Reklama

Niedziela Łódzka

Oblicza Bożego Miłosierdzia

Relikwie św. Faustyny Kowalskiej

Maria Niedziela

Relikwie św. Faustyny Kowalskiej

Zorganizowana przez łódzkie Wyższe Seminarium Duchowne, Instytut Teologii Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II z Krakowa i parafię św. Faustyny w Łodzi konferencja naukowa „Oblicza Bożego Miłosierdzia” to szereg ciekawych wystąpień filozofów, teologów i językoznawców, a dla uczestników możliwość kolejnego zgłębienia tajników miłosierdzia. Tym bardziej że podczas spotkania w auli seminarium wystawione były relikwie św. Faustyny Kowalskiej - apostołki Bożego Miłosierdzia, a pomiędzy wykładami w archikatedrze wspólnie modlono się Koronką do Miłosierdzia Bożego. Wykładom odbywającego się w Święto Matki Bożej Ostrobramskiej sympozjum przysłuchiwali się przedstawiciele parafii z terenu archidiecezji, kapłani, klerycy, siostry zakonne i świeccy zaangażowani w szerzenie kultu miłosierdzia Bożego. Spotkanie zakończyła uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bp. Ireneusza Pękalskiego.

- Nie ma nic bardziej oczywistego i jednocześnie tajemniczego niż twarz człowieka - mówił w wykładzie zatytułowanym „Twarz otwarta na ocalenie” inaugurującym konferencję abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki - od tej tajemnicy zaczyna się właściwe myślenie o danej osobie - dodał. Odwołując się do filozofii ks. Józefa Tischnera przypomniał, że na twarz drugiego człowieka patrzy się poprzez naukę i postać Chrystusa, którego oblicze jest archetypem twarzy człowieka. Ksiądz Arcybiskup przypomniał postać św. Adama Chmielowskiego, „pokornego jałmużnika i heroicznego apostoła miłosierdzia” (Jan Paweł II) i jego najsłynniejszy obraz Ecce Homo, w którym w wizerunku Chrystusa uobecnia się „człowiecza twarz, biedaka i nędzarza, wyryta w każdym z nas”. O. Krzysztof Wendlik z WSD Ojców Paulinów z Krakowa opowiedział zgromadzonym o Maryi Matce Miłosierdzia. - To w Niej Bóg pisze ikonę miłosierdzia - podkreślił o. Wendlik - a Jej słowa i czyny, Jej miłosierna miłość macierzyńska, uwiarygodniają samego Jezusa - dodał.

Reklama

Niezwykle ciekawe było wystąpienie prowadzącego konferencję ks. prof. Jana Machniaka, który poruszył temat miłosierdzia w życiu i nauczaniu Papieża Polaka. Przypomniał, że to abp Karol Wojtyła rozpoczął proces beatyfikacyjny s. Faustyny Kowalskiej i sam go nadzorował, a jako Jan Paweł II w 2002 r. w podkrakowskich Łagiewnikach zawierzył cały świat Bożemu miłosierdziu. Spośród grup, które w łódzkim Kościele starają się szerzyć kult Bożego Miłosierdzia, ks. prał. Wiesław Potakowski, proboszcz parafii św. Faustyny w Łodzi wymienił m.in. Iskrę Bożego Miłosierdzia, która od pięciu lat organizuje „Koronkę na ulicach miast świata”. Centralnym punktem konferencji była Adoracja Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego.

W bloku wykładów przedpołudniowych znaleźli się abp Marek Jędraszewski, ks. Wojciech Zyzak („Miłosierdzie jako termin teologiczny”), o. Krzysztof Wendlik OSPPE („Maryja jako Matka Miłosierdzia”), ks. Wojciech Misztal („Miłosierne oblicze Boga” - to wystąpienie zostało odczytane), dr Izabela Rutkowska („Definicje miłosierdzia w „Dzienniczku” św. Faustyny Kowalskiej”), ks. Marek Jodko („Encyklika «Dives in misericordia» w kontekście «Dzienniczka» św. Faustyny”), ks. prof. Jan Machniak („Miłosierdzie Boże w nauczaniu bł. Jana Pawła II”), ks. Paweł Gabara („Miłosierdzie Boże w homiliach bł. Jana Pawła II”) oraz Joanna Gaweł („Miłosierdzie w literackich tekstach bł. Jana Pawła II”). Po południu zaś swoje wykłady zaprezentowali następujący prelegenci: o. Sebastian Wiśniewski („Bł. ks. Michał Sopoćko jako kapłan o miłosiernym obliczu”), s. M. Elżbieta Siepak ZMBM („Święty człowiek o miłosiernym obliczu”), ks. Mariusz Bernyś („Znaczenie miłosierdzia w powołaniu kapłana”), ks. Wiesław Potakowski („Formy kultu Bożego Miłosierdzia podjęte i realizowane w Kościele łódzkim”), s. M. Nulla Chmura ZMBM („Miłosierdzie Boże w znaku obrazu «Jezu, ufam Tobie»”).

Konferencję zakończyła Eucharystia celebrowana przez bp. Ireneusza Pękalskiego w kościele św. Faustyny w Łodzi.

2012-12-07 11:50

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. S. Dziwisz dla Radia Watykańskiego: nie traćmy ufności w miłosierdzie Boże

Krzysztof Tadej

Nie traćmy zaufania do miłosierdzia Bożego i również w tych czasach pandemii z powodu koronawirusa winniśmy na nowo zwracać się ku Jezusowi Miłosiernemu, jak to było w latach drugiej wojny światowej – powiedział kard. Stanisław Dziwisz w rozmowie z Radiem Watykańskim. Podkreślił, że "także dzisiaj jest trudna chwila dla całej ludzkości i zawsze powinniśmy mieć nadzieję zwierzyć się Jezusowi Miłosiernemu oraz apostołom miłosierdzia Bożego: świętym siostrze Faustynie i Janowi Pawłowi II".

Więcej ...

Papież apeluje o położenie kresu wojnie na Ukrainie

2022-10-02 12:09

Grzegorz Gałązka

O zatrzymanie „tej spirali przemocy i śmierci” zaapelował Ojciec Święty do prezydenta Rosji w swoim rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”, do prezydenta Ukrainy „o otwartość na poważne propozycje pokojowe”, zaś do wspólnoty międzynarodowej o promowanie i wspieranie inicjatyw na rzecz dialogu.

Więcej ...

Rusza całonocna adoracja na krakowskim Rynku

2022-10-03 11:17

ks. Łukasz Romańczuk

W kościele św. Wojciecha na Rynku w Krakowie od niemal roku Pan Jezus adorowany jest w Najświętszym Sakramencie w godz. 7-21.30. W czwartek 6 października odbędzie się pierwsza całonocna adoracja.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#NiezbędnikRóżańcowy: „Pan z Tobą

Kościół

#NiezbędnikRóżańcowy: „Pan z Tobą"

Możemy być pewni, że papież wie więcej niż...

Watykan

Możemy być pewni, że papież wie więcej niż...

#NiezbędnikRóżańcowy: Maryja łaski pełna

Wiara

#NiezbędnikRóżańcowy: Maryja łaski pełna

Tajemnice chwalebne

Modlitwa

Tajemnice chwalebne

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w...

Kościół

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w...

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

Święci i błogosławieni

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej...

Sport

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej...

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej...

Kościół

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej...

Zmarł bp Jan Styrna

Kościół

Zmarł bp Jan Styrna