Reklama

Jasna Góra

Wielkie rzeczy uczynił Bóg w naszym życiu...

Bożena Sztajner

Blisko 3 tys. seminarzystów, 300 wykładowców i rektorów seminariów z 63 Wyższych Seminariów Duchownych z całej Polski uczestniczyło w dniach 16-17 kwietnia w pielgrzymce na Jasną Górę. Organizowana po raz czwarty pielgrzymka odbywała się z inicjatywy Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych w Polsce. Przewodniczył jej kard. Mauro Piacenza, prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa

Pielgrzymka seminarzystów wpisała się w Rok Wiary, jak również w 450. rocznicę zakończenia Soboru Trydenckiego (1545-63). Jednym z jego owoców było również powołanie do istnienia seminariów duchownych w Kościele katolickim. Episkopat Polski reprezentowali: kard. Kazimierz Nycz, abp Wacław Depo, bp Andrzej Jeż, bp Grzegorz Ryś i bp Jan Wątroba. Z pielgrzymami spotkał się również abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce.

Apel Jasnogórski

Według pięknej chrześcijańskiej tradycji spoglądamy na oblicze Maryi, aby czystość Jej miłości odcisnęła się na naszej duszy - mówił 16 kwietnia w Kaplicy Cudownego Obrazu podczas Apelu Jasnogórskiego kard. Mauro Piacenza, prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa, na rozpoczęcie IV Ogólnopolskiej Pielgrzymki Wyższych Seminariów Duchownych na Jasną Górę.

W swoim słowie przed błogosławieństwem kard. Piacenza przypomniał, że „kontemplujemy w Maryi przede wszystkim doskonałą wolność, poprzez którą własnym «tak» na zwiastowanie anioła otworzyła bramy nieba. (...) Kontemplujemy w Maryi wzór prawdziwej wierności Chrystusowi”.

Rozważanie Apelu Jasnogórskiego poprowadził o. Raniero Cantalamessa, kaznodzieja Domu Papieskiego, który wskazał na hymn „Magnificat” jako na „szkołę chrześcijańskiej mądrości”. „Maryja w «Magnificat» jest mistrzynią w szkole tej mądrości” - mówił o. Cantalamessa.

Modlitwa w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie

17 kwietnia pielgrzymi spotkali się w archikatedrze Świętej Rodziny, gdzie wysłuchali konferencji o. Raniero Cantalamessy, kaznodziei Domu Papieskiego.

Wcześniej ks. Jarosław Stoś, przewodniczący Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych w Polsce, w swoim słowie podkreślił znaczenie modlitwy Maryi „Magnificat”. - To pieśń o Bogu w życiu Maryi - mówił ks. Stoś. - Jesteśmy na pielgrzymce po to, żeby nie opowiadać o sobie, ale żeby wspólnie opowiadać o Bogu w naszym życiu, by uczyć się od Maryi, jak wielkie rzeczy Bóg uczynił w naszym życiu - kontynuował ks. Stoś.

Reklama

Uczestników IV Ogólnopolskiej Pielgrzymki Wyższych Seminariów Duchownych powitał abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. - Powołania są znakiem łaski nadziei budowanej na wierze - mówił abp Depo.

Metropolita częstochowski podkreślił, że „powołania są sprawdzianem żywotności chrześcijańskiej naszych diecezji, parafii i rodzin”.

W konferencji o. Raniero Cantalamessa stwierdził, że „potrzebujemy Ducha Świętego”. Nawiązując do dzieła św. Augustyna „O państwie Bożym”, kaznodzieja z Watykanu podkreślił, że „w świecie dzisiejszym są dwa miasta”. - Jest miasto Szatana, miasto Babel, które zbudowane jest na miłości własnej, na szukaniu własnej chwały. Jest też miasto Boga, którego początek był w dniu Pięćdziesiątnicy, a które buduje się na miłości i na chwale Bożej - mówił o. Cantalamessa. - Jeśli pracujemy dla własnej chwały, zaszczytów w Kościele, kariery, to pracujemy dla miasta Babel. Jeśli natomiast pracujemy dla miłości Chrystusa, to pracujemy w mieście Boga - kontynuował o. Cantalamessa.

Następnie po konferencji odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu, której przewodniczył bp Grzegorz Ryś z Krakowa. Po adoracji wyruszyła procesja maryjna na Jasną Górę. W trakcie procesji alumni rozważali różańcowe tajemnice światła. Procesji przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

Uroczysta Eucharystia na Jasnej Górze

- Uczniowie z Emaus, którzy rozpoznają Chrystusa po łamaniu chleba, muszą poddać się rzeczywistości przemiany - mówił w homilii kard. Mauro Piacenza, prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa, który 17 kwietnia przewodniczył Mszy św. na Jasnej Górze z okazji pielgrzymki seminarzystów. Mszę św. z kard. Piacenzą koncelebrowali m.in.: abp Celestino Migliore - nuncjusz apostolski w Polsce, kard. Kazimierz Nycz, abp Wacław Depo, abp senior Stanisław Nowak, bp Jan Wątroba, bp Grzegorz Ryś oraz księża wychowawcy w polskich seminariach duchownych.

Reklama

W homilii kard. Piacenza przypomniał seminarzystom o tożsamości kapłańskiej. - Ta tożsamość jest równocześnie instytucjonalna i charyzmatyczna. Jest instytucjonalna, bo zostaje udzielona