Reklama

Kolegiata wzniesiona przez niezwykłe ręce

Niedziela przemyska 18/2009

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Miejscowość zwaną Brzozowe nad Stobnicą na prawie niemieckim lokowano 2 października 1359 r. Były to tereny dzisiejszej Starej Wsi. Na skutek zabiegów biskupa przemyskiego Eryka z Winsen, królowa węgierska Maria, w 1384 r. nadała biskupom przemyskim dobra brzozowskie. W 1386 r. wieś przeniesiono na obecne miejsce, położone na wzgórzu, mającym znaczenie obronne. Brzozów stał się miastem biskupim i drugim po Przemyślu miejscem rezydowania przemyskich biskupów. Tu funkcjonowała druga kancelaria biskupia, istniał pałac i dwór biskupi.
Pierwotnie kościół parafialny położony był na obszarze dzisiejszej Starej Wsi. W poł. XV wieku, dzięki staraniom biskupa przemyskiego Piotra Chrząstowskiego (1435-52), który spędzał tutaj większość czasu w drewnianym pałacyku biskupim nad Stobnicą, wystawiono drewnianą świątynię pw. Przemienienia Pańskiego. Bp Rafał Leszczyński wystawił w 1523 r. drewnianą dzwonnicę. Ten drewniany kościół spłonął w 1657 r. podczas najazdu na Brzozów wojsk księcia siedmiogrodzkiego Jerzego Rakoczego. Ocalał tylko, czczony do dzisiaj, wizerunek Matki Bożej „Ognistej”. Scenę tę przedstawia malowidło z początku XX wieku, w kaplicy Matki Bożej Ognistej.
Z fundacji biskupa przemyskiego Stanisława Sarnowskiego (1655-77), w 1676 r. rozpoczęto budowę obecnego kościoła. Przechodząc na biskupstwo włocławskie, bp Sarnowski zostawił odpowiednie fundusze na dokończenie nowego kościoła. Dzieła tego dokonał ks. Bartłomiej Misiałowicz, prepozyt brzozowski i dziekan krośnieński. Był on człowiekiem wielkiej prawości i całym sercem zaangażował się w dokończenie budowy świątyni. Z jego osobą związana jest przedziwna pamiątka zachowana do dzisiaj w kościele - w drewnianej trumience zachowały się w doskonałym stanie przedramiona z dłońmi, chociaż ciało zmarłego w 1693 r. kapłana nie było balsamowane. Konsekracji świątyni pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego dokonał bp Stanisław Zbąski w 1688 r.
Kolegiata brzozowska została wybudowana prawdopodobnie według projektu Jakuba Solariego. Kościół był pierwotnie obiektem jednonawowym z parą kaplic transeptowych. W XVIII wieku, w celu wzmocnienia pękającej budowli, dobudowano wąskie nawy boczne i dwie kaplice. Fasada kościoła jest wzorowana na rzymskim kościele S. Atanasio dei Greci. Około roku 1723 zakończono budowę dwóch wież, a w 1745 zakończono budowę dzwonnicy. W 1724 r. przy świątyni zostaje erygowana, przez biskupa przemyskiego Krzysztofa Jana Szembeka, kapituła kolegiacka, a świątynia zostaje podniesiona do rangi kolegiaty. Początkowo kapituła składała się z dwóch prałatów i dwóch kanoników. W 1788 r. władze austriackie zawiesiły jej działalność. Reaktywowano ją ponownie dopiero w 1975 r.
Po wejściu do kościoła skręcamy w lewo do nawy północnej. Naszą uwagę przykuwa umieszczone pod chórem muzycznym niezwykłe epitafium budowniczego kościoła ks. Bartłomieja Misiałowicza, fundacji bp. W. H. Sierakowskiego. U dołu wspomniana niezwykła relikwia: barokowa trumienka z zachowanymi dłońmi i przedramionami kapłana.
Mijamy ołtarz z obrazem św. Józefa z Dzieciątkiem z XVIII wieku, na zasuwie podobizna św. Walentego. Wchodzimy do kaplicy Matki Bożej Ognistej, wzniesionej w 1785 r. Obraz, który pochodzi z I poł. XVII lub nawet z końca XVI, cudownie ocalał ze spalonego w czasie najazdu wojsk Rakoczego kościoła. Na obrazie Matka Boża z Dzieciątkiem i św. Janem Chrzcicielem. Maria adoruje śpiącego Jezusa i wpatruje się w Dziecinę. Jan Chrzciciel, przedstawiony jako chłopiec, trzyma w lewej dłoni gałązkę róży czerwonej - symbol męczeństwa. Palec prawej ręki przykłada lekko do ust, prosząc by nie budzić Dzieciątka. Uroczysta koronacja obrazu odbyła się z woli biskupa przemyskiego w roku 1858. Pod obrazem łaciński opis cudownego znalezienia Wizerunku. Na zasuwie obraz Matki Bożej Niepokalanie Poczętej z XVIII wieku. W kaplicy zasługuje także na uwagę fresk, obrazujący znalezienie obrazu, pochodzący z początku XX wieku.
Dalej wchodzimy do kaplicy św. Anny, z obrazem tejże świętej. Przedstawia on ponadto Marię, św. Jana Chrzciciela z Barankiem, św. Józefa. Anioł porusza kołyską, św. Anna trzyma książkę. Ołtarz wybudowano w 1677 r., z fundacji Anny Pasakowiczowej, najprawdopodobniej dla istniejącego już obrazu, który pochodzi sprzed 1668 r. i którego autorstwo przypisuje się Franciszkowi Lekszyckiemu, malarzowi bernardyńskiemu. W tej kaplicy umieszczono także chrzcielnicę z końca XVII wieku.
W prezbiterium uwagę przykuwa monumentalny ołtarz główny z 1701 r., z obrazem „Ukrzyżowanie” z II poł. XVII wieku, będący kopią dzieła Guido Reniego z Pinakoteki Bolońskiej. Na obrazie dostrzegamy Jezusa Ukrzyżowanego, Jego Matkę, św. Jana i Marię Magdalenę. Po prawej stronie ołtarza bogato zdobiony tron biskupi z XVIII wieku, z herbem „Jastrzębiec”. Na ścianach wiszą obrazy z kręgu Sz. Czechowicza, m.in. św. Katarzyna i Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (XVIII wiek). W nawie głównej, po lewej stronie oglądamy przepiękną, bogato zdobioną ambonę z XVII wieku. Rzeźby złocone wyobrażają Chrystusa, czterech Ewangelistów, świętych Piotra i Pawła oraz scenę Niepokalanego Poczęcia Maryi. Powyżej znajdują się rzeźby świętych Joachima i Anny. Ambonę przykrywa baldachim ze św. Michałem Archaniołem i gołębicą Ducha Świętego, z ażurową latarnią i rzeźbą pelikana karmiącego młode.
W transepcie od południa wchodzimy do kaplicy Matki Bożej Różańcowej, w niej ołtarz i obraz z ostatniego ćwierćwiecza XVII wieku. W 1736 r. obraz pokryto srebrnymi sukienkami. Na zasuwie XVIII-wieczny obraz św. Dominika z Matką Bożą i Dzieciątkiem. Kolejna kaplica nawy południowej, to kaplica pw. Najświętszego Serca Jezusowego, wcześniej św. Wincentego a Paulo, w ołtarzu dziewiętnastowieczny obraz Najświętszego Serca Jezusowego. Na zasuwie obraz Wincentego a Paulo, ze szkoły Sz. Czechowicza.
Wychodząc z nawy południowej, oglądamy jeszcze boczny ołtarz z obrazem „Zwiastowanie” z XVII wieku. W świątyni znajdują się także czterdziestogłosowe organy z elementami z siedemnastego stulecia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Bp Przybylski na Czuwaniu Odnowy w Duchu Świętym: Kościół i świat potrzebują doświadczenia jedności

2024-05-18 18:04
Ulf Ekman

Karol Porwich/Niedziela

Ulf Ekman

O tym, że dziś i Kościół, i świat potrzebują doświadczenia jedności mówił na Jasnej Górze bp Andrzej Przybylski, delegat KEP ds. Ruchu Odnowy w Duchu Świętym. Przewodniczył Mszy św. z udziałem kilkudziesięciu tysięcy uczestników Ogólnopolskiego Czuwania Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym na Jasnej Górze.

Więcej ...

Moc Ducha w Kościele

2024-05-16 11:59

Adobe Stock

Duch Święty oświeca i podnosi, uświęca oraz ożywia człowieka. Budzi w ludziach wszelkiego rodzaju dobre pragnienia i szlachetne tęsknoty, a jedną z nich jest pragnienie nieba. Przywraca też człowiekowi nadzieję.

Więcej ...

Jasna Góra: 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet

2024-05-19 18:32

Jasna Góra/Facebook

Do kształtowania chrześcijańskiego feminizmu w świecie - „by swoją kobiecą inność, wyjątkowość podkreślać i nią żyć” zachęcał na Jasnej Górze uczestniczki 5. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kobiet bp Artur Ważny z Sosnowca. Spotkanie odbyło się w uroczystość Zesłania Ducha Świętego i było czasem uczenia się ufności Bogu. Przebiegało pod hasłem: „Pójdę ufna za Tobą” a jedną z „bohaterek” spotkania była św. s. Faustyna Kowalska, którą przybliżyła s. Gaudia Skass ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Jak działa Duch Święty?

Kościół

Jak działa Duch Święty?

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj