, dęby czerwone, wierzby integraf, dereń biały, miskat chiński i wiele innych odmian. W południowo-wschodniej części pozostanie teren bez ingerencji człowieka, ponieważ jest to teren, na którym rośnie zimowit - kwiat prawnie chroniony.
Co już zostało zrobione? W 2006 r. wykonane zostały tablice z fragmentami homilii i przemówień Jana Pawła II w Alei Przesłania Papieskiego, które poświęcono w 2007 r. W tym samym roku decyzją władz Rzeszowa realizację zadania przejął Miejski Zarząd Dróg i Zieleni, który jeszcze w 2007 r. przeprowadził przetarg na wykonanie szczegółowej dokumentacji roboczej realizacji Parku Papieskiego. W 2008 r. zrealizowano część tzw. „A” projektu, czyli alejki i ścieżki spacerowe, ozdobne ławki i lampy oraz nasadzenia drzew i krzewów Alei Przesłania.
Błonia Papieskie zmieniają powoli swoje oblicze. Stają się swoistym pomnikiem - pamiątką po wydarzeniu, które w kilkusetletniej historii miasta jest chyba najważniejsze, które postawiło go w gronie miast, które odwiedził Jan Paweł II. Dlatego dziedzictwo nauczania i działalności Papieża oraz pobytu na ziemi rzeszowskiej musi być odpowiednio zachowane i przekazywane następnym pokoleniom. Takie zadanie ma spełniać i na pewno już spełnia Park Papieski. A spacerując jego ścieżkami, można wspominać tamto wydarzenie z czerwca 1991 r.

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Maryja – lustro Kościoła

2024-05-14 13:38

Niedziela Ogólnopolska 20/2024, str. 16-17

Adobe Stock

Matka to obecność. To ktoś, kto jest zawsze czynnie obecny. Ktoś, kto rodzi, wychowuje, uczy, każdego dnia oddaje życie, daje przykład, tworzy wypełnione miłością środowisko. Motywuje i ukazuje cel.

Więcej ...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo osób, a nie związków homoseksualnych

2024-05-20 15:05

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Nie zezwalałem na błogosławienie związków homoseksualnych - wyjaśnił papież Franciszek w nadanej wczoraj pełnej wersji kwietniowego wywiadu dla telewizji amerykańskiej CBS. Dodał, że błogosławienie takich związków jest „sprzeczne z prawem naturalnym i prawem Kościoła”. Zezwolił natomiast na błogosławienie poszczególnych osób homoseksualnych, bo „błogosławieństwo jest dla wszystkich”, choć - jak przyznał -„niektórzy są tym zgorszeni”.

Więcej ...

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary, szybszy spadek praktyk

2024-05-21 17:45

Karol Porwich/Niedziela

W Polsce następuje powolny spadek deklaracji wiary, a także szybszy spadek praktyk - podaje Centrum Badań Opinii Społecznej (CBOS). Z ogłoszonego dziś raportu nt. religijności Polaków w ostatnich dziesięcioleciach wynika, że spadek praktyk najszybciej postępuje wśród osób najmłodszych (w wieku 18-24 lata) oraz mieszkańców wielkich miast i osób lepiej wykształconych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj