Reklama

Niedziela Legnicka

Prawda o in vitro

Początek konferencji

Ks. Piotr Nowosielski

Początek konferencji

Przedstawiciele świata nauki oraz reprezentant etyki katolickiej byli gośćmi konferencji zatytułowanej „Poznaj prawdę o in vitro”, zorganizowanej 23 marca w dwóch miejscach diecezji: w Legnicy i Jeleniej Górze

Otwierając konferencję, biskup legnicki Stefan Cichy, zwrócił uwagę na to, że sprawa ta jest o tyle aktualna, że znowu została podjęta przez Sejm: - Mam nadzieję, że dzięki tym wykładom, tę prawdę poznamy, dowiemy się więcej o tej ważnej sprawie. Wszędzie chodzi bowiem o dobro człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci - mówił bp Cichy.

Z kolei jedna ze współorganizatorek senator Dorota Czudowska, witając wszystkich uczestników, powiedziała: - Wielu zadaje pytanie, po co tego typu konferencje i spotkania. Między innymi po to, aby zdobyć dodatkową wiedzę, argumenty, aby w podejmowanych dyskusjach w domach rodzinnych, środowiskach, w których jesteśmy czy nawet, siedząc w pociągu czy autobusie, żeby nie mówić: „Jestem przeciwko in vitro, bo nie” - ale podawać konkretne, rzeczowe argumenty, dlaczego jesteśmy przeciwko tej metodzie.

Wśród prelegentów znaleźli się: prof. dr hab. Stanisław Cebrat z Zakładu Genomiki, prodziekan Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Z wykładem pt. „Genetyczne konsekwencje zapłodnienia pozaustrojowego”. Profesor, będąc genetykiem, omawiając najczęstsze motywy podejmowanych decyzji o zapłodnieniu in vitro, przedstawił szereg danych z zakresu genetyki, prezentujących zagrożenia płynące z tego tytułu, a o których najczęściej przyszli rodzice nie są informowani. Należą do nich, m.in.: częstsze zapadanie na choroby typu: wrodzone wady serca (1, 2 razy częściej); porażenia mózgowe (3, 7), rozszczepienia wargi/podniebienia (2, 4), atrezja przełyku (4, 5) i inne. Kolejny z wykładowców ks. dr hab. Andrzej Muszala z Międzywydziałowego Instytutu Bioetyki Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie w wykładzie pt.: „Daj mi dzieci, inaczej umrę” (Rdz 30, 1). Niepłodność, in vitro a etyka”, zwrócił uwagę na problemy związane m.in. z zabijaniem pozostałych embrionów lub próbą wykorzystania ich do innych celów. Problemy dotyczące in vitro, ogólnie sprowadził do terminu „3 x e”. Są to problemy z zakresu ekologii (związane z zapłodnieniem poza organizmem matki), etyki (niszczenie embrionów) i ewolucyjne (w związku z podejmowaniem działań wbrew mechanizmom ewolucji). Trzeci wykład podjęła mgr Mirosława Szymaniak z FCCP of Poland, biolog, cytolog, instruktor Creighton Model System z Poznania. Jego tytuł to „Creighton Model i Naprotechnology w diagnozowaniu i leczeniu zaburzeń zdrowia prokreacyjnego”. Ta prezentacja z kolei była szczególną propozycją dla rodzin pragnących narodzin swojego dziecka. Jest to swoista odpowiedź na destruktywną metodę in vitro, z której zaczyna korzystać coraz więcej rodzin.

Reklama

Pytany o to, dlaczego właśnie taki temat został podjęty, ks. dr Bogusław Wolański, diecezjalny duszpasterz rodzin powiedział: - Taki temat, ponieważ jest on często obecny w mediach świeckich, laickich. Dużo mówi się w nich o metodzie in vitro, ukazując ją jako swoiste „zbawienie dla ludzkości”, która przywróci dzietność rodzinom i uzdrowi społeczeństwo. A nie jest to prawdą. Dlatego przez tę konferencję chcemy ukazać, że nie jest to do końca prawdziwe, bo sami możemy się przekonać o niebezpieczeństwach, np. mutacji genetycznych czy nieetyczności tej metody podczas prezentacji przez naukowców wyników badań.

Z kolei pytany o to, dlaczego konferencja odbywa się w tym czasie, dodał: - Dlatego, że jesteśmy w przededniu Dnia Świętości Życia, kiedy szczególnie mówimy o życiu i jego ochronie, że jest ono święte i nie można nim manipulować. W Niedzielę Palmową ulicami Legnicy przeszedł również V Marsz dla Życia i Rodziny, a w perspektywie 18 maja odbędzie się Diecezjalny Kongres Rodzin, do którego i ta konferencja ma nas przygotować.

Z uwagi na ważność tematu, a także, by stworzyć możliwość udziału w konferencji większemu gronu uczestników, odbyła się ona w dwóch miejscach. W godzinach dopołudniowych w Legnicy, a po południu w Jeleniej Górze. Uczestnicy spotkania mieli także okazję zapoznać się z najnowszą literaturą na ten temat, dostępną w okazjonalnej księgarni.

Reklama

Konferencja została zorganizowana przez Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Legnickiej, a także legnicki oddział PiS oraz Stowarzyszenie Katolickie „Civitas Christiana” (Legnica), Karkonoskie Stowarzyszenie Edukacyjne u Erazma i Pankracego (Jelenia Góra) oraz Ewangelizację Jeleniej Góry.

Przebieg konferencji został także udokumentowany na zapisie video i będzie dostępny na stronach internetowych diecezjalnego Radia Plus Legnica (www.legnica.fm).

2013-04-05 14:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Żeby odbudować Polskę

Maria Fortuna-Sudor

Więcej ...

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”

Więcej ...

Ewangelia na niedzielę: Jakie jest przesłanie Jana Chrzciciela na moje tu i teraz?

2022-12-03 16:23

S. Amata CSFN

Określenie: „w owym czasie” sprawia wrażenie, że działalność Jezusa i Jana Chrzciciela przypada na jakieś mityczne „kiedyś”. Tak nie jest. Według danych historycznych początek działalności Jana przypada między 27 a 28 r. n.e. Jego osoba i orędzie wywoływały wówczas nadzwyczajne poruszenie. Nareszcie pojawił się prorok! Nie dziwi więc, że ciągnęły do Niego tłumy. Szczególną rolę Chrzciciela w historii zbawienia podkreślają w komentarzach na II niedzielę Adwentu, 4 grudnia, Danuta Piekarz i ks. Piotr Szyrszeń SDS.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Modlitwa

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wielki misjonarz

Święci i błogosławieni

Wielki misjonarz

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Symbole i zwyczaje Adwentu

Wiara

Symbole i zwyczaje Adwentu