Reklama

Niedziela Częstochowska

Panie, przymnóż nam wiary

Bożena Sztajner/Niedziela

Wiara jest darem, a Rok Wiary, który trwa w Kościele od 11 października ub.r., jest darem szczególnym. Nie można przejść wobec niego obojętnie

W ciągu minionych 5 miesięcy pojawiły się liczne publikacje tematyczne, artykuły i książki, po które warto sięgać. Warto również rozejrzeć się wokoło, bowiem parafie, stowarzyszenia i bractwa działające w Kościele podejmują w Roku Wiary specjalne inicjatywy, które mają wymiar modlitewny i ewangelizacyjny, a także czynnie angażujący wiernych w dzieła charytatywne i wydarzenia wspólnotowe.

Po pierwsze modlitwa

Wśród wskazań na Rok Wiary przygotowanych przez Papieską Radę ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji, a znajdujących się w dokumencie „Żyć Rokiem Wiary”, wiele miejsca zostało poświęcone modlitwie. Jej znaczenie podkreśla również abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, w Liście Pasterskim na Rok Wiary. Krótki sondaż w parafiach naszej archidiecezji pozwala zorientować się, że inicjatyw modlitewnych narodziło się w ostatnich miesiącach wiele.

Reklama

W parafii pw. świętych Benedykta, Jana, Mateusza, Izaaka i Krystyna Pierwszych Męczenników Polski w Częstochowie z inicjatywy Parafialnej Rady Duszpasterskiej przed każdą niedzielną Mszą św. czytane są fragmenty Katechizmu Kościoła Katolickiego, natomiast Msze św. w dni powszednie poprzedza modlitwa w intencji Roku Wiary. Zbiór modlitw na Rok Wiary trafił do każdej rodziny w tej parafii podczas tegorocznej wizyty kolędowej. Wydany w starannej oprawie graficznej i niewielkim formacie może być obecny na stałe w torebce lub kieszeni.

W parafii pw. Narodzenia Pańskiego w Częstochowie od lutego w każdą pierwszą niedzielę miesiąca jest odprawiana Msza św. w intencji mieszkańców jednej z ulic na terenie parafii. Polecane są zarówno osobiste intencje tej grupy osób, jak i intencja umacniania parafialnej wspólnoty. Od 25 marca raz w miesiącu w kościele będzie odmawiana Litania do Dzieciątka Jezus, które patronuje parafii, natomiast w trzeci piątek miesiąca będzie nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia, bowiem w tym kościele znajdują się relikwie i obraz św. Faustyny.

W parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myszkowie w kwietniu rozpoczną się comiesięczne Msze św. w intencji uzdrowienia duchowego i fizycznego dla osób potrzebujących uleczenia. Data Mszy św. została wybrana nieprzypadkowo - 22 dnia każdego miesiąca wiąże się z liturgicznym wspomnieniem bł. Jana Pawła II. Wszystkie wspólnoty modlitewne działające w parafii w każdą środę uczestniczą w nowennie do Matki Bożej. Poszczególne wspólnoty i bractwa podejmują specjalne intencje modlitewne tych nowenn. Dla przykładu Pomocnicy Maryi Matki Kościoła wspierają modlitwą osoby słabsze w wierze w odnajdywaniu drogi do Boga. Apostolstwo Rodziny Saletyńskiej modli się o nawrócenie grzeszników, Bractwo św. Antoniego o nawrócenie osób, które obrażają Pana Boga grzechami języka. Również inne wspólnoty: Żywy Różaniec, Akcja Katolicka, Rycerstwo Niepokalanej przyjęły specjalne intencje związane z Rokiem Wiary. W parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Myszkowie w pierwsze czwartki miesiąca trwa dwugodzinna Adoracja Najświęteszego Sakramentu w intencji uzdrowienia ciała i duszy oraz o powołania kapłańskie. W trzecim piątek miesiąca odprawiane jest nabożeństwo do Jezusa Miłosierengo, a każdego 16. od godz. 20 do 21.37 trwa Adoracja i modlitwa o kanonizację Jana Pawła II. Co miesiąc w parafii pw. św. Stanisława Kostki w Zawierciu odbywają sie adoracje pn. „Wieczory uwielbienia”. Uczestniczą w nich grupy parafialne z całego rejonu.

Wiara rodzi się ze słuchania

Reklama

W ślad za inicjatywami modlitewnymi idą działania ewangelizacyjne, mające na celu to, by Słowo Boże miało większy udział w naszym życiu. W parafii pw. św. Stanisława Kostki w Częstochowie trwa seminarium Odnowy Wiary. Co tydzień wierni, którzy chcą w nim uczestniczyć, otrzymują teksty rozważań na każdy dzień. Są to fragmenty Ewangelii oraz Katechizmu Kościoła Katolickiego. W pierwszą niedzielę miesiąca głoszone są katechezy o tematyce związanej z Rokiem Wiary, w ostatną niedziele miesiąca, po wieczornej Mszy św., odbywają się spotkania dyskusyjne.

