Reklama

Obrazy mają uczyć, a nie bawić

Mierzący 2,5 metra obraz Anioła Stróża, przed którym pali się lampion, oraz wielka Biblia w obrazach zdobią kaplicę dla małych dzieci w kościele św. Maksymiliana Kolbego w Bielsku-Białej Aleksandrowicach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak twierdzi pomysłodawca wystroju kaplicy ks. Grzegorz Klaja, chodzi o to, by dzieci miały możliwość już od najmłodszych lat uczyć się poczucia świętości miejsca i mogły poznawać prawdy wiary za pomocą obrazów. - Inspiracją do stworzenia takiej właśnie kaplicy były kościoły romańskie, których wnętrza pokryte były polichromią. Dziś żyjemy w czasach kultury obrazu i dla współczesnego człowieka właśnie obraz jest nośnikiem treści. Wiara rodzi się ze słuchania, ale można też powiedzieć, że wiara rodzi się także z patrzenia. Stąd pomysł takiego, a nie innego wystroju - mówi.
Na głównej ścianie kaplicy umieszczono wysoki na ponad dwa metry obraz Anioła Stróża. Postać ta nie jest namalowana w jakiejś scenie rodzajowej, w akcji, w formie narracyjnej, lecz w formie kultowej, wyrazistej, dostojnej. Jak podkreśla ks. Klaja, cel tego zabiegu był jeden: by można było się przed tym obrazem modlić. - Takie przedstawienie Anioła Stróża jest całkowicie odmienne od tego, jak współczesna kultura zwykła przedstawiać ten temat. Dziś zupełnie zbanalizowano problem: aniołowie to nie istoty duchowe, lecz częściej jakieś dekoracyjne postacie odarte z ich sakralnego wymiaru i funkcji, jaką spełniają wobec ludzi - twierdzi ks. Klaja. Dla podkreślenia sakralnego charakteru obrazu umieszczono przed nim lampę oliwną, która zapalana będzie na czas liturgii. O sakralności miejsca przypominać ma także wizerunek anioła z palcem na ustach wzywający do zachowania ciszy umieszczony nad kropielnicą przy wejściu do kaplicy. Prócz obrazów w kaplicy znalazły się jeszcze dwie neogotyckie rzeźby aniołów.
Kolejnym elementem wystroju kaplicy jest Biblia w obrazach. Księga zawierająca 16 stronic jest wysoka na metr i szeroka na 160 centymetrów. Na każdej stronicy umieszczono biblijną scenę począwszy od stworzenia świata i człowieka, na sądzie ostatecznym kończąc. W centrum karty znajduje się główna scena z Ewangelii, do której nawiązują mniejsze obrazy odwołujące do Starego Testamentu. Poszczególne stronice przeznaczone są na kolejne okresy roku liturgicznego. - Ten z kolei pomysł nawiązuje do tradycji Biblii Pauperum, czyli biblijnych obrazów malowanych na ścianach, mających uczyć wiernych historii zbawienia. Pierwowzorem tych malowideł były księgi przeznaczone dla katechetów i kaznodziejów. Zawierały rysunki, ryciny iluminacje biblijne wyjaśniane typologicznie. Właśnie te księgi stały się inspiracją dla powstania naszej księgi Biblii - tłumaczy ks. Klaja.
Mimo iż kaplica ma służyć dzieciom, to jednak nie zdecydowano się na dziecięce przedstawienia wybranych treści najmłodszym uczestnikom liturgii, zrobienia czegoś na kształt kreskówki, bajki opowiadającej o wierze. - Owszem staraliśmy się zachować, żywą, przemawiającą do dzieci kolorystykę. Ale samo ujęcie formalne jest jak najbardziej poważne. Boga nie można traktować infantylnie, nawet gdy się jest dzieckiem - podkreśla duszpasterz.
Duchowny ma nadzieję, że nowy wystrój kaplicy będzie miał pozytywny wpływ na zachowanie dzieci w kościele. - To jest odpowiedź także na potrzebę zdyscyplinowania najmłodszych. Bywa czasem tak, że rodzice zwracają zbyt małą uwagę na zachowanie swoich dzieci w kościele i mają zbyt małe wyczucie sakralności kościoła i liturgii. Malcy biegają, krzyczą, przeszkadzają innym w modlitwie. Mam nadzieję, że obrazy te pomogą wejść dzieciom w tajemnicę wiary. Oczywiście one same nie przyciągną dzieci ku Bogu. To muszą zrobić rodzice tłumacząc te obrazy. Tu właśnie jest miejsce na katechezę rodzinną - wyjaśnia naukowo zajmujący się liturgią kapłan.
Pomysł aranżacji wnętrza kaplicy kaplicy dla małych dzieci znalazł uznanie i poparcie proboszcza parafii ks. Stanisława Wawrzyńczyka, i został sfinansowany z ofiar wiernych. Swój wkład w jej powstanie miała także wspólnota Dzieci Maryi. W ubiegłoroczne Święta Bożego Narodzenia przy stajence ofiary na ten cel zbierał „anioł - mim”, kłaniający się i dziękujący za ofiarowane przez wiernych datki.
Otwarcie kaplicy Anioła Stróża w aleksandrowickim kościele i poświęcenie elementów wystroju zaplanowano na 13 grudnia. Tydzień później po każdej Mszy św. zostaną wygłoszone konferencje dla rodziców i wszystkich zainteresowanych wyjaśniające znaczenie poszczególnych ewangelicznych scen z ich typologicznymi odniesieniami do Starego Testamentu.

PB

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Czego najbardziej dziś potrzebuję?

2024-12-03 20:50

Red.

Nawet jeśli mam mało, a oddam to Jezusowi, On może dokonać cudu… On pomnaża wszystko, co jest Mu ofiarowane z miłością.

Więcej ...

Rekolekcje adwentowe 2024 z „Niedzielą”

2024-12-02 11:15

Red.

Serdecznie zapraszamy wszystkich czytelników na transmisje NA ŻYWO z adwentowych rekolekcji w redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, które odbędą się w dniach 3-5 grudnia br.

Więcej ...

Korea Płd./ Prezydent: w związku z decyzją parlamentu zniosę stan wojenny

2024-12-03 20:42

PAP/EPA/YONHAP

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Szczęśliwe oczy, które widzą to, co wy widzicie

Wiara

Szczęśliwe oczy, które widzą to, co wy widzicie

Tbilisi: sytuacja może przerodzić się w otwarty konflikt

Wiadomości

Tbilisi: sytuacja może przerodzić się w otwarty konflikt

Jakie są drogi mojej wiary?

Wiara

Jakie są drogi mojej wiary?

Oświadczenie w sprawie zatrzymania byłego proboszcza...

Kościół

Oświadczenie w sprawie zatrzymania byłego proboszcza...

Tłumy na proteście przeciwko obowiązkowej edukacji...

Wiadomości

Tłumy na proteście przeciwko obowiązkowej edukacji...

Nowenna do św. Mikołaja

Wiara

Nowenna do św. Mikołaja

Rocznica objawienia cudownego medalika

Kościół

Rocznica objawienia cudownego medalika

Potrzeba czytania znaków

Wiara

Potrzeba czytania znaków

TK orzekł w sprawie zasad nauki religii w publicznych...

Kościół

TK orzekł w sprawie zasad nauki religii w publicznych...