Reklama

Niedziela Sosnowiecka

„Pójdźcie do Mnie wszyscy...”

Podczas obchodów Światowego Dnia Chorego w sosnowieckiej katedrze

Agnieszka Lorek

Podczas obchodów Światowego Dnia Chorego w sosnowieckiej katedrze

W sobotę, 9 lutego w sosnowieckiej katedrze uroczystą Eucharystią rozpoczęły się obchody Światowego Dnia Chorego. O godz. 10 bp Grzegorz Kaszak przewodniczył Najświętszej Liturgii w intencji chorych i cierpiących i ich opiekunów oraz wygłosił słowo Boże. Ksiądz Biskup wraz z kapłanami udzielił licznie przybyłym wiernym sakramentu namaszczenia chorych oraz pobłogosławił ich Najświętszym Sakramentem

Kiedy ciało zaczyna niedomagać, wówczas zmienia się życie człowieka - mówił w homilii bp Grzegorz Kaszak. - Nawet proste, codzienne czynności stają się nie do wykonania. Człowiek chory z trwogą myśli o swojej przyszłości. A do tego wszystkiego dochodzi kolejny ciężar - fatalny stan polskiej służby zdrowia. (...) To wszystko razem wzięte sprawia, że choremu nie jest łatwo. Wówczas pojawia się głos: „Przyjdźcie do mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię”. Chrystus woła do chorego, szuka go. Nie jesteście sami, opuszczeni, ale przeciwnie - Bogu na was zależy - podkreślał Biskup ordynariusz.

- Dziś w sposób szczególny chciejmy usłyszeć głos, który was pokrzepi. On zaprasza was do szkoły, w której można nauczyć się życiowej postawy. Od Niego trzeba zatem się uczyć, bo jest cichy i pokornego serca. Do tej pokory i cichości serca zaprasza nas Chrystus. Bo wtedy doznasz ukojenia. Tylko z Boskim Mistrzem. On znajdzie sposób, aby nas pokrzepić w każdej chwili, w każdym momencie życia - pouczał Kaznodzieja.

Reklama

Aby katolicy mogli się duchowo przygotować do jak najlepszego uczestnictwa w modlitwach w Światowym Dniu Chorego, papież Benedykt XVI na audiencji udzielonej 18 stycznia br. penitencjarzowi większemu, kard. Manuelowi Monteiro de Castro i regentowi Penitencjarii Apostolskiej, prał. Krzysztofowi Nykielowi, postanowił umożliwić uzyskanie odpustów tym wiernym, którzy „wzorem Dobrego Samarytanina, w duchu wiary i miłosierdzia oddają się służbie cierpiącym braciom”, a gdy sami zachorują „znoszą cierpienie i przeciwności życiowe, wznosząc do Boga swą duszę z pokorną ufnością”, dając „świadectwo wiary na drodze Ewangelii cierpienia”.

Odpust zupełny można było uzyskać od 7 do 11 lutego, raz dziennie, pod zwykłymi warunkami (spowiedź sakramentalna, Komunia św. i modlitwa w intencjach Ojca Świętego) i w intencji zmarłych ci wierni, którzy w duchu prawdziwej pokuty i skruchy wezmą pobożnie udział w nabożeństwie związanym ze Światowym Dniem Chorego w sanktuarium maryjnym w Altötting lub innym miejscu wskazanym przez władze kościelne, odmawiając tam „Ojcze nasz”, Wyznanie Wiary i modlitwę do Matki Bożej.

W naszej diecezji znajduje się ponad 15 szpitali, wiele domów opieki społecznej. Jeden z nich prowadzą Ojcowie Kamilianie. To Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Hutkach. Caritas prowadzi domy dla bezdomnych w Dąbrowie Górniczej i Będzinie-Łagiszy, a także noclegownie. W szpitalach i domach pomocy społecznej pracuje łącznie ponad 20 księży kapelanów. Od kilku lat działa w Będzinie hospicjum stacjonarne, hospicja domowe działają zaś w Sosnowcu i Jaworznie. W parafiach księża dbają o chorych, aby zostali oni zaopatrzeni w sakramenty św. w okresie Wielkanocnym i Bożego Narodzenia. Dlatego w czasie rekolekcji, misji odprawiane są Msze św. dla chorych oraz nabożeństwa lurdzkie. Do troski duszpasterzy parafialnych należy to, aby wierni umierali w stanie łaski uświęcającej - zaopatrzeni sakramentem chorych. Duszpasterze odwiedzają także wszystkich chętnych chorych i starszych wiekiem w pierwsze piątki miesiąca. Poza wymienionymi, istnieje jeszcze szereg innych inicjatyw podejmowanych przez parafie. W większości wspólnot naszej diecezji troska o chorych jest jedną z ważniejszych trosk duszpasterzy. Kapłani pracujący w parafiach nie ograniczają jej do tego jedynego dnia w roku. Parafialne duszpasterstwo chorych to przede wszystkim pierwszopiątkowe wizyty u ludzi dotkniętych krzyżem choroby, podczas których człowiek jedna się z Bogiem w sakramencie spowiedzi św. oraz przyjmuje Komunię św. Duszpasterstwo chorych to także odwiedziny chorych w ich domach podczas każdych rekolekcji adwentowych i wielkopostnych. To również nabożeństwa i Msze św. w intencji chorych.

2013-02-20 12:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Piotr

Bożena Sztajner

Więcej ...

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św. Faustyny!

2021-09-24 09:24

stock.adobe.com

Każdy z nas ma chwile, w których zadaje sobie pytanie: co będzie po śmierci? Od razu niebo, a może najpierw czyściec? Jeśli tak, to jak tam jest? To aż tak bolesna rzeczywistość? Poznaj kilka cytatów z Dzienniczka św. Faustyny mówiących o wizji czyśćca.

Więcej ...

Na całym świecie wzrasta liczba migrantów i uchodźców

2021-09-26 11:32

pixabay.com

Na całym świecie wzrasta liczba migrantów i uchodźców. Coraz częściej dochodzi do zatonięć prowizorycznych łodzi z uciekinierami ze swoich ojczyzn. Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) szacuje, że tylko w tym roku ponad 1140 osób utonęło próbując przedostać się do Europy z krajów takich jak Libia i Tunezja.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

Papież przyjął na audiencji dwóch Polaków-nuncjuszy

Franciszek

Papież przyjął na audiencji dwóch Polaków-nuncjuszy

Co dosłownie oznacza Ewangelia o kamieniu młyńskim u...

Wiara

Co dosłownie oznacza Ewangelia o kamieniu młyńskim u...

W trosce o zbawienie

W trosce o zbawienie

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

W wolnej chwili

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Polska

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Franciszek

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Polska

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej