Reklama

Jubileuszowa radość w Skarżycach!

W maryjnym sanktuarium

Niedziela częstochowska 35/2009

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Agnieszka Lorek: - W skarżyckiej wspólnocie duszpasterzuje Ksiądz już 11 lat. Z pewnością doskonale poznał Ksiądz swoich parafian, ich problemy i radości, a także samą jurajską miejscowość. Jaka jest jej specyfika i co wyróżnia ją spośród innych zawierciańskich parafii?

Reklama

Ks. kan. Stanisław Wybański: - Przede wszystkim świątynia, której romańska wieża ma 900 lat. W okolicy nie spotka się starszej części kościoła. Do tej wieży, pozostałej po strażnicy, w połowie XVI wieku dobudowano barokowy kościół z jurajskiego kamienia. Świątynia stoi w centrum cudownego krajobrazu Jury Krakowsko-Częstochowskiej u stóp znanej formy skalnej - Okiennika Wielkiego.
Parafię wyróżniają także powołania do służby w Chrystusowym Kościele. Z tej niewielkiej wspólnoty (ok. 1000 wiernych) pochodzi 10 kapłanów i zakonników, tak więc „przypada” jeden kapłan na 100 wiernych. Pewnie niewiele jest takich miejsc w Polsce, a kto wie czy w ogóle są? Z tym wiąże się z kolei ogromna pobożność i przywiązanie do Kościoła wiernych, których większość spokrewniona jest z kapłanami. Skarżyce wyróżnia także ośrodek oazowy Ruchu Światło- Życie: jedyny w archidiecezji częstochowskiej. Poza tym nasze sanktuarium rocznie przyjmuje około 10 tys. pielgrzymów z całej Polski. W okresie wakacyjnym przez parafię przechodzi 20 pielgrzymek, z których połowa nocuje. Pielgrzymi podążają z południowych części Polski na Jasną Górę. Jedna z nich jest wyjątkowa. Pielgrzymuje z Torunia na Jasną Górę, a następnie do sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach.
Sanktuarium u stóp Okiennika w sposób szczególny upodobały sobie młode pary z różnych zakątków Polski, które w tym niewielkim, kameralnym sanktuarium pragną wypowiedzieć sakramentalne „tak”.

- Kościół parafialny w tutejszej parafii nosi wezwanie Trójcy Przenajświętszej. Jakie elementy architektury przepięknego kościoła z kamienia jurajskiego głoszą tę odwieczną prawdę?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Szczególnie wymowna jest konstrukcja świątyni, która na zewnątrz poprzez układ trzech okrągłych kopuł od ponad czterech stuleci wskazuje, że Bóg jest jeden w trzech Osobach. Wewnątrz z kolei tę rzeczywistość akcentuje obraz z początku XVII wieku, znajdujący się w ołtarzu głównym wyobrażający Ojca-Stworzyciela, Syna-Zbawiciela i Ducha Świętego.

- W jaki sposób skarżyccy wierni oddają cześć Trójjedynemu Bogu?

- W naszej wspólnocie każdego roku szczególnie uroczyście obchodzimy odpust parafialny, który przypada w uroczystość Trójcy Przenajświętszej. Wówczas na Sumie odpustowej gromadzą się mieszkańcy nie tylko Skarżyc, ale i pobliskich miejscowości, bowiem do naszej parafii należą jeszcze: Morsko, Piaseczno i Żerkowice. Poza tym każdy z nas oddaje hołd Bogu w Trójcy Przenajświętszej - myślę, bardziej świadomie - poprzez codzienne czynienie pięknego znaku krzyża świętego i wymawianie z ogromną czcią Imion Trójjedynego Boga. W naszej wspólnocie zrodził się też Hymn na cześć Trójcy Przenajświętszej, którego majestatyczny ton rozbrzmiewa w świątyni prawie codziennie.

Reklama

- Jest Ksiądz autorem słów i muzyki do tego Hymnu. Kiedy i w jaki sposób zrodziła się myśl o jego powstaniu?

- Przygotowując się do Roku Jubileuszowego w kolejnych latach oddawaliśmy cześć poszczególnym Osobom Boskim: Synowi Bożemu, Duchowi Świętemu i Bogu Ojcu. Wówczas też powstała Modlitwa Jubileuszowa Ojca Świętego Jana Pawła II, na bazie której stworzona została ta pieśń. Poza tym uważam, iż zbyt mało jest pieśni wychwalających Trójjedynego Boga. To, że zostałem duszpasterzem we wspólnocie parafialnej pw. Trójcy Przenajświętszej stało się dla mnie znaczącym impulsem do ułożenia Hymnu. Jestem bardzo szczęśliwy, że moi parafianie niezwykle chętnie i radośnie go śpiewają oddając w ten sposób cześć Bogu w Trójcy Jedynemu.

- 10 lat temu metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak ustanowił kościół parafialny sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Skarżyckiej. Jak wspomina Ksiądz tamto wydarzenie, czym było dla mieszkańców Skarżyc i całej okolicy?

Reklama

- Podniesienie parafialnej świątyni do godności sanktuarium z pewnością nadało rangi temu świętemu miejscu. Decyzja Księdza Arcybiskupa ożywiła kult Matki Bożej, który już dużo wcześniej zaistniał na tej ziemi... Od tej chwili jeszcze bardziej maryjnie „zrobiło się” we wspólnocie. Każdego roku 5 sierpnia przeżywamy uroczystość ku czci Skarżyckiej Pani. Ponadto w każdą sobotę przeżywamy Nabożeństwo do Matki Bożej Skarżyckiej. Naszą Matkę czcimy także poprzez śpiew „własnych” pieśni. Jest nam najdroższa i najbliższa, dlatego z prawdziwą radością, niemal w czasie każdej Eucharystii oddajemy swoją miłość i uwielbienie Maryi jako Córce Boga Ojca, Matce Jezusa Chrystusa i Oblubienicy Ducha Świętego. Matka Boża Skarżycka ma bowiem tytuł: „Maryja od Trójcy Przenajświętszej”.

- Każdy jubileusz skłania do refleksji nad tym, co za nami… W co obfitowało ostatnie 10-lecie w życiu duchowym i materialnym skarżyckiej wspólnoty?

- To niewielki jubileusz i niewielka wspólnota, ale mimo wszystko zrobiliśmy bardzo wiele. Łatwiej jest wymienić dzieła materialne, bo te duchowe są zwykle tajemnicą i nieraz na owoce życia religijnego trzeba czekać latami.
Przede wszystkim odnowiony został Cudowny Obraz Najświętszej Maryi Panny Skarżyckiej, po czym umieściliśmy go na stałe w jego pierwotnym miejscu - w ołtarzu, w lewej nawie świątyni. Renowacja ołtarza głównego i ołtarzy bocznych, remont prezbiterium i zakrystii, montaż bramy stalowej kutej i dwóch furt stalowych kutych, wymiana wszystkich okien w świątyni i założenie witraży, wymiana drzwi głównych i bocznych - to kilka z naszych wspólnych, szczęśliwie sfinalizowanych dzieł. Dalej - kapitalny remont trzech kopuł na świątyni parafialnej, założenie nowego oświetlenia zewnętrznego i wewnętrznego kościoła. Istotnym przedsięwzięciem była budowa ołtarza polowego z mozaiką Najświętszej Maryi Panny Skarżyskiej oraz montaż mozaiki Jezusa Miłosiernego w „Ogrójcu”. Potem przyszedł czas na renowację ogrodzenia i stacji drogi krzyżowej wokół świątyni, kapitalny remont Groty Maryjnej na cmentarzu i wybudowanie ołtarza, kapitalny remont muru wokół cmentarza i wyłożenie alei kostką brukową...

Reklama

- Wśród skarżyckiego ludu zaznacza się również wielkie przywiązanie do św. Floriana...

