Reklama

Biblioteka, czyli wszechświat

W Głogowie 26 maja odbyła się konferencja zatytułowana „Kolekcje dawne, obecne i przyszłe”. Organizatorem tego przedsięwzięcia była Biblioteka Uczelniana wraz z Instytutem Humanistycznym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Głogowie. To pierwsze tego typu spotkanie w murach tej placówki poświęcone przede wszystkim zbiorom książek oraz ich historii

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Warto przypomnieć, że pierwsza biblioteka na ziemi głogowskiej, podobnie zresztą jak pierwsza szkoła, związana jest nierozerwalnie z dziejami Kościoła i łączy się z losami ośrodka kolegiackiego. Początków głogowskiej kolegiaty upatruje się w XII wieku. Wtedy też powstała szkoła (zresztą jako jedna z najstarszych śląskich placówek oświatowych). Narodziny biblioteki na Ostrowie Tumskim należy wiązać właśnie z tymi dwoma faktami. Trudno wszak sobie wyobrazić, by działalność kapituły czy szkoły mogła odbywać się bez korzystania ze stosownych ksiąg. Jak stwierdza ks. Henryk Gerlic: „Co najmniej od XV wieku ten księgozbiór miał przeznaczone na to osobne pomieszczenie - bibliotekę, o której dowiadujemy się 30 sierpnia 1443 r., kiedy kapituła głogowska postanowiła przydzielić mansjonarzom kaplic Najświętszej Maryi Panny na miejsce ich obrad pomieszczenie biblioteki (librarię) znajdującą się w murach jednej z kaplic”.
W XVIII wieku księgozbiór ten liczył przeszło dwa tysiące ksiąg, a wśród tytułów odnajdujemy: Pismo Święte, dzieła teologiczne, filozoficzne, historyczne, mszały i modlitewniki, księgi prawnicze, medyczne etc. Do szczególnie cennych zbiorów każdej biblioteki zaliczają się rękopisy. We wspomnianym okresie kolegiacka placówka mogła poszczycić się ponad stu tego typu dziełami. W wyniku procesu sekularyzacji (1810 r.) oraz kolejnych historycznych zawieruch imponujący zbiór kolegiacki nie przetrwał do naszych czasów. W samym Głogowie przechowywanych jest współcześnie tylko kilka ksiąg związanych z dawnym ośrodkiem kolegiackim, część z tego zbioru również odnajdziemy dziś we Wrocławiu.
Obecnie w Głogowie istnieje wiele bibliotek, wśród których są placówki m.in.: miejskie, szkolne czy uczelniane. Istnieją też cenne tematyczne zbiory książkowe, jak np. księgozbiór poświęcony historii regionu zgromadzony przez Towarzystwo Ziemi Głogowskiej. Część bibliotek stała się też prawdziwymi, nowoczesnymi centrami multimedialnymi, jak chociażby Biblioteka Pedagogiczna. Zmiany dotykają, jak się okazuje, również tak wydawałoby się stabilne i tradycyjne instytucje jak biblioteki. I nie chodzi tu niestety tylko o techniczne zmiany np. sposobu przechowywania zbiorów czy ich katalogowania. (Pomijamy tu z oczywistych względów kwestię bibliotek prywatnych…).
Wspomniana wyżej konferencja to była szczególna propozycja spojrzenia na kwestię gromadzenia, a właściwie kolekcjonowania ksiąg (choć nie tylko) z naszej teraźniejszej perspektywy. W programie tego spotkania, otwartego przez rektora głogowskiej PWSZ - prof. Eugeniusza Józefowskiego, znalazły się m.in. wystąpienia: ks. dr. Aleksandra Walkowiaka - „Średniowieczna biblioteka kolegiaty głogowskiej”; ks. Marcina Siewruka - „Książki - dzieła sztuki i mądrości z paradyskiej pracowni starodruków”; czy dr Małgorzaty Góralskiej - „Biblioteka cyfrowa jako e-kolekcja”. Wykłady odbywały się w auli PWSZ w Głogowie, przy czym w ramach tej konferencji na godziny popołudniowe zaplanowano też wizytę w Bibliotece Świętego Pielgrzyma, czyli w jedynym tego typu pomniku sługi Bożego Jana Pawła II. Przypomnijmy, że wspominamy tu o specyficznym monumencie, który nie tylko upamiętnia, zachęca do refleksji, ale również zaprasza do… lektury.
W Głogowie od wieków nie brakowało miłośników książek, a historie księgozbiorów były nierzadko tak dramatyczne, jak losy ich właścicieli. Dobrze, że również dziś tak wielu pamięta, jakie faktyczne znaczenie ma biblioteka czy może - jak to ujął Jorge Louis Borges - „wszechświat (który inni nazywają biblioteką)”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Jak wygląda moja modlitwa?

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mt 7, 15-20.

Więcej ...

Kto uderza w religię, uderza w człowieka

2024-06-11 13:33

Niedziela Ogólnopolska 24/2024, str. 17

Adobe Stock

Treści antychrześcijańskie sączą się niemal wszędzie. Jaka jest nasza postawa wobec tego zjawiska?

Więcej ...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym samym z diecezji

2024-06-25 12:51

diecezja.kielce.pl

Decyzją matki generalnej Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza, siostry boromeuszki odchodzą z Kielc, a tym samym z diecezji kieleckiej - po 32 latach zostaje zlikwidowana placówka zgromadzenia w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Pustelnik z Góry Maryi

Święci i błogosławieni

Pustelnik z Góry Maryi

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024