Reklama

Archiwum Krystyny Grzeszczyk
Ks. kan. Maciej Szmuc, dyrektor Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej

Honorowy obywatel gminy Golczewo

2013-01-28 10:21

Krystyna Grzeszczyk
Edycja szczecińsko-kamieńska 4/2013, str. 6-7

11 stycznia br. na spotkaniu noworocznym zorganizowanym przez burmistrza Golczewa miała miejsce uroczystość wręczenia ks. kan. Maciejowi Szmucowi aktu nadania przez Radę Miejską w Golczewie tytułu Honorowego Obywatela Gminy Golczewo.

Ksiądz kan. Maciej Szmuc jest dyrektorem Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej od 2006 r. W 2011 r. z rąk abp. Andrzeja Dzięgi otrzymał nominację na kanonika Wolińskiej Kapituły Kolegiackiej. Jest członkiem Rady Kapłańskiej w Kurii Metropolitalnej oraz Zespołu Interdyscyplinarnego powołanego przez Prezydenta Miasta Szczecina przy Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie. Zna języki: francuski, angielski, rosyjski i włoski.

Pod swoją pieczą ma m.in. Centrum Socjalne Caritas w Szczecinie (noclegownię, schronisko dla bezdomnych kobiet, schronisko dla mężczyzn, schronisko dla kobiet z dziećmi, ofiar przemocy, w Płoni); Centrum Socjalne Caritas w Stargardzie Szczecińskim (schronisko dla mężczyzn, Gminny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie, schronisko dla kobiet, ogrzewalnię dla bezdomnych, jadłodajnię oraz świetlicę socjoterapeutyczną, Centrum Integracji Społecznej); Centrum Socjalne Caritas w Świnoujściu (schronisko i ogrzewalnię dla bezdomnych, Dom Dziennego Pobytu dla osób starszych i schorowanych, świetlicę środowiskową); Ośrodki Wspierania Rodziny (w Korytowie istniejący od 1998 r., w Zieleniewie założony w 2004 r. i w Sikorkach od 2010 r.).

Z inicjatywy Księdza Dyrektora rozwinął się i prężnie działa wolontariat. Ta forma pomocy jest szczególnie dobrze widoczna w parafialnych zespołach Caritas. W chwili obecnej działa około 150 parafialnych zespołów Caritas zrzeszających ok. 700 wolontariuszy.

Reklama

Najważniejsze projekty będące kontynuacją pracy poprzedniego dyrektora Caritas śp. ks. kan. Piotra Prymy oraz zainicjowane przez ks. kan. Macieja Szmuca: od 2005 r. Caritas realizuje program: na dostarczanie nadwyżek żywności unijnej PEAD. W 2011 r. żywność unijną otrzymało ponad 40 tys. osób z terenu archidiecezji; od 2006 r. Caritas uczestniczy w prowadzeniu programu: „Skrzydła” obejmującego opieką finansową uzdolnione, ubogie dzieci; „Wakacyjna Akcja Caritas” to projekt związany z organizacją kolonii dla dzieci z rodzin ubogich, dysfunkcyjnych i patologicznych. Co roku wakacyjnym wypoczynkiem objętych jest ok. 500 dzieci; „Kromka Chleba”; „Dzień Chorego”. Dzięki inicjatorowi projektu pacjenci mogą skorzystać z diagnozy i pomocy lekarzy specjalistów; „okna życia” funkcjonujące w Szczecinie, Stargardzie Szczecińskim i Goleniowie. Projekt ten powstał w 2009 i 2010 r.; Dofinansowania do turnusów rehabilitacyjnych dla dzieci niepełnosprawnych oraz dorosłych, a także zakupu sprzętu rehabilitacyjnego, środków higienicznych i opatrunkowych; Świetlice środowiskowe, obecnie (nie licząc podległych pod Centra Socjalne Caritas) jest 6 placówek działających na terenie miasta Szczecina. Inicjator projektu przyczynił się również do powstania w 2010 r. punktu przedszkolnego „Arka Noego” w Szczecinie; Opieka nad chorymi i niepełnosprawnymi w oparciu o placówki udzielające pomocy medycznej: Hospicjum Domowe Caritas pw. św. Faustyny Kowalskiej w Świnoujściu i Poradnia Medycyny Paliatywnej w Świnoujściu od 2008 r.

Ks. Maciej Szmuc jest zaangażowany w wiele inicjatyw. Po tragicznym wypadku polskiego autokaru pod Grenoble, pojechał na miejsce i służył nie tylko jako kapłan, ale jako tłumacz i bezpośrednio wspierał zarówno poszkodowanych, jak i ich rodziny. Od 3 lat jeździ z wolontariuszami (lekarzami i pielęgniarkami), by służyć pomocą ubogim i chorym na Haiti. Po pożarze domu socjalnego w Kamieniu Pomorskim otoczył opieką rodziny poszkodowanych, udzielając im wsparcia duchowego i pomocy materialnej. Wspólnie z DK „Słowianin”, MOPR i PCK organizuje wieczerzę wigilijną i śniadanie wielkanocne dla ubogich i bezdomnych.

W okresie działalności ks. dyrektora Macieja Szmuca na terenie Golczewa utworzono magazyn żywnościowy i chłodnię, skąd zaopatrywane są nieodpłatnie w żywność placówki Caritas całej archidiecezji, w tym także domy opieki społecznej oraz terenowe koła emerytów i rencistów. Tylko w 2011 r. z magazynu wydano 900 ton żywności dla 47 podmiotów i 19 tys. osób. Dodatkowo Szczecin zaopatrywany jest w nabiał. W gminie Golczewo dystrybucją żywności zajmują się zespoły Caritas w Golczewie i Kozielicach oraz Koło Emerytów i Rencistów w Golczewie. Rocznie, zespoły w gminie Golczewo, wydają ok. 30 ton żywności. Powstanie magazynu stało się doskonałą promocją Golczewa, które w archidiecezji jest rozpoznawalne jako miasto przyjazne i piękne.

Na terenie Golczewa z inicjatywy ks. Macieja Szmuca zorganizowano dwukrotnie kolonie letnie, które były okazją nie tylko do pomocy najuboższym, ale do poznania uroku naszego miasteczka i okolic. W ramach obchodów Dnia Chorego, mieszkańcy naszej gminy korzystają z nieodpłatnych konsultacji medycznych lekarzy specjalistów. Pomocą służy każdorazowo kilkunastu specjalistów, każdy podopieczny może również jednorazowo skorzystać z konsultacji u dwóch bądź trzech specjalistów. Ponadto zespół Caritas otrzymuje wsparcie w zaopatrzeniu w sprzęt rehabilitacyjny. Bierzemy również udział w akcji: „Tornister pełen uśmiechów” na rzecz dzieci potrzebujących wsparcia u progu nowego roku szkolnego.

Ksiądz Dyrektor jest inspiratorem i koordynatorem wielu cennych akcji społecznych chroniących najsłabszych, jednocześnie promuje Golczewo i jego mieszkańców, bezpośrednio angażując się w najważniejsze wydarzenia podległych mu zespołów.

Tagi:
Caritas honorowy obywatel

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Promocja Biblii Aramejskiej na KUL

Promocja Biblii Aramejskiej na KUL

Niedziela - telewizyjny przegląd tygodnika

Niedziela - telewizyjny przegląd tygodnika

Zaczyn miłości

Zaczyn miłości

Słuchanie do głębi...

Słuchanie do głębi...

"Dobry jest Pan dla ufnych..."

Przegląd prasy

Przegląd prasy

III Międzynarodowy Kongres „Europa Christi

III Międzynarodowy Kongres „Europa Christi"

Wrocławskie obchody Narodowego Święta Niepodległości

Wrocławskie obchody Narodowego Święta Niepodległości

Msza św. w intencji Ojczyzny

Msza św. w intencji Ojczyzny

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem