Reklama

Na szlaku romańskim (cz. I)

Niedziela łódzka 31/2009

Zabytki sztuki romańskiej urzekają szczególnym pięknem oraz magią odległej historii. Na naszych ziemiach sztuka romańska rozwinęła się w X-XIII wieku. Kościoły i klasztory z tego okresu to prawdziwe skarby naszej ziemi oraz dowód naszej więzi z kulturą Europy. Czytelnikom „Niedzieli Łódzkiej” przybliżymy dziś dawne kościoły romańskie w Inowłodzu, Jeżowie, Strońsku i Tumie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kościół filialny św. Idziego w Inowłodzu

Usytuowany na wysokim wzgórzu kościół pochodzi z XII wieku i został ufundowany przez Bolesława Krzywoustego. Równocześnie z kościołem powstał na tej samej górze klasztor Benedyktynek, który został w 1241 r. zburzony podczas najazdu Tatarów. Ma charakter obronny. Po powstaniu kościoła pw. św. Michała w 1520 r. starsza świątynia straciła znaczenie i zaczęła podupadać. Odnowiono kościół w 1790 r., sprowadzając do niego z kapliczki w Giełzowie cudowny obraz Matki Boskiej Bolesnej. W 1793 r. został ograbiony przez żołnierzy pruskich, a następnie zamieniony na magazyn zbożowy. Kolejne zniszczenia zostały spowodowane przez I wojnę światową. Pierwsze, nieukończone prace rekonstrukcyjne prowadzono w latach 1924-26. Podczas restauracji prowadzonej z inicjatywy prezydenta I. Mościckiego, podwyższono o jedną kondygnację wieżę. Świątynię ponownie poświęcono 1 listopada 1938 r. Kościół został gruntownie odrestaurowany w latach 1936-48. Z wieży kościoła roztacza się wspaniały widok na położone nad Pilicą miasteczko.

Jeżów

Reklama

W tej uroczej osadzie, położonej na trasie Brzeziny - Rawa Maz., znajduje się dawny klasztor Benedyktynów pw. św. Andrzeja. Jeżów wzmiankowany w 1138 r. otrzymał w 1334 r. prawo miejskie od księcia mazowieckiego Ziemowita II. W połowie XII wieku Bolesław Kędzierzawy ufundował w Jeżowie prepozyturę benedyktynów, która podlegała opactwu w Lubiniu. W 1270 r. erygowano w Jeżowie parafię, przy której działała szkoła parafialna. W 1824 r. klasztor został skasowany. Z dawnego benedyktyńskiego kościoła św. Andrzeja Apostoła, zbudowanego w stylu romańskim, gruntownie przebudowanego w 1525 r., zachowała się nawa z XV wieku z gotyckim portalem ostrołukowym, nakryta sklepieniem gwiaździstym, która łączy się z obecnym kościołem św. Józefa zbudowanym w latach 1907-14. Z dawnych zabytków sztuki zachowały się: ołtarz barokowy z przełomu XVII i XVIII wieku, krzyż późnogotycki z ok. 1500 r., dwie wczesnogotyckie kropielnice, ornat gotycko-renesansowy z XVI wieku, dwa kielichy z XVII wieku. Przy kościele działały bractwa: św. Anny (1596), i Matki Bożej Różańcowej (1937). W Jeżowie na cmentarzu jest drewniany kościół św. Leonarda, zbudowany w 1 połowie XV wieku przez opatów lubińskich, odnowiony w 1757 r., z wczesnobarokowym ołtarzem z połowy XVII wieku i późnobarokowym krzyżem z 2 połowy XVIII wieku na belce tęczowej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Strońsko

Osada położona jest w odległości 12 km na południowy wschód od Sieradza, na wysokim brzegu pradoliny Warty, skąd roztacza się rozległy widok na Kotlinę Sieradzką. Pierwsza wzmianka o niej pochodzi z 1389 r. Na wzgórzu wznosi się kościół z I poł. XIII wieku pw. św. Urszuli i 11 Tysięcy Dziewic, przebudowany w 1458 r. przez miejscowego dziedzica Strońskiego herbu Doliwa, rozbudowywany w 1600 r., w 1726 r. (przez kasztelana spicymierskiego Kazimierza Walewskiego), a także na początku XX wieku. Elementy stylu romańskiego zachowały się najlepiej na zewnętrznej stronie prezbiterium i części nawy, gdzie widoczna jest romańska faktura murów oraz dwa okna zamknięte półkoliście. Na absydzie arkadowy fryz z cegły oraz półokrągłe okienko na osi. Na zewnętrznej stronie muru prezbiterium charakterystyczne okrągłe wgłębienia - ślad po rytualnym nieceniu ognia przy użyciu świdra ogniowego. Najcenniejszym i jednocześnie nieco tajemniczym zabytkiem świątyni jest kamienny półokrągły tympanon, znajdujący się nad drzwiami w płd. kruchcie, przedstawiający legendarnego bazyliszka w obramieniu plecionkowego ornamentu. Jest to unikatowy w Polsce charakter zdobienia, wskazujący na skandynawskie lub tyrolskie pochodzenie tympanonu. Wyposażenie wnętrza kościoła barokowe - z XVII i XVIII wieku. W bocznym ołtarzu otoczony kultem obraz Przemienienia Pańskiego z XVIII wieku. Dwie kropielnice z 1504 r. Tablica nagrobna z XIX wieku rodziny Bemów, właścicieli pobliskiego Belenia, krewnych gen. Józefa Bema. W pobliżu kościoła resztki podworskiego parku, a w nim pomnikowe okazy drzew. Kaplica cmentarna Świętego Krzyża, murowana, z ok. 1821 r. (klasycystyczna), restaurowana w 1926 r. Na cmentarzu znajdują się kwatery ok. 280 żołnierzy polskich poległych w 1939 r. Wśród nich grób zmarłego po wojnie w Londynie gen. br. Bronisława Laliczyńskiego, dowódcy w 1939 r. 4 Pułku Piechoty Legionów z Kielc. Corocznie w pierwszą niedzielę września odbywają się tutaj uroczystości dla uczczenia pamięci poległych.

Tum

Wieś położona w województwie łódzkim, w powiecie łęczyckim, na prawym brzegu Bzury, ok. 2,5 km na wschód od dzisiejszego centrum Łęczycy. Prawdopodobnie z fundacji Bolesława Chrobrego i z udziałem św. Wojciecha powstało tu pierwsze w Polsce (założone w 997) opactwo benedyktynów pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny i św. Aleksego. W 1140 r. opactwo zostało przeniesione do Mogilna, zaś klasztor rozebrany, a jego fundamenty zasypane. Mógł być to rezultat nawrotu pogaństwa w tym regionie kraju lub też przekazania ziem klasztornych arcybiskupstwu gnieźnieńskiemu. Dzisiejsza nazwa wsi, a także cała jej historia od połowy wieku XII wiąże się ściśle z tumem, jak dawniej nazywano katedrę lub kolegiatę. Arcybiskup gnieźnieński Jakub ze Żnina w 1141 rozpoczął bowiem na miejscu dawnego opactwa budowę zachowanej do dziś kolegiaty łęczyckiej. Arcybiskup Janik konsekrował świątynię w 1161 r. W średniowiecznym Tumie, czyli Łęczycy, powstała jedna z pierwszych szkół kolegiackich w Polsce, która przetrwała do XVIII wieku archikolegiata łęczycka w Tumie posiada wspaniały romański tympanon i romańskie freski. Prawdopodobnie spoczął w niej Piotr Włast i arcybiskup gnieźnieński Jan Janik oraz kilku innych włodarzy Kościoła - w trakcie wykopalisk znaleziono biskupie groby. W podziemiach archikolegiaty zachowały się relikty opactwa NMP związanego ze św. Wojciechem, którego sanktuarium i relikwie znajdują się obecnie w Tumie. W archikolegiacie odbyło się kilkadziesiąt synodów kościelnych uznawanych za pierwsze polskie sejmy - kościół był siedzibą arcybiskupów do XVIII wieku i pozostawał pod opieką królów polskich. W 1967 r. prymas Wyszyński i kard. Wojtyła w archikolegiacie łęczyckiej w Tumie przewodniczyli uroczystościom millenijnym. Archikolegiata jest największym kościołem romańskim w Polsce. Wielokrotnie była niszczona przez m.in. Litwinów, Tatarów i Krzyżaków oraz pożary, przebudowana w XVIII wieku przez Efraima Schroegera, spłonęła w czasie walk z hitlerowcami w czasie Bitwy nad Bzurą w 1939 r. Odbudowana i przekształcona (m.in. strop żelbetowy) po 1947. Oprócz warownego dwunastowiecznego kościoła romańskiego we wsi znajduje się, tuż obok niego, mały drewniany kościółek parafialny z XVIII wieku (powstał w czasie przebudowy kolegiaty przez architekta Efraima Szregera) pod wezwaniem św. Mikołaja. Obok kościółka posadzono w 1999 r. dąb na pamiątkę sprowadzenia do Tumu relikwii św. Wojciecha. W pobliżu Szwedzka Góra - gród z VI wieku, będący stolicą plemiennego Państwa Łęczycan i siedzibą Bolesława Krzywoustego w czasie wojny ze Zbigniewem. Cmentarz parafialny kryje groby miejscowej szlachty i duchowieństwa, a także kwatery żołnierzy poległych w 1914 r. i w czasie Bitwy nad Bzurą w 1939 r. Po 2003 r. żelbetowy strop został osłonięty stropem drewnianym.

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: duchowny zawieszony po zarzutach dotyczących posiadania i udzielania substancji

2025-05-17 11:36

Red.

- Władze archidiecezji niezwłocznie podjęły decyzję o jego zawieszeniu we wszystkich czynnościach duszpasterskich - poinformował ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik prasowy Archidiecezji Warszawskiej, w związku z zatrzymaniem jednego z duchownych pod zarzutem posiadania oraz udzielania substancji psychoaktywnej.

Więcej ...

Rycerze Kolumba nagrodzili w Licheniu najlepsze programy i wybrali nowe władze

2025-05-17 19:26

Rycerze Kolumba/flickr.com

W Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Licheniu odbyła się XV Konwencja Stanowa Rycerzy Kolumba w Polsce. Doroczne spotkanie członków męskiej wspólnoty odbyło się pod hasłem nawiązującym do słów z Litanii do Najświętszego Serca Jezusa oraz encykliki papieża Franciszka Dilexit nos: „Serce Jezusa, gorejące ognisko miłości”.

Więcej ...

Nowy rys pontyfikatu Leona XIV: Miłość i Jedność

2025-05-18 11:20

Red

Spójrzcie na Chrystusa! Otwórzcie się na propozycję Jego miłości! – jak bardzo te słowa Leona XIV wygłoszone w homilii podczas mszy inaugurującej pontyfikat przypominają te wypowiedziane z tej samej okazji przez Jana Pawła II: „Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi”! To pokazuje, jak Chrystocentryczny jest nowy papież Amerykanin, jak kieruje uwagę człowieka i współczesnego świata na samego Chrystusa. Natomiast hasło tego pontyfikatu, jak wynika z programowej homilii, brzmi: Miłość i jedność.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Rity

Wiara

Nowenna do św. Rity

Osobisty trener kardynała Prevosta:

Leon XIV

Osobisty trener kardynała Prevosta: "W siłowni nikt nie...

Warszawa: duchowny zawieszony po zarzutach dotyczących...

Kościół

Warszawa: duchowny zawieszony po zarzutach dotyczących...

Panie! Spraw, aby moja wiara przynosiła obfite owoce!

Wiara

Panie! Spraw, aby moja wiara przynosiła obfite owoce!

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Leon XIV

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Policja: 11-letnia Patrycja została odnaleziona; Child...

Wiadomości

Policja: 11-letnia Patrycja została odnaleziona; Child...

Papież ponownie otworzył apartament w Pałacu Apostolskim

Leon XIV

Papież ponownie otworzył apartament w Pałacu Apostolskim