Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: „Mamy prawo do wiary” - inauguracja roku szkolnego dla placówek regionu częstochowskiego

BPJG

- Szkoły to nie mury, to nie instytucja, to ludzie. Módlmy się wspólnie za tych, którzy tworzą szkoły, placówki opiekuńczo-wychowawcze. Polska będzie taka, jakie będzie Polaków wychowanie - mówił na Jasnej Górze bp Andrzej Przybylski podczas liturgicznej inauguracji roku szkolnego dla placówek regionu częstochowskiego. Zwrócił uwagę, że jednym z podstawowych praw ludzkości jest prawo do wiary i apelował, by „nie spłycać szkoły, nie spłycać wychowania”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii biskup pomocniczy arch. częstochowskiej Andrzej Przybylski podkreślił, że jednym z podstawowych praw ludzkości jest prawo do wiary, a człowiek w swoim rozwoju potrzebuje „głębi, potrzebuje uniwersalnych wartości, busoli, by się nie pogubił”.

- I tutaj z Jasnej Góry chcielibyśmy poprosić naszych braci i siostry, którzy może nie rozumieją nas, wierzących. Wiara nie jest dla nas dodatkiem, my pragniemy Boga nie tylko w kościele, bo Bóg jest naszym życiem. Dlatego chcemy Go i mamy do tego prawo. Tak jak wszyscy mówią dzisiaj o prawach człowieka; prawie do życia, do kultury, do rozwoju fizycznego, do tolerancji, ale czy nie zapominamy, ze jednym z podstawowych praw ludzkości było, jest i będzie prawo do wiary i inny człowiek nie może tego prawa zabierać. Nie zabierajcie nam prawa do wiary - apelował bp Przybylski i wyjaśniał, że prawo do wiary „to nie jest prawo do jakiejś przynależności do instytucji, ale coś dużo więcej, bo to prawo do Boga, którego kochamy, któremu oddajemy życie, którego potrzebujemy”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kaznodzieja zwrócił uwagę, że dobrze jest obok tego co niezbędne, jak książki, przybory, „zabierać do szkoły Boga, by w życiowej drodze nie pogubić porządku ani sensu drogi”.

Reklama

- Ta Msza św. na początek roku szkolnego nie jest tylko dla parady, nie jest dla zwyczaju, ale przychodzimy, aby na te drogę szkolną wziąć Pana Boga - mówił bp Przybylski i wskazując na dzisiejszą Ewangelię o powołaniu apostołów, zauważył, że to nie jest tylko ludzkie pragnienie, ale pragnienie samego Boga. - I ważne jest, abyśmy i my wierzący zrozumieli, i ci, którzy nie podzielają naszej wiary, dlaczego nam zależy na obecności Boga w szkole, w pracy, w życiu społecznym. Bo Bóg nie chce się zamknąć tylko w kościele, bo Bóg nie jest tylko Bogiem świątyni. Jezusowi zależy na każdym człowieku, chce być tam, gdzie są ludzie - wyjaśniał kaznodzieja.

Zachęcał rodziców i nauczycieli, by „nie mieć kompleksów” i nie bać się „pragnąć Bożej Obecności w swoich szkołach, miejscach pracy”. - To nie jest jakaś nachalna obecność, bo „Bóg idzie do szkoły” nie po to, by komuś zagrażać, ale po to, by zanieść miłość - mówił duchowny.

Bp Przybylski podkreślał, że człowiek w swoim rozwoju potrzebuje „głębi, potrzebuje uniwersalnych wartości, busoli, by się nie pogubił”. Zdaniem duchownego te głębsze wartości pokazuje prawo Boże, Ewangelia, to jest nasza miłość do ludzi, przebaczenie, to jest też patriotyzm, miłość do Ojczyzny. - Bez tych głębokich wartości, szkoła będzie płytka, a przez to nie będzie dawać życia i owoców - przestrzegał i apelował, by „nie spłycać szkoły i wychowania”. - Na tej płyciźnie wychowania i życia, wiele waszych dzieci i uczniów będzie doświadczać coraz większej pustki, coraz więcej bezsensu, utraty tożsamości aż po bolesną samotność, depresję, wypalenie, które już dzisiaj za bardzo dotykają polską młodzież. Bo nie maja powietrza, jak nie wypłyną na głębię - uwrażliwiał duchowny.

Reklama

Podkreślił, że nie musimy się martwić, że w polskiej szkole są różne poglądy, że obok nas wierzących są inni, ale się tego uczyć, a nie ze sobą spierać. Wskazał, ze chodzi o to, by nie być jedni przeciwko drugim, ale się wzajemnie wspierać, by ludzie wierzący dawali świadectwo miłości, pokazywali głębszy sens życia.

Bp Przybylski podziękował wszystkim uczestnikom liturgicznej inauguracji roku szkolnego na Jasnej Górze. - Bardzo wam dziękuję, bo wbrew temu co się mówi, choć te liczby nas niepokoją, ale zdecydowana większość z was również przez deklaracje, zapragnęła też religii w szkole - mówił kaznodzieja i podkreślił, że ze statystyk arch. częstochowskiej wynika, że deklarację uczestnictwa w lekcjach religii zgłosiło aż 75 tysięcy uczniów, tych, którzy zrezygnowali jest 18 tysięcy. - I czy ta większość nie ma prawa do Boga? Czy ta większość musi zrezygnować z czegoś, co wcale nie jest dla nich jakimś dodatkiem do życia, jakimś elementem kultury, ale jest ich życiem - pytał biskup pomocniczy arch. częstochowskiej.

Uczniowie klasy czwartej ze Szkoły Podstawowej im. Wołyńskiej Brygady Kawalerii w Starym Kocinie modlili się m.in. o spokój, cieszyli się ze spotkań z rówieśnikami. - Trzeba się uczyć żeby potem wyrosnąć na dobrego człowieka, żeby potem mieć pracę, trzeba się uczyć dla własnej korzyści. Matkę Boża na Jasnej Górze prosimy o spokój, ciszę, zdrowie i błogosławieństwo - mówiły dzieci Natalia Kokot, Janalia Kotyl, Wiktor Kozieł z IV klasy.

Reklama

Anna Iłczyk, wychowawca w Zespole Szkół im. Władysława Szafera w Złotym Potoku podkreśliła, że modlitwa na Jasnej Górze to „takie natchnienie na cały rok, oddanie się Maryi”. - Powierzamy się Jej, bo chcemy, by nas wspomagała, nauczycieli i uczniów. By uczniowie mogli mieć coraz większą motywację do zdobywania wiedzy, działania, by umieli wyznaczać sobie cele, które będą mogli przez te dziesięć miesięcy realizować - mówiła nauczycielka.

Sławomir Kopacki, nauczyciel przedmiotów zawodowych także w Złotym Potoku, zauważył, że „w naszej polskiej tradycji zawsze tak było, że wszystkie ważne sprawy rozpoczyna się z Bogiem”. - I my też tak czynimy i jako pedagodzy młodym wskazujemy drogę. Dziś modlę się z przedstawicielami klasy drugiej, których uczę i prowadzę do egzaminu zawodowego, ucząc ich energetyki. Zauważa się niż demograficzny, ale udało nam się jednak skompletować uczniów do klasy pierwszej, też za to dziękujemy - mówił nauczyciel.

- Jestem na profilu technik energetyk, w tym roku będziemy przygotowywać się do egzaminu zawodowego, więc też polecam swoje intencje i moich kolegów z klasy, których tu reprezentuje - powiedziała Natalia Smolarska. Kacper Tosiek uczęszcza do V klasy technikum, więc u progu roku zawierzał swoje egzaminy maturalne i zawodowe.

Podczas liturgicznej inauguracji odbyło się zawierzenie Matce Bożej nowego czasu edukacji i symboliczne poświęcenie tornistrów oraz przyborów szkolnych pierwszoklasistów.

W częstochowskich szkołach podległych miastu 2 września nowy rok nauki zainaugurowało blisko 27,4 tysiąca uczennic i uczniów, w tym prawie 3,4 tysiąca w klasach pierwszych (łącznie w podstawówkach i szkołach średnich).

Podziel się:

Oceń:

+2 -1
2024-09-05 18:41

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Marek Jędraszewski zaprasza na 41. Pieszą Pielgrzymkę Krakowską na Jasną Górę

Abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski

Już jutro wyrusza na Jasną Górę 41. Piesza Pielgrzymka Krakowska. „Niech wspólne podążanie przed Oblicze Jasnogórskiej Pani będzie nie tylko trudem fizycznym, ale również podjętym wysiłkiem wiary” - napisał w specjalnym liście abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

Więcej ...

„TAK dla edukacji, NIE dla deprawacji”. Projekt MEN skrajnie antyrodzinny i antyspołeczny

2024-12-02 16:38

PAP/Leszek Szymański

„TAK dla edukacji, NIE dla deprawacji” - z takimi hasłami protestowali wczoraj w Warszawie wszyscy, którym na sercu leży przyszłość naszych dzieci i wnuków, a tym samym przyszłość Polski. Zastąpienie wychowania do życia w rodzinie edukacją zdrowotną, to tak naprawdę propagandowe posunięcie - kiedy przeczytamy założenia podstawy programowej nowego przedmiotu, to okazuje się, że to w istocie edukacja seksualna. To nic innego, jak furtka do tego, żeby szkoły, ale przede wszystkim umysły dzieci oraz młodzieży otworzyć na seksualizację, na promowanie ideologii LGBT+, jednym słowem na deprawację, która z rzetelną edukacją nie ma nic wspólnego.

Więcej ...

"Orzech" będzie upamiętniony w Kobylinie [Zaproszenie]

2024-12-03 09:07
Ks. Stanisław Orzechowski

Kamil Szyszka

Ks. Stanisław Orzechowski

Ksiądz Stanisław "Orzech" Orzechowski był kapłanem nietuzinkowym. Zauważyli to mieszkańcy jego rodzinnego Kobylina, którzy postanowili wyróżnić tego kapłana i poświęcić mu tablicę pamięci. Na tę uroczystość zaprasza Stowarzyszenie "Wawrzyny" oraz wrocławski oddział IPN-u

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Tłumy na proteście przeciwko obowiązkowej edukacji...

Wiadomości

Tłumy na proteście przeciwko obowiązkowej edukacji...

Jaka jest dziś moja wiara?

Wiara

Jaka jest dziś moja wiara?

Arcybiskup zmienia określenie „czarny” Nazarejczyk -...

Kościół

Arcybiskup zmienia określenie „czarny” Nazarejczyk -...

Nowenna do św. Mikołaja

Wiara

Nowenna do św. Mikołaja

Rocznica objawienia cudownego medalika

Kościół

Rocznica objawienia cudownego medalika

Potrzeba czytania znaków

Wiara

Potrzeba czytania znaków

TK orzekł w sprawie zasad nauki religii w publicznych...

Kościół

TK orzekł w sprawie zasad nauki religii w publicznych...

Czuwajcie i módlcie się w każdym czasie – bo Pan jest...

Wiara

Czuwajcie i módlcie się w każdym czasie – bo Pan jest...

Bulwersujące! Applebaum, Holland i Tokarczuk otrzymały...

Wiadomości

Bulwersujące! Applebaum, Holland i Tokarczuk otrzymały...