Reklama

Wiara

Wiara to solidne wsparcie moralne i duchowe dla żeglarzy

Podporucznik Maria Kaleta ORP Iskra

KP

Podporucznik Maria Kaleta ORP Iskra

Po wielu latach przerwy przy szczecińskich nabrzeżach zacumowały jachty z całego świata. Szczecin gościł jednostki, które wzięły udział w regatach The Tall Ships Races 2024 po raz czwarty zmieniając się w żeglarską stolicę Europy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Atrakcji nie brakowało

Całe wydarzenie zakończyło się dzisiaj i trwało od 2 sierpnia. Szczecińska Łasztownia oraz Wały Chrobrego były miejscami, w których dwa brzegi Odry wypełniły się po horyzont atrakcjami dla całych rodzin, animacjami, muzycznymi dźwiękami. Całe miasto świętowało zakończenie regat the Tall Ships Races 2024. Parada załóg, zwiedzanie jednostek, rozmowy i spotkania z załogami jak i niesamowita żeglarska atmosfera towarzyszyła podczas pierwszego, sierpniowego weekendu.

Było to jedno z najważniejszych wydarzeń plenerowych w Polsce. Turyści i mieszkańcy, fantastycznie bawili się w strefach aktywności i wesołych miasteczkach. Tradycją każdego zlotu wielkich żaglowców jest wspinaczka prezydenta Szczecina Piotra Krzystka na maszt jednej z jednostek. W tym roku był to żaglowiec Guayas. Prezydent wszedł na maszt w towarzystwie kapitana ekwadorskiej jednostki Bernardo Gordona.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

 

Nasza żeglarska duma

Reklama

Polskie żaglowce to coś, czym możemy się pochwalić na świecie. Wiele nacji, także tych o długich tradycjach morskich, zazdrości nam takiego stanu posiadania. Ważne aby podkreślić, że podstawową rolą polskich żaglowców jest tzw. sail training, czyli wychowanie morskie. – Nie chodzi tu o szkolenie żeglarskie, ale o to, jak pływanie na żaglowcach wpływa na młodych ludzi, którzy nabierają innej perspektywy, uczą się współpracy i samodzielności, poznają inne kultury i świat - tłumaczy kapitan Rafał Szymański, komendant Daru Młodzieży i prezydent Sail Training Association Poland. Jednostka, którą dowodzi szkoli studentów Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Z kolei na ORP Iskra praktykują przyszłe kadry oficerskiej Marynarki Wojennej. Ale w naszej flocie pływają również jednostki, których armatorami są osoby prywatne.

Wiara i morze

– Religijność wśród marynarzy jest cechą pożądaną i często obecną w codziennym życiu. Przy tak wymagających zadaniach, jakie stawia się przede wszystkim żaglowcom, przy wyczerpującej służbie, przy długich wachtach, wierzę, że gro marynarzy potrzebuje wsparcia w czymś szerszym niż nasze życie doczesne. Wiara to solidne wsparcie duchowe, mentalne, moralne – powiedziała portalowi niedziela.pl podporucznik Marynarki Wojennej Marta Kaleta.

KP

KP

Warto wspomnieć, że załoga ORP Iskra ma zapewnioną opiekę duszpasterską. Większość załogi jest praktykującymi katolikami, a poza służbą w morzu, każdy ma możliwość udziału w praktykach religijnych we własnych parafiach. – W długie rejsy płynie z nami kapelan, jest dla nas wsparciem duchowym – zaznacza podporucznik Kaleta, i dodaje: – Mimo ogromu zajęć, trudności, które przeżywamy na wachcie, znajdujemy czas na tę „minutę” kontemplacji. To nasza wewnętrzna potrzeba!

Podziel się:

Oceń:

2024-08-05 12:48

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Tokio/żeglarstwo – Myszka szósty, Klepacka dziewiąta w klasie RS:X

Zofia Noceti-Klepacka

PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Zofia Noceti-Klepacka

Piotr Myszka zajął szóste, a Zofia Klepacka (Legia Warszawa) dziewiąte miejsce w klasie RS:X na igrzyskach. Żeglarz AZS AWFiS Gdańsk był przed podwójnie punktowanym wyścigiem medalowym czwarty i miał szansę na srebrny medal, ale został w nim zdyskwalifikowany.

Więcej ...

Przywrócona do życia

Adobe Stock

Nadzwyczajne łaski za wstawiennictwem św. Krescencji wymadlane są nieprzerwanie od jej śmierci w 1744 r. A pomocy katolickiej zakonnicy wzywają nawet niemieccy protestanci.

Więcej ...

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on swoją moc?

2025-04-05 20:57

Adobe Stock

Wielki Post to czas modlitwy, postu i jałmużny. To wiemy, prawda? Jednak te 40 dni to również czas duchowej przemiany, pogłębienia swojej wiary, a może nawet… powrotu do jej podstaw? W kolejnym dniu naszego katechizmu odpowiedź na pytanie - czy jeśli sakramentu udziela człowiek niegodny, to traci on swoją moc?

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy należy modlić się do Maryi?

Wiara

Czy należy modlić się do Maryi?

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Felietony

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy  młodych katolików...

Europa

Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy młodych katolików...

Czy staję po stronie prawdy?

Wiara

Czy staję po stronie prawdy?

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Wiara

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?