Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Brylantowy jubileusz parafii

PIOTR LORENC

23 grudnia 2012 r. parafia Najświętszej Maryi Panny Szkaplerznej w Sosnowcu-Milowicach świętowała jubileusz 75-lecia istnienia. Z tej okazji uroczystą Mszę św. celebrował bp Grzegorz Kaszak. Hierarcha poświęcił monumentalny fresk „Zesłanie Ducha Świętego”, namalowany na sklepieniu świątyni

Macie za co Panu Bogu dziękować - 75 lat istnienia wspólnoty parafialnej to piękny jubileusz. Niech więc wasza wspólnota wzrasta w siłę, nich się nadal rozwija pokonując trudności materialne i duchowe, niech służy ku temu, by Bóg rozlewał na każdego z was swoje łaski - powiedział bp Grzegorz Kaszak. W homilii wskazał na wspaniały patronat Matki Bożej Szkaplerznej nad parafią.

Choć pełnoprawna parafia istnieje tu od 75 lat, to początki tej wspólnoty sięgają 1922 r. Wówczas to biskup kielecki Augustyn Łosiński wydzielił z parafii św. Stanisława BM w Czeladzi wikariat terenowy w Milowicach z prawem pisania ksiąg metrykalnych. Polecił, by w ciągu roku opiekujący się wspólnotą ks. Franciszek Dobrowolski znalazł i zakupił plac pod nowy kościół i cmentarz. Jednak nie udało się tego uczynić i biskup wycofał decyzję o powstaniu nowej parafii. Kiedy utworzono diecezję częstochowską, mieszkańcy Milowic prosili bp. Teodora Kubinę o powołanie tu samodzielnej parafii. Jednak były także głosy sprzeciwu. Na jedno ze spotkań mieszkańców przybył ks. Julian Suma i postawił pytanie, w czym milowiczanie są gorsi od innych, że nie mogą mieć swojej parafii? Słowa te były impulsem do sfinalizowania sprawy. Udało się wreszcie zakupić grunt pod budowę kościoła i cmentarza. Przeciwnicy powstania parafii chcieli wprawdzie zablokować transakcję, ale im się to nie powiodło.

Reklama

Transakcję zakupu ziemi sfinalizowano 23 lutego 1938 r. Szczególnie wielkim zaangażowaniem wykazali się Stanisław Gruszka, Leon Słaby, Jan Wodniak, Ignacy Surowiec, Wacław Olszewski, Wojciech Idziak oraz Bronisława i Maksymilian Kubasik. O tym, jak duża była determinacja i wiara w udane przedsięwzięcie, nich zaświadczy fakt, że już w 1937 r. rozpoczęto kopanie fundamentów pod ogrodzenie cmentarza. Przy wydatnej pomocy sosnowieckiej kopalni, 5 grudnia 1937 r. ks. Franciszek Sola z Kurii częstochowskiej poświęcił ogrodzenie cmentarza grzebalnego. A w Wigilię 1937 r. bp Teodor Kubina wydał dekret erygujący parafię pw. Matki Bożej Szkaplerznej.

W 1938 r. rozpoczęły się intensywne prace zmierzające do budowy świątyni. Zamówiono dzwony, zbierano pieniądze i materiały budowlane. Powstał projekt świątyni autorstwa architekta Mariana Sułoniewskiego. Niestety wybuch II wojny światowej udaremnił ambitne plany. Niemcy skonfiskowali zgromadzone cegły. Podczas wojny młodą parafię odwiedził bp Kubina. W czasie wizytacji udzielił sakramentu bierzmowania 647 osobom, co nigdy wcześniej ani nigdy potem nie zostało powtórzone. Parafia posiadała więc plac, ale trudna sytuacja powojenna nie służyła budowie. Sukcesywnie zaczęto doposażać istniejącą kaplicę przygotowując ją powoli na kościół parafialny. Taka sytuacja trwała do połowy lat 80. XX wieku. W latach 1985-89, staraniem ks. Zygmunta Szmigla i parafian, wybudowany został obecny kościół. Jego poprzednik, ks. Michał Komasa wzniósł w stanie surowym plebanię, którą ks. Szmigiel wykończy i wyposażył.

Od 1997 r. proboszczem parafii w Milowicach jest ks. kan. Leonard Sobczyk. Jubileusz 75-lecia parafii zbiegł się z jego 15-letnim proboszczowaniem w Milowicach. Z okazji jubileuszu parafii, w przededniu świąt Bożego Narodzenia, bp Grzegorz Kaszak poświęcił fresk „Zesłanie Ducha Świętego” zaprojektowany i wykonany przez firmę Macieja Kauczyńskiego, artysty plastyka z Krakowa.

Reklama

- Po wykonaniu prac budowlanych w górnej partii kościoła, wykorzystując zamontowane rusztowanie, Maciej Kauczyński przystąpił do tworzenia fresku. Scena jest tak skonstruowana, że obok głównego przesłania - Zesłania Ducha Świętego - zawiera elementy eklezjalne, w tym także dotyczące kościoła partykularnego. I tak obok Bazyliki św. Piotra w Rzymie, widnieją sosnowiecka bazylika katedralna i nasz kościół parafialny - tłumaczy ks. Leonard Sobczyk. - Cieszmy się, że 75-lecie istnienia parafii mogliśmy tak godnie zaakcentować - dodaje i podkreśla, że fresk jest bardzo trudną techniką malarską, rozpowszechnioną głównie w okresie renesansu i baroku, a dziś już rzadko stosowaną.

Wspomniany fresk to nie jedyne dzieło Kauczyńskiego w Milowicach. Artysta zaprojektował także stacje drogi krzyżowej, witraże oddzielające prezbiterium od bocznej kaplicy, jak i wystrój bocznej kaplicy, w której w tygodniu celebrowane są Msze św. Kauczyński jest znanym w Europie twórcą, projektantem ponad 900 witraży. W uznaniu osiągnięć w dziedzinie sztuki sakralnej został uhonorowany przez Ojca Świętego Jana Pawła II Orderem Św. Sylwestra.

2013-01-10 14:10

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zamojska święta Rita

Figura i relikwie św. Rity na Karolówce

ks. Krzysztof Hawro

Figura i relikwie św. Rity na Karolówce

Karolówka – jedna z szesnastu zamojskich dzielnic. Jest jednak coś, co sprawia, że 22. dnia miesiąca wszystkie drogi prowadzą właśnie tu, a dokładnie do kościoła pw. Świętej Bożej Opatrzności.

Więcej ...

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św. Faustyny!

2021-09-24 09:24

stock.adobe.com

Każdy z nas ma chwile, w których zadaje sobie pytanie: co będzie po śmierci? Od razu niebo, a może najpierw czyściec? Jeśli tak, to jak tam jest? To aż tak bolesna rzeczywistość? Poznaj kilka cytatów z Dzienniczka św. Faustyny mówiących o wizji czyśćca.

Więcej ...

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

2021-09-25 20:56
Bp Edward Janiak

KAI

Bp Edward Janiak

Uroczystości pogrzebowe zmarłego w czwartek bp. Edwarda Janiaka odbędą się zgodnie z wolą Zmarłego i jego rodziny w środę 29 września we Wrocławiu. Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w kościele pw. św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida, po której nastąpi pogrzeb na miejscowym cmentarzu - poinformował kaliski biskup pomocniczy Łukasz Buzun w komunikacie opublikowanym na stronach diecezji kaliskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież przyjął na audiencji dwóch Polaków-nuncjuszy

Franciszek

Papież przyjął na audiencji dwóch Polaków-nuncjuszy

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

Co dosłownie oznacza Ewangelia o kamieniu młyńskim u...

Wiara

Co dosłownie oznacza Ewangelia o kamieniu młyńskim u...

Abp Jędraszewski: zwycięstwo przyjdzie, jak długo w...

Kościół

Abp Jędraszewski: zwycięstwo przyjdzie, jak długo w...

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

W wolnej chwili

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Polska

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Franciszek

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Polska

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej