Reklama

Niedziela Lubelska

Ekstremalna Droga Krzyżowa

Chełm. Krzyż symbolem zwycięstwa

2025-04-11 05:50

Tadeusz Boniecki

Już po raz 10. Chełmianie uczestniczyli w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej. Tradycyjnie trasa wiodła do Skierbieszowa. Inicjatorem tego niezwykłego nabożeństwa jest Dariusz Krawczyński ze Wspólnoty Chrystusa Zmartwychwstałego Galilea. Tym razem z ukrzyżowanym Chrystusem przez ciemności nocy szło kilkadziesiąt osób. Nie brakowało ludzi młodych oraz całych rodzin.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przygotowania Chełmskiej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej w całości podjęli się członkowie Wspólnoty Chrystusa Zmartwychwstałego Galilea. Wytyczona dziesięć lat temu trasa wiodła i tym razem malowniczymi wąwozami, poprzez leśne i polne drogi; liczyła 44 kilometry. Pątnicy z Chrystusem pokonali taką odległość pomiędzy Chełmem a Skierbieszowem w zaledwie kilka godzin. A chętnych do wyruszenia pieszo na rozważanie w ciemnościach nocy Męki Pana Jezusa, nie zabrakło. Cieszy fakt, że znaczą część tej duchowej wędrówki z krzyżem Pana Jezusa stanowili ludzie młodzi, którzy w ten sposób chcieli przeżyć czas przygotowania do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Wszyscy zgłaszali się nieco wcześniej, wypełniając specjalny formularz na stronie jednego z portali społecznościowych.

Chełmską Ekstremalną Drogę Krzyżową uczestnicy rozpoczęli od uczestnictwa w Mszy św. w kościele Trójcy Przenajświętszej, odprawionej przez proboszcza ks. Wojciecha Jaroszyńskiego oraz ks. Tomasza Atlasa. Witając uczestników Liturgii proboszcz podkreślał, że Ekstremalna Droga Krzyżowa to piękne wydarzenie. Zacytował też jedną z wypowiedzi bł. Prymasa Stefana Wyszyńskiego, który mówił, że kto ma Boga w sercu, ten ma wszystko. – To wasze uczestnictwo w tym nabożeństwie jest odnowieniem zachowania Boga w waszych sercach i waszych rodzinach – powiedział.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Podczas Eucharystii ks. Wojciech Jaroszyński wygłosił również kazanie. Na początku przypomniał, że droga krzyżowa jest nierozłącznie związana z krzyżem. – Krzyż to nieodłączny towarzysz drogi. Krzyż w waszych dłoniach, drodzy pielgrzymi, a pod ciężarem tego krzyża trzykrotny upadek Zbawiciela świata. Idąc za Jezusem tą droga krzyżową spoglądaj oczyma wiary. Ty na ziemi, a Zbawiciel z krzyżem przygniatającym do ziemi, ale górującym na ramionach. Z krzyżem zwiastującym zwycięstwo. Krzyż w twoich dłoniach niech będzie dzisiejszej nocy symbolem zwycięstwa na drodze twojego życia – powiedział. Następnie wspomniał, że obecność wszystkich na EDK jest wyjątkowym świadectwem i piękną mową: ja kocham ten krzyż znaczący polską ziemię. – Krzyż wrośnięty w pejzaż polskich miast i wsi. Krzyż ceniony i wywyższany przez naszych praojców, przez całe wieki. Krzyż kochany przez dzieci i młodzież oraz starsze pokolenie Polaków. Trzeba jasno powiedzieć, krzyż wpisany w serce Narodu – powiedział ks. Jaroszyński.

W rozważaniu duchowny nie mógł pominąć też kwestii traktowania krzyża współcześnie. – Dzisiaj krzyż jest wzgardzony, jest poniewierany. Jakże często krzyż jest porzucony przez Naród. Krzyż który nic nie znaczy i staje się jakimś przedziwnym talizmanem dla młodych. Dzisiaj krzyż jest wyrzucany z życia publicznego, z urzędów i szkół – powiedział. Ks. Jaroszyński z bólem mówił o profanowaniu krzyża na polskiej ziemi. Z niepokojem wspomniał, że obecnie krzyż wyrzuca się z serc polskich dzieci i młodzieży, rękami nieodpowiedzialnych rodziców. – Krzyż wymazany ze świadomości wielu młodych na polskiej ziemi, w tych naszych czasach, w których przyszło nam żyć – podkreślił.

Reklama

Równocześnie kapłan wyraził radość z widoku wielu młodych ludzi, którzy pomimo laicyzacji życia przyszli, by uczestniczyć w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej. – Chcecie wziąć krzyż i pójść z nim nie tylko jedynie w drogę, ale pójść z nim w wasze codzienne życie. Dlatego z wiarą spójrz dzisiaj bracie i siostro, na krzyż zbroczony krwią, lecz pomimo ran, dziwne w nim piękno lśni. Bo na krzyżu tym Pan cierpiał męki i zmarł, aby wieczne zbawienie dać – powiedział. Ks. Jaroszyński przypomniał, że naszym zadaniem dzisiaj, w tych niełatwych czasach, jest przywrócić piękno krzyża. – Dostrzec dzisiaj w tym znaku symbol męki i śmierci naszego Zbawcy. Zadaniem jest też przywrócić wiarę młodemu pokoleniu Polaków. Doprowadzić młode pokolenie na polskiej ziemi, do radosnego i mężnego wyznania wiary naszych ojców. Brońmy krzyża w naszej Ojczyźnie, bo to nasze zadanie na teraz i przyszłość – zakończył proboszcz parafii Trójcy Przenajświętszej.

Na zakończenie Mszy św. głos zabrał Dariusz Krawczyński, pomysłodawca i organizator wszystkich dziesięciu edycji chełmskiej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Podziękował ks. kan. Wojciechowi Jaroszyńskiemu, że od dziesięciu lat jest ojcem duchowym chełmskiej EDK. – Dziękuję też wszystkim uczestnikom, gdyż bez was ta inicjatywa nie miała by sensu. Cieszę się, że z każdym rokiem jest nas coraz więcej i możemy iść razem, niosąc wraz z krzyżem swoje trudy i intencje, ale też omadlać naszą polską ziemię. Niech ta jubileuszowa, bo dziesiąta Ekstremalna Droga Krzyżowa nie będzie łatwa, ale nich przyniesie duchowe owoce. Niech będzie też osobistym spotkaniem z Bogiem i hartowaniem naszego charakteru, który szczególnie dzisiaj jest tak bardzo potrzebny – zakończył. Zapewnił, że trasa EDK jest dokładnie sprawdzona, oznakowana i bezpieczna.

Bezpośrednio po zakończeniu Eucharystii uczestnicy, zaopatrzeni w specjalne pakiety EDK, wyruszyli na trasę. Oprócz krzyża, każda mała grupka miała też specjalne teksty rozważań na poszczególne stacje, mapkę trasy z wyznaczonymi stacjami oraz odznaki odblaskowe. A dlaczego poszczególne osoby zdecydowały się uczestniczyć w tym wydarzeniu?

Reklama

Janusz: - To mój czas dla Pana Boga, wsłuchanie się w Jego głos, bo na co dzień jest pełno wrzasku i hałasu, a głos Stwórcy nie zawsze udawało mi się usłyszeć, dlatego zbłądziłem duchowo i teraz chcę wejść na właściwą drogę.

Anna: - W EDK uczestniczę już kolejny raz. W tym roku chcę Panu Jezusowi powierzyć problemy mojej rodziny, takie małe krzyżyki codzienności, troski, trudności smutki, ale też i radości. Bo mrok nocy sprzyja takiej łączności z cierpiącym na krzyżu Jezusem.

Jacek: - To będzie wyjątkowa noc pełna wewnętrznej burzy, przemyśleń. Jakim jestem chrześcijaninem? Czy mam czas na spotkanie z Jezusem np. na przerwie w szkole? Czy nie wstydzę się Go bronić gdy koledzy wyśmiewają wszystko co się kojarzy z wiarą? Często brakowało mi odwagi do dawania świadectwa o wierze. Myślę że po tej nocy spędzonej na EDK będę miał więcej siły aby zło dobrem zwyciężać.

Reklama

Przemarsz pomiędzy poszczególnymi stacjami odbywał się w milczeniu, bowiem był to czas przeznaczony tylko dla Chrystusa. Uczestnicy szli przez Chełm, Zawadówkę wieś, Żółtańce, Weremowice, Stare Depułtycze, Zwierzyniec, Zagrodę, Maciejów, Rakołupy Duże, Bończę Kolonia, Bończę, Wąwozy Żułów, Zalesie, Marcinówkę i Skierbieszów. Niełatwe do pokonania były też Wąwozy Skierbieszowskie. W okolicach miejscowości Żułów uczestnicy nocnej medytacji z Chrystusem mieli okazję wspomnieć również osobę bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, który w czasie II wojny światowej właśnie tam przebywał. Mrok i światło latarek, cisza nocy, stwarzały niezwykłą atmosferę do refleksji na temat osobistej relacji z Panem Bogiem, podejmowanych decyzji i sensu życia. Ekstremalna Droga Krzyżowa zakończyła się przy kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Skierbieszowie.

Fotorelacja na https://www.facebook.com/profile.php?id=100079880112212



Podziel się:

Oceń:

Wybrane dla Ciebie

Kard. Parolin: Papież Franciszek pozdrawia nas z Nieba

2025-04-27 12:40

Vatican Media

Serdecznie wspominamy naszego ukochanego Papieża Franciszka. Do was, do nas wszystkich, do całego świata, Papież Franciszek kieruje swoje pozdrowienie z Nieba - wskazał były sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin w homilii wygłoszonej podczas Mszy św. w Niedzielę Miłosierdzia Bożego w intencji zmarłego Papieża. Kard. Parolin pozdrowił młodzież, która przybyła na Jubileusz Nastolatków i była obecna na Mszy.

Więcej ...

Zgasło światło oświetlające medalion Franciszka

2025-04-26 22:27
Medalion Franciszka w Bazylice św. Pawła za Murami od dnia jego śmierci nie jest już oświetlony

Włodzimierz Rędzioch

Medalion Franciszka w Bazylice św. Pawła za Murami od dnia jego śmierci nie jest już oświetlony

Rankiem 21 kwietnia w Bazylice św. Pawła za Murami zgaszono światło oświetlające medalion z podobizną Franciszka. Wewnątrz Bazyliki, wzdłuż naw biegnie ciąg medalionów z portretami wszystkich papieży, od św. Piotra do Papieża Bergoglio. Oświetlana jest tylko podobizna urzędującego Biskupa Rzymu, która wyróżnia go spośród wszystkich pozostałych, które pozostają w cieniu.

Więcej ...

Watykan: kard. Parolin będzie przewodniczył konklawe

2025-04-28 10:59

PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin, pełniący te obowiązki do śmierci Ojca Świętego 21 kwietnia b.r., będzie przewodniczył obradom konklawe, które wybierze następcę Franciszka. Jest on najstarszym nominacją kardynałem-biskupem uprawnionym do udziału w wyborze papieża.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

81-letnia siostra złamała protokół podczas pogrzebu. To...

Kościół

81-letnia siostra złamała protokół podczas pogrzebu. To...

Zgasło światło oświetlające medalion Franciszka

Kościół

Zgasło światło oświetlające medalion Franciszka

Grób Franciszka z białą różą – związek ze św....

Kościół

Grób Franciszka z białą różą – związek ze św....

Skandal! Zatrzymano księdza, który skrytykował dr...

Wiadomości

Skandal! Zatrzymano księdza, który skrytykował dr...

Papież wydał dyspozycję na temat swojego pochówku

Kościół

Papież wydał dyspozycję na temat swojego pochówku

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża

Kościół

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża

Pierwsze obrazy Ojca Świętego leżącego w Casa Santa...

Kościół

Pierwsze obrazy Ojca Świętego leżącego w Casa Santa...