Reklama

Niedziela Częstochowska

Pomagają i dają nadzieję

Uczestnicy uroczystej gali

Anna Moćko

Uczestnicy uroczystej gali

Dokładnie w 20. rocznicę zarejestrowania przez Sąd Wojewódzki Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej, 16 marca, w Filharmonii Częstochowskiej odbyła się uroczysta gala jubileuszowa, podczas której wśród serdecznych wspomnień i podsumowań wręczono wyróżnienia za wkład w rozwój i działalność częstochowskiego hospicjum. Nagrody otrzymali członkowie komitetu organizacyjnego, który powoływał do życia stowarzyszenie w 1993 r., członkowie jego kolejnych zarządów, urzędnicy, lekarze, wolontariusze i dobroczyńcy stowarzyszenia, a także częstochowskie media, wśród nich Katolickie Radio „Fiat”, Radio Jasna Góra oraz Tygodnik Katolicki „Niedziela”. Jubileuszową galę w Filharmonii uświetnił koncert Eleni.

- Przede wszystkim dziękuję za wielkie dzieło miłosierdzia, które Hospicjum podejmuje od wielu lat. Pamiętam początki tej pracy, ale i przypominam o wielkiej trosce i zaangażowaniu, które towarzyszyło tej działalności przez całe lata, pełne zabiegania i poszukiwań, by jak najlepiej pomagać cierpiącym bliźnim. (...) Za wszystkie czyny miłosierdzia niech podziękują Wam ludzie, a nade wszystko sam Bóg - napisał redaktor naczelny „Niedzieli” ks. inf. Ireneusz Skubiś w liście złożonym na ręce Anny Kaptacz, prezes Zarządu SOHZC.

Przed wpisaniem do rejestru stowarzyszeń częstochowskie hospicjum działało jako pielęgniarska grupa nieformalna, która zajmowała się pacjentami w ich domach. Grupę tę przede wszystkim stanowiły pielęgniarki z Oddziału Urologii i Chirurgii Ogólnej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie, a inicjatorką jej powstania była Anna Kaptacz, ówczesna wiceprzewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych. Obecnie pod opieką częstochowskiego hospicjum, w którym nad chorymi pochyla się rzesza lekarzy, psychologów, rehabilitantów, pielęgniarek, pracowników socjalnych i duszpasterzy, przebywa rocznie 1500 pacjentów dorosłych oraz 50 dzieci.

Reklama

„Misją Stowarzyszenia jest świadczenie wielodyscyplinarnej opieki sprawowanej w celu łagodzenia cierpień, leczenia bólu oraz innych objawów towarzyszących chorobie, a także poprawy jakości życia pacjentów chorych na przewlekłe i nieuleczalne choroby nie poddające się leczeniu, dbałość o sferę psychiczną, duchową, fizyczną i społeczną pacjentów oraz ich rodzin w trakcie trwania choroby oraz w okresie osierocenia, podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat idei opieki hospicyjnej oraz edukacja pracowników i wolonatariuszy” - przeczytać można w najnowszym Biuletynie Hospicjum Częstochowskiego „Palium”.

Na szukających pomocy i wsparcia w chorobie nowotworowej czekają:

- Poradnia Opieki Paliatywnej dla Dorosłych i Dzieci przy ul. Krakowskiej 45a, tel. 34 360 54 91; całodobowo - tel. 504 017 924, czynna we wtorek, środę, piątek w godz. 8-16, w poniedziałek, czwartek w godz. 8-18 (porady lekarskie, pielęgniarskie i psychologiczne - świadczenia wykonywane w ramach umowy z NFZ).

- Hospicjum Domowe dla Dorosłych i Dzieci, adres i telefony j.w., czynne całą dobę przez 7 dni w tygodniu (pomoc wsparcie lekarskie, pielęgniarskie, fizjoterapeutyczne, psychologiczne, duchowe i wolontaryjne - świadczenia w ramach umowy FNZ).

- Dzienny Oddział Opieki Paliatywnej przy ul. Krakowskiej 45a, tel. 34 360 54 91, 34 360 55 37, czynny we wtorki i czwartki w godz. 9-15 (świadczy pomoc psychologiczną, medyczną, wsparcie duchowe i terapię zajęciową, gimnastykę leczniczą, fizykoterapię, opiekę pielęgniarską). Program współfinansowany ze środków Urzędu Miasta Częstochowy.

- Stacjonarny Oddział Opieki Paliatywnej, adres i telefony j.w. (całodobowa opieka paliatywna).

2013-04-05 14:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wysokie standardy

Nowoczesny budynek hospicjum przy ul. Kopernika w Częstochowie

Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej

Nowoczesny budynek hospicjum przy ul. Kopernika w Częstochowie

To ważna wiadomość dla osób ciężko chorych i ich rodzin szukających fachowej pomocy i wsparcia.

Więcej ...

Klerycy zainaugurowali nowy rok akademicki

2022-10-03 15:28

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu rozpoczął się 202. rok akademicki.

Więcej ...

Młodzież diecezji kieleckiej otrzyma relikwie bł. Carla Acutisa

2022-10-03 18:36

facebook.com/cristianitoday

Relikwie I stopnia bł. Carla Acutisa otrzyma młodzież diecezji kieleckiej w środę 5 sierpnia, które to wydarzenie ma na celu rozbudzenie duchowości eucharystycznej w parafiach diecezji kieleckiej, i nie tylko wśród młodych ludzi. Mszy św. sprawowanej z tej okazji w kaplicy kieleckiej kurii będzie przewodniczył w najbliższą środę bp Jan Piotrowski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Październik - nowy (różańcowy) początek!

Wiara

Październik - nowy (różańcowy) początek!

#NiezbędnikRóżańcowy: „Pan z Tobą

Kościół

#NiezbędnikRóżańcowy: „Pan z Tobą"

Możemy być pewni, że papież wie więcej niż...

Watykan

Możemy być pewni, że papież wie więcej niż...

Poznań: wiemy, kiedy abp Grysa przyjmie sakrę

Kościół

Poznań: wiemy, kiedy abp Grysa przyjmie sakrę

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w...

Kościół

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w...

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

Święci i błogosławieni

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej...

Sport

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej...

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej...

Kościół

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej...

Zmarł bp Jan Styrna

Kościół

Zmarł bp Jan Styrna