Według tradycji ludowej ten święty chronił pola i zasiewy przed powodzią. Jest też patronem tonących. Właśnie dlatego figury św. Jana Nepomucena można spotkać przy drogach, w sąsiedztwie mostów, rzek oraz na placach i skrzyżowaniach dróg i rowów wodnych. W Polsce takich figur jest ponad 2500.
Święty od powodzi i tajemnicy spowiedzi
Święty Jan Nepomucen, czeski kapłan i męczennik, od wieków czczony jest jako patron chroniący przed powodziami oraz strażnik tajemnicy spowiedzi. Jego życie pełne poświęceń, heroizmu i nieugiętej wiary pozostaje inspiracją dla wielu. Poznaj historię tego niezwykłego świętego, który swoje życie oddał w obronie Kościoła i ludzi.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Legenda o św. Nepomucenie
Święty Jan Nepomucen urodził się około 1350 roku w małej czeskiej miejscowości Pomuk (obecnie Nepomuk), co dało początek jego nazwisku. Jako młody człowiek wykazywał wielkie zainteresowanie wiarą i nauką, co doprowadziło go do wstąpienia do stanu duchownego. Po ukończeniu studiów teologicznych i prawniczych na Uniwersytecie Karola w Pradze, a następnie studiów w Padwie, Jan szybko piął się po szczeblach kariery kościelnej.
W 1389 roku został mianowany kanonikiem kapituły w Pradze, a wkrótce potem spowiednikiem królowej Zofii, żony króla Wacława IV. To właśnie ta rola, która z pozoru była zaszczytem, doprowadziła do tragicznego finału jego życia.
Red.
Andrzej Sosnowski
Męczeńska śmierć – obrona tajemnicy spowiedzi
Reklama
Śmierć Jana Nepomucena związana jest z jego niezłomnym oddaniem tajemnicy spowiedzi. Król Wacław IV podejrzewał swoją żonę, królową Zofię, o zdradę i chciał za wszelką cenę poznać treść jej spowiedzi. Święty Jan, będąc jej spowiednikiem, odmówił złamania sakramentalnej tajemnicy, co wywołało gniew króla.
W wyniku tej odmowy, w 1393 roku Jan został aresztowany, poddany torturom, a następnie zrzucony z mostu Karola do Wełtawy. Legenda głosi, że w chwili jego śmierci nad wodą pojawiło się pięć gwiazd, co do dziś jest symbolem świętego Jana Nepomucena.
Wybawienie od powodzi
Fakt, że św. Nepomucen został wrzucony do Wełtawy, przyczynił się do utożsamienia go z wodą i naturalnymi katastrofami. W wielu miejscowościach wznoszono figury świętego nad rzekami, wierząc, że chroni przed powodziami i innymi kataklizmami wodnymi. Szczególnie popularne są jego figury przy mostach, które stanowią nie tylko akt wiary, ale i historyczny symbol ochrony przed żywiołem.
Najsłynniejsza z tych figur znajduje się na moście Karola w Pradze, gdzie Jan został zrzucony do rzeki. Oprócz ochrony przed powodziami, Jan Nepomucen jest również patronem spowiedników, obrońców tajemnicy spowiedzi oraz czystości i lojalności.
Dziedzictwo Jana Nepomucena w Polsce
W Polsce kult świętego Jana Nepomucena rozwijał się szczególnie w XVIII wieku, a jego figury można spotkać w wielu miastach i wsiach, szczególnie w okolicach rzek i mostów. Jego wizerunek na trwałe wpisał się w krajobraz sakralny, stając się elementem polskiej tradycji. Co ciekawe, postać świętego Jana Nepomucena była także źródłem inspiracji dla artystów. Męczeństwo prażanina stało się tematem wielu dzieł sztuki, od malarstwa po rzeźbę, a liczne kościoły w Polsce noszą jego imię.
Modlitwa w czasie powodzi:
Do Ciebie, któremu wichry i jeziora są posłuszne, wołamy dziś: święty Boże, święty Mocny, święty a Nieśmiertelny, zmiłuj się nad nami, od zarazy, głodu, deszczu i powodzi wybaw nas Panie