„Spotkania nad Ewangelią” rozpoczynają się w parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej w Kodrębie. Począwszy od marca będą się one odbywać w pierwszy piątek miesiąca. Temat spotkania inauguracyjnego - „Służba wielkiej misji” dotyczy fragmentu Ewangelii według św. Marka: „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię”. Temat drugiego spotkania brzmi: „Wielka ewangelizacja w małym środowisku”. Rozważane będą słowa z fragmentu Ewangelii wg. św. Łukasza: „Wracaj do swego domu i opowiedz, ile to dobrego uczynił ci Bóg”.

Rok Wiary znajdzie swój wyraz także podczas rekolekcji wielkopostnych. Temat ten był podejmowany już w czasie rekolekcje adwentowych, teraz będzie pogłębiany. Np. w parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myszkowie rekolekcje adwentowe poświęcone były tematowi: „Wiara, która daje zbawienia”. Mottem rekolekcji wielkopostnych będą słowa: „Wiara daje bogactwo ducha”. Nauki głoszone w czasie kolejnych dni będą podejmować następujące zagadnienia: „Bóg uczyni Cię bogatym”, „Sakramenty moim bogactwem w Roku Wiary”, „Czysta dusza moim bogactwem” oraz „Modlitwa bogactwem ducha”.

Budowa wspólnoty

W wielu parafiach inicjatywy Roku Wiary są skierowane na umocnienie wspólnot. Jest to np. więź z osobami chorymi, odwiedzanie ich w domach i szpitalach.

W parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Myszkowie rozwija się pomoc charytatywna dla mieszkańców parafii. Dwukrotnie wzrosła liczba dzieci objętych pomocą w ramach wspólpracy z holenderska organizacją „Haart voor Polen” z Valkenswaard. Udzielana jest pomoc rodzinom dotkniętym bezrobociem.

Szereg ciekawych inicjatyw podjął w ramach Roku Wiary Zespół ds. Nowej Ewangelizacji rejonu zawierciańskiego. Na placu bł. Jana Pawła II w Zawierciu zorganizowano „Kolędowanie przy fontannie”, jasełka i pokaz ognia. Ciekawe formy ewangelizacji to „Szkoła Pantomimy” odbywająca się raz w miesiącu w auli parafii pw. św. Stanisława Kostki w Zawierciu oraz zrealizowane, również w tej parafii, przedstawienie pt. „Boski diament”. Zespół realizuje - wspólnie z MOK w Zawierciu - akcję profilaktyczną „Znajdź pomysł na siebie”. 14 lutego grupa ewangelizatorów dostarczała mieszkańcom „Listy miłosne Pana Boga do człowieka”. W maju na placu bł. Jana Pawła II w Zawierciu odbędzie się koncert z nabożeństwem majowym i występem Teatru „Zwierciadło” z Łodzi. 9 czerwca planowany jest koncert ewangelizacyjny na boisku OSiR w Zawierciu.

Nasz obecny sondaż o inicjatywach na Rok Wiary traktujemy jako wstępny. Chętnie napiszemy o kolejnych pomysłach.

2013-02-20 12:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ewangelia wierszem opowiedziana

Graziako/Niedziela

Więcej ...

Ona wskaże drogę

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 26-27

ARCHIWUM SANKTUARIUM

Są osoby, które zaczynają nowe życie od przyjścia do Matki. Gietrzwałd oddziałuje dziś na osoby uzależnione, poranione, zalęknione, identycznie jak w 1877 r. – mówi ks. Jarosław Klimczyk w 144. rocznicę objawień gietrzwałdzkich.

Więcej ...

Prezydent dla polskatimes.pl: początkowo była propozycja, aby wprowadzić stan wyjątkowy na trzy miesiące

2021-09-16 20:20

PAP

Początkowo była propozycja, aby wprowadzić stan wyjątkowy na trzy miesiące, powiedziałem wtedy, abyśmy go wprowadzili na krótszy czas – mówi w wywiadzie dla polskatimes.pl prezydent Andrzej Duda.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

Wiara

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

Szczecin: Pobicie księdza

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Szczecin: Pobicie księdza

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...

Wiara

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...

Jak uciekałam z World Trade Center

Wiadomości

Jak uciekałam z World Trade Center

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Wiara

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Wiadomości

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Tutaj Matka Boża mówiła po polsku

Sanktuaria

Tutaj Matka Boża mówiła po polsku