- Patron strażaków zajmuje również ważne miejsce w naszej wspólnocie. Od 20 lat we wspomnienie św. Floriana Skarżyce goszczą strażacką brać z całego powiatu zawierciańskiego. Wówczas w ich intencji odprawiana jest Msza św. O tym, że kult ten jest wciąż żywy wśród tutejszych mieszkańców świadczy również obraz wyobrażający św. Floriana, który znajduje się w ołtarzu w prawej nawie kościoła oraz figura Świętego umieszczona przy wejściu do sanktuarium.

- Wróćmy jednak do jubileuszu, który stał się okazją do wybicia pamiątkowych medali. Podczas drugiej części uroczystości jubileuszowej wręczył Ksiądz Kustosz maryjne medale kilkudziesięciu osobom. Co w ten sposób pragnął Ksiądz wyrazić?

- Wspomniane wcześniej dzieła nie byłyby możliwe bez wielu dobroczyńców i ofiarodawców. Dlatego pragnąłem przez wręczenie skarżyckiego medalu wyrazić moją wielką wdzięczność tym, którzy przyczynili się do rozwoju naszego sanktuarium i zapewnić o codziennej modlitwie w ich intencji.

Skarżyce

Najpiękniejsza jurajska dzielnica Zawiercia - 5 sierpnia przeżywały jubileusz 10-lecia powstania sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Skarżyckiej.
Uroczystej Mszy św. jubileuszowej przewodniczył ojciec archidiecezji, twórca maryjnego sanktuarium, abp Stanisław Nowak. 15 sierpnia 1999 r., w Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej, na mocy dekretu Metropolity Częstochowskiego parafialna świątynia została ustanowiona sanktuarium maryjnym. Choć jest ono stosunkowo młode to Matka Boża w sercach wiernych tej wspólnoty od wieków zajmuje miejsce poczesne. A to z uwagi na znajdujący się w kościele od 405 lat obraz Matki Bożej Śnieżnej, który umieszczony jest w ołtarzu bocznym. Obraz został namalowany w szkole krakowskiej na podstawie cudownego obrazu Matki Bożej z Dzieciątkiem, zwanego „Salus Populi Romani” - „Ocalenie Ludu Rzymskiego”. Znaczącą przyczyną do podniesienia parafialnej świątyni do godności sanktuarium był niewątpliwie rozwijający się od początku XVII stulecia maryjny kult.
Uroczystości ku czci Skarżyckiej Pani w tutejszej wspólnocie obchodzone są od momentu utworzenia sanktuarium. Każdego roku 5 sierpnia wierni gromadzą się na Eucharystii dziękczynnej za dar sanktuarium, która sprawowana jest przy ołtarzu polowym. W jego wnęce znajduje się kopia obrazu Matki Bożej z Dzieciątkiem wykonana w mozaice, która przypomina o Patronce tego miejsca.
Tegoroczna Liturgia Święta przypadła w wyjątkowym czasie, kiedy parafia przeżywa 405-lecie cudownego obrazu Najświętszej Maryi Panny Skarżyckiej. To nie przypadek, że właśnie Ksiądz Arcybiskup został zaproszony do jubileuszowej celebry. Przy swoim pasterzu, abp. Stanisławie Nowaku na dziękczynnej Eucharystii za dar Cudownego Obrazu oraz za jubileusz 10-lecia istnienia maryjnego sanktuarium zgromadzili się kapłani, pielgrzymi, wspólnota Ruchu Światło-Życie, wierni parafianie oraz zaproszeni goście. Oprawę muzyczną Liturgii zapewnił Zespół Pieśni i Tańca „Zawiercie”.

W bliskości do człowieka
„U stóp Okiennika Wielkiego Maryja od ponad 400 lat odbiera szacunek i miłość. Nie było tutaj żadnego objawienia, ale przecież sam Cudowny Obraz jest wielkim objawieniem. Matka Boża z tego obrazu wskazuje, objawia nam trzy ważne drogi, którymi powinniśmy iść, a na pewno nie zbłądzimy. Pierwsza to Jezus, druga - człowiek, a trzecia - Kościół. (...) Wiele jest sanktuariów w naszym kraju, około 500, najwięcej zaś w południowej części Polski, zwłaszcza na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Odwiedziłem wiele polskich i zagranicznych sanktuariów, ale nie spotkałem nigdzie takiego jak wasze. Nie znam drugiego takiego sanktuarium, w którym Cudowny Obraz byłby w takiej bliskości człowieka. Proszę, abyście Wy również byli w takiej bliskości do Matki Bożej, jak Ona dla was - w tej niewielkiej kościelnej kaplicy” - zaznaczał Metropolita Częstochowski.
Kaznodzieja nawiązując do rzymskiego obrazu Matki Bożej z Dzieciątkiem, który nazwano „Ocaleniem Ludu Rzymskiego”, wskazał, że ten skarżycki obraz powinniśmy nazywać i pewnie nazywamy ocaleniem ludu skarżyckiego i całego miasta Zawiercia. „Lud całej okolicy i Zawiercia powinien być dumny z tego młodego, pięknie rozwijającego się, jurajskiego sanktuarium” - podkreślał Arcypasterz.

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Przeciwnicy budowy centrum dystrybucyjnego Lidla w Gietrzwałdzie wygrali w sądzie

2025-01-16 13:07
Gietrzwałd

Adobe Stock

Gietrzwałd

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie uznał, że Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Olsztynie nie dopełniło formalności podczas jednej z procedur dotyczących budowy centrum dystrybucyjnego Lidla w Gietrzwałdzie. Wyrok wywołał aplauz przeciwników inwestycji.

Więcej ...

Św. Marceli I - reorganizator prześladowanego Kościoła

wikipedia.org

Marceli I (zm. 16 stycznia 309 w Rzymie) jest męczennikiem i świętym Kościoła katolickiego, 30. papieżem w okresie od 27 maja 308 do 16 stycznia 309.

Więcej ...

Projekt Lewicy legalizujący aborcję – czy PSL wybierze śmierć zamiast życia?

2025-01-17 12:41
Władysław Kosiniak-Kamysz

PAP/Radek Pietruszka

Władysław Kosiniak-Kamysz

Prawdopodobnie jeszcze w styczniu Nadzwyczajna Komisja do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących przerywania ciąży ponownie zajmie się projektem ustawy przewidującym pełną dekryminalizację aborcji na życzenie do 12. tygodnia ciąży. Jak zwraca uwagę r.pr. Katarzyna Gęsiak, projekt, chociaż podpisany przez przedstawicieli klubów parlamentarnych tworzących koalicję rządzącą, w rzeczywistości jest wiernym odtworzeniem treści projektu Lewicy.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Czy pamiętam, że grzech niesie paraliż?

Wiara

Czy pamiętam, że grzech niesie paraliż?

Watykan: Papież kontuzjowany po upadku w Domu Świętej...

Kościół

Watykan: Papież kontuzjowany po upadku w Domu Świętej...

Funkcjonariusze ABW ponownie przeszukali mieszkanie...

Wiadomości

Funkcjonariusze ABW ponownie przeszukali mieszkanie...

Świadectwo lekarza: dziękuję Panu Bogu, bo to On stoi za...

Wiadomości

Świadectwo lekarza: dziękuję Panu Bogu, bo to On stoi za...

Przerażające. Rewia drag queens w ramach 33. finału WOŚP

Wiadomości

Przerażające. Rewia drag queens w ramach 33. finału WOŚP

Wchodzą w życie zmiany w prawie oświatowym

Wiadomości

Wchodzą w życie zmiany w prawie oświatowym

Pożary w Los Angeles: Nienaruszona figura Matki Bożej...

Wiara

Pożary w Los Angeles: Nienaruszona figura Matki Bożej...

Zmarła aktorka Barbara Rylska

Wiadomości

Zmarła aktorka Barbara Rylska

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły!

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły!