Reklama

Na drodze powołania kapłańskiego

Niedziela lubelska 50/2009

W atmosferze radości i wdzięczności, wspólnota Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie przeżywała przyjęcie przez 19 alumnów posługi lektora oraz stroju duchownego, czyli sutanny.
Uroczystość, nazywana obłóczynami, odbyła się 21 listopada w archikatedrze lubelskiej. Eucharystii, sprawowanej przez kilkudziesięciu kapłanów z rektorem seminarium ks. prał. Markiem Słomką, przewodniczył bp Ryszard Karpiński

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rozpoczynając Mszę św., na której licznie zgromadzili się członkowie rodzin i przyjaciele alumnów, bp Ryszard Karpiński serdecznie witał „bohaterów uroczystości, którzy po raz pierwszy założą strój duchowny oraz zostaną dopuszczeni do posługi lektorów”. Wszystkich prosił o modlitwę w ich intencji, aby „wytrwali na drodze powołania kapłańskiego i aby kiedyś mogli przyjąć święcenia diakonatu i kapłańskie”. Alumni, gotowi do służby Chrystusowi, odpowiadali „jestem”, dając wobec wspólnoty Kościoła wyraz pragnienia podążania drogą powołania.

Sutanna i Pismo Święte

Od dnia obłóczyn poświęcona sutanna staje się dla wspólnoty ludu Bożego znakiem obecności Kościoła w świecie. Strój duchowny jest symbolem nie tyle zewnętrznej, co wewnętrznej przemiany, dlatego podczas uroczystości zgromadzeni modlili się, by „z chwilą założenia szat duchownych, serca alumnów zapłonęły gorliwością w służbie Kościołowi, by czynili postępy na drodze powołania kapłańskiego i zachowywali się jak dzieci światłości”.
W naszej archidiecezji obrzędowi założenia sutanny towarzyszy przyjęcie posługi lektora. Chociaż wielu alumnów już wcześniej pełniło funkcje lektorów np. w swoich parafiach, przyjmując księgę Pisma Świętego z rąk Księdza Biskupa zadeklarowali, że od tej pory sami będą starali się jeszcze mocniej żyć słowem Bożym i troszczyć się o to, by działało w sercach ludzkich. Zadaniem lektora jest m.in. odczytywanie słowa Bożego w zgromadzeniu liturgicznym (z wyjątkiem Ewangelii), wykonywanie psalmu responsoryjnego jeśli nie ma kantora, a także przygotowywanie wiernych wyznaczonych do czytania Pisma Świętego, aby mogli właściwie spełniać swoją funkcję. Lektorzy mogą również błogosławić pokarmy na stół wielkanocny. Posługa lektora jest jednym z licznych owoców Soboru Watykańskiego II, który otworzył skarbiec słowa Bożego w Kościele i wezwał wiernych, „aby przez częste czytanie pism Bożych osiągali najwyższą wartość poznania Jezusa Chrystusa”.

Znak sprzeciwu

Bp Ryszard Karpiński wezwał kleryków do dawania świadectwa przynależności do Chrystusa, a w razie potrzeby - bronienia wiary. Przypomniał, że nosząc sutannę, alumni biorą na siebie jeszcze większą odpowiedzialność. - Nie jest to sakrament, ale poważny krok na drodze do kapłaństwa - mówił Ksiądz Biskup. - Sutanna, koloratka, a czasem krzyżyk są znakiem, który odróżnia od innych ludzi; są znakiem obecności królestwa Chrystusa także w XXI wieku. A z ostatnich wydarzeń w Europie wiemy, że jest to znak, któremu sprzeciwiać się będą. Krzyż to także zachęta do wyzbycia się wszystkiego, byle zdobyć to, co najważniejsze: miłość Chrystusa.
Ksiądz Biskup zauważył, że w naszym społeczeństwie istnieje bardzo silny głód słowa Bożego. Obowiązkiem lektora jest najpierw „bycie słuchaczem głosu Boga zawartego w Piśmie Świętym”, a poprzez dawanie świadectwa - odpowiadanie na to wołanie ludzi o słowo. - Przyjmujecie sutannę i zostajecie powołani do posługi lektora w Roku Kapłańskim - przypomniał Ksiądz Biskup - Benedykt XVI postawił nam wzór św. Jana Marii Vianney`a, który nie załamał się, pomimo tego, że spotykało go wiele sprzeciwów”. Bp Karpiński życzył alumnom, by „nigdy nie utracili zapału, wiary w potęgę słowa Bożego i zaufania do Chrystusa; by potrafili wzniecić płomień wiary u tych, którzy ten płomień zagasili, albo jeszcze go nie rozpalili.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Świadectwo: moja Matka Jasnogórska tak mnie uzdrowiła

2024-05-02 20:40

Karol Porwich/Niedziela

To Ona, moja Matka Jasnogórska, tak mnie uzdrowiła. Jestem Jej niewolnikiem, zdaję się zupełnie na Jej wolę i decyzję.

Więcej ...

By uczcić Maryję jako naszą Królową

2024-05-02 21:01

BPJG

Kiedy myślimy o Królowej, to raczej przychodzi nam na myśl zmarła niedawno królowa Elżbieta, ewentualnie królowa Belgii, Hiszpanii, Szwecji, może jeszcze Norwegii. Tylko wprawnie śledzący politykę światową potrafią wymienić więcej państw, które są monarchiami. Aż trudno uwierzyć, że Kościół zaprasza nas, byśmy 3 maja świętowali Uroczystość Królowej Polski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...