Reklama

Kościół

Prace jubileuszowe w Rzymie: na Lateranie odkryto pozostałości po siedzibie pierwszych papieży

Monika Książek

Prace remontowe prowadzone w Rzymie w związku ze zbliżającym się Rokiem Świętym przynoszą kolejne cenne odkrycia. Na placu przed bazyliką św. Jana na Lateranie archeolodzy odsłonili fundamenty, ściany i obmurowania przypisywane tzw. Patriarchatowi, gdzie mieściła się siedziba pierwszych papieży. Co ciekawe, to właśnie w bazylice na Lateranie w 1300 roku papież Bonifacy VIII ogłosił pierwszy Rok Święty.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przed katedrą biskupa Rzymu ma powstać deptak, na którym znajdą się miejsca do odpoczynku dla przybywających do bazyliki pielgrzymów i turystów. Właśnie dlatego prowadzone są tam wykopaliska archeologiczne zakrojone na szeroką skalę i pierwsze w czasach nowożytnych. Daniela Porro, która odpowiada za przebudowę placu podkreśliła, że jest to niezwykle ważne znalezisko dla Rzymu a szczególnie jego średniowiecznej historii. Odkryto ważną i złożoną stratygrafię, w której wyróżniają się między innymi konstrukcje ścienne datowane na IX-XIII wiek po Chrystusie.

Włoska archeolog przypomniała, że na tym terenie pierwsze chrześcijańskie zabudowania wzniesiono w IV wieku, decyzją cesarza Konstantyna. Z biegiem czasu powstała tam pierwsza bazylika a przyległe pałace Patriarchatu stały się siedzibą papieży. Taki stan rzeczy miał miejsce do XIV wieku, czyli do niewoli awiniońskiej, po której, w 1377 roku, siedziba papieży roku została przeniesiona do Watykanu. W ciągu prawie siedmiu dekad nieobecności papieży w Rzymie zabudowania Patriarchatu na Lateranie i tamtejszej bazyliki uległy bowiem całkowitemu spustoszeniu i nie nadawały się do użytku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W czasie prowadzonych prac archeolodzy odkryli m.in. dobrze zachowane konstrukcje ścienne datowane na IX-XIII wiek po Chrystusie. Wiele przemawia za tym, że powstały one w wyniku przebudowy pomieszczeń Patriarchatu. Został on zbudowany w IV wieku w miejscu koszar Equites Singulares, czyli konnych strażników, którzy stanęli po stronie cesarza Maksencjusza w czasie słynnej bitwy przy moście Mulwijskim. Według archeologów szczególnie ciekawe jest odkrycie struktury zbudowanej z bloków tufu, która mogła funkcjonować jako mur broniący papieskiej rezydencji. Mur miał powstać w czasach, kiedy Rzym padał celem najazdów Saracenów i toczyły się w nim ciągłe walki, niekiedy brutalne, między rodami arystokratycznymi roszczącymi sobie prawo do tronu Piotrowego. Stąd hipoteza, że ten potężny mur, również ze względu na swój kształt, funkcjonował jako mur obronny wokół kompleksu bazyliki i przyległych pałaców. Po zakończeniu niewoli awiniońskiej i przeniesieniu siedziby papieskiej do Watykanu, zniknęła potrzeba posiadania struktury do obrony patriarchatu. W rezultacie mur stracił swoją funkcjonalność, został zburzony i zasypany, a pamięć o nim zaginęła aż do dziś.

Władze Rzymu nie poinformowały jaki los czeka znalezisko. Archeolodzy twierdzą, że wykopalisko może zostać przykryte przeźroczystymi płytami i stanowić atrakcję turystyczną nowotworzonego placu przed bazyliką św. Jana na Lateranie. Nie wyklucza się też możliwości rozebrania odkrytej struktury i przeniesienia jej w inne miejsce. Miejski nadzór budowlany nie przewiduje, by obecne odkrycie wpłynęło na opóźnienie jubileuszowej przebudowy na Lateranie.

Podziel się:

Oceń:

+4 0
2024-07-18 15:25

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Watykan: opublikowano 26 programów głównych wydarzeń Roku Jubileuszowego 2025

twitter.com/Cindy_Wooden

Pierwsze 26 programów głównych wydarzeń Roku Jubileuszowego 2025 zostało opublikowanych na stronie internetowej Jubileuszu 2025 -  https://www.iubilaeum2025.va, w sekcji „Kalendarz Jubileuszowy”, a wkrótce będą dostępne we wszystkich językach

Więcej ...

Bp Jamrozek zachęca do nowenny przed Uroczystością Chrystusa Króla Wszechświata

2024-11-15 09:33

radiofara.pl

- Chodzi o to, żebyśmy się zbliżyli do Jezusa. Bo w tym natłoku zajęć, obowiązków, niekiedy może o tym zapominamy. A ta nowenna może nam w tym pomóc, żeby na nowo być blisko Pana - zachęca przed uroczystością Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata, bp Stanisław Jamrozek, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. ruchów intronizacyjnych.

Więcej ...

Papież wskazuje na Polskę jako przykład pomocy Ukrainie

2024-11-17 14:16

Karol Porwich/Niedziela

Na „globalizację obojętności”, należy odpowiedzieć „globalizacją dobroczynności i współpracy”, tak aby warunki migrantów były godne - pisze papież Franciszek w książce „La speranza non delude mai. Pellegrini verso un mondo migliore” (Nadzieja nigdy nie zawodzi. Pielgrzymi ku lepszemu światu), która ukaże się we wtorek w związku z Jubileuszem 2025. Wspomina o Polsce, jako miejscu „nieograniczonego przyjmowania” Ukraińców, którzy z powodu wojny musieli opuścić swoje domy.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Panie, ucz mnie, bym mówił mądrze i był odpowiedzialny...

Wiara

Panie, ucz mnie, bym mówił mądrze i był odpowiedzialny...

Dziś odbył się pogrzeb zamordowanego księdza Lachowicza

Kościół

Dziś odbył się pogrzeb zamordowanego księdza Lachowicza

Rozważania na niedzielę: Jak oszukać zegar biologiczny?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak oszukać zegar biologiczny?

Wiadomości

"Fakty" TVN wyraziły nadzieję, że będzie się zabijać...

Portal wpolityce.pl: zablokowano 28 rachunków bankowych...

Wiadomości

Portal wpolityce.pl: zablokowano 28 rachunków bankowych...

Archidiecezja przemyska: Oświadczenie w sprawie ostatnich...

Kościół

Archidiecezja przemyska: Oświadczenie w sprawie ostatnich...

Pilne: 47-latek podpalił się przed krakowską kurią

Wiadomości

Pilne: 47-latek podpalił się przed krakowską kurią

Bp Jacek Jezierski złożył rezygnację z urzędu

Kościół

Bp Jacek Jezierski złożył rezygnację z urzędu

Nie żyje ciężko pobity ks. Prałat Lech Lachowicz

Kościół

Nie żyje ciężko pobity ks. Prałat Lech Lachowicz