Reklama

Aspekty

Żeby życie smakowało

Kolorowy Marsz dla Życia kolejny raz pokaże naszą radość i wdzięczność za dar życia, jaki otrzymujemy od Boga Stwórcy

Ks. Adrian Put

Kolorowy Marsz dla Życia kolejny raz pokaże naszą radość i wdzięczność za dar życia, jaki otrzymujemy od Boga Stwórcy

Festiwal Życia zatacza coraz szersze kręgi. W tym roku odbędzie się aż w trzech miejscach - w Zielonej Górze, Gorzowie i Głogowie. Hasło brzmi: „Nadaj życiu smak”

Festiwal rusza 18 marca, zakończy się natomiast 24 marca, w Niedzielę Palmową - w przeddzień Dnia Świętości Życia. Połączony zostanie z obchodami Światowego Dnia Młodzieży.

- Mamy świadomość zagrożenia kondycji dzisiejszych rodzin i ta świadomość musi budzić nieustannie działania Kościoła. Festiwal życia odbędzie się ósmy raz w Zielonej Górze, drugi raz w Gorzowie i pierwszy raz w Głogowie. Chcemy rozszerzyć moduł festiwalu, zarażać pozytywnym przekazem całą naszą diecezję - mówi ks. Mariusz Dudka, diecezjalny duszpasterz rodzin. - W tym roku szczególnie zapraszamy do udziału młodzież, nie po to, żeby stworzyć im osobne miejsce do świętowania Światowego Dnia Młodzieży. Nie chcemy, żeby młodzież była oderwana od rodziny. Oni też mogą uczestniczyć w Marszach Życia, mogą uczestniczyć w celebracjach, w których będzie pokazana afirmacja rodziny. Dobrze będzie, jeśli młodzi ludzie zamanifestują obronę rodziny - mimo że na co dzień może trochę od tej rodziny uciekają, może mają jakieś konflikty, nieporozumienia z bliskimi.

Sól musi mieć smak

Inspiracją dla Festiwalu Życia jest tegoroczne hasło roku duszpasterskiego - „Być solą ziemi”. Sól jest tym, co nadaje smak, również życiu. - Zupełnie inaczej nadaje życiu smak dziecko, inaczej nastolatek, inaczej człowiek dorosły i inaczej starzec. Ale wszyscy mogą czerpać smak z Jezusa Chrystusa. Jeżeli Chrystus mówi: „Wy jesteście solą ziemi”, to znaczy, że jesteśmy powołani do wymiaru ewangelizacyjnego. My tym festiwalem chcemy wejść w różne przestrzenie życia społecznego, by pokazać, że jesteśmy tymi, którzy nie tylko swojemu życiu, ale i życiu innych, życiu świata nadają smak - podkreśla ks. Dudka.

Różne przestrzenie i sposoby

Organizatorzy festiwalu chcą pokazać troskę o życie w różny sposób. Między innymi pochylając się nad małżeństwami mającymi problem z płodnością. Specjalnie dla nich - i dla wszystkich, których ten temat interesuje - zorganizowane zostaną spotkania ze Stowarzyszeniem NPR, lekarzem ginekologiem oraz instruktorem NaProTECHNOLOGY®. W Gorzowie odbędzie się również dzień otwarty Diecezjalnego Ośrodka Adopcyjnego - jako wskazówka, że jeśli nawet para nie może zostać biologicznymi rodzicami, to może otworzyć się na życie w inny sposób.

Reklama

Będzie też możliwość wzięcia udziału w akcji Nawigacja w Rodzinie - to dobry sposób na sprawdzenie kondycji swojego małżeństwa i zastanowienie się, co dalej. Małżonkowie mogą też spotkać się w tańcu - będzie do tego okazja w zielonogórskiej Szkole Tańca „Gracja”.

Odbędzie się projekcja filmu „October baby”. Wystąpi klerycki teatr „Zdumienie”. Przewidziane są również koncerty i warsztaty gospel. Cisi Pracownicy Krzyża zapraszają na wieczór ze sługą Bożym Luigim Novarese. Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym poprowadzą modlitwy o uzdrowienie. W ostatni dzień festiwalu otwarte zostaną Miasteczka Życia, w których m.in. będzie można oddać krew.

Ważnym punktem festiwalu jest Marsz dla Życia. W tym roku przejdzie ulicami Zielonej Góry i Głogowa. - W Gorzowie Marszu dla Życia nie będzie, ponieważ tam tradycją od wielu lat jest Marsz dla Rodziny, który odbywa się w innym terminie, i nie chcemy tego dublować - wyjaśnia ks. Mariusz.

Świetna reklama

W organizację Festiwalu Życia zaangażowane są wydziały Duszpasterstwa Rodzin i Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży, poszczególne parafie oraz wspólnoty. - Myślę, że owocem ubiegłorocznego Kongresu dla Nowej Ewangelizacji jest to, że jak najwięcej przestrzeni przekazujemy ruchom i stowarzyszeniom. Ruch Światło-Życie i Domowy Kościół, diakonie muzyczne i liturgiczne, Odnowa w Duchu Świętym i w zasadzie każda wspólnota, która może zrobić coś dla rodziny, dla życia, może znaleźć swoje miejsce na naszym festiwalu - mówi ks. Dudka. - To jest też świetna reklama, bo pokazujemy przez kilka dni to, co Kościół robi dla ludzi nieustannie.

Bliższe informacje znaleźć można m.in. na stronie www.dlarodziny.zg.pl oraz na plakatach.

2013-03-11 14:07

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Młodzież z całej Polski spotka się w Drohiczynie

Marek Kus

Drohiczyn będzie gospodarzem XIV Krajowego Forum Duszpasterstwa Młodzieży. Spotkanie z udziałem duszpasterzy i młodzieży ze wszystkich polskich diecezji odbędzie się w dniach 3-5 lutego 2017 r.

Więcej ...

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie w praktyce

2023-02-03 21:15

Adobe.Stock

Łamiemy VII przykazanie… nie będąc tego świadomi. W jakich obszarach życia jesteśmy najbardziej narażeni na kradzież?

Więcej ...

Lwów: dobroczynna pizza od Szkotów

2023-02-03 18:51

Adobe.Stock.pl

Organizacja SIOBHAN'S TRUST karmiła ubogie dzieci w szkockich szkołach. Od początku wojny organizacja przyjechała na Ukrainę, aby docierać do bombardowanych miast oraz uchodźców. W dużych furgonetkach przygotowują ciepła pizzę. 2 lutego wolontariusze Joe Roberts z Anglii i Finn Riddell ze Szkocji przy kościele św. Jana Pawła II we Lwowie zgromadzili uchodźców mieszkających w parafialnym domu i w całym mieście.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Bp Edward Dajczak szczerze o swojej chorobie

Kościół

Bp Edward Dajczak szczerze o swojej chorobie

Dlaczego życzyłem komuś zła?

Wiara

Dlaczego życzyłem komuś zła?

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Kościół

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba...

Kościół

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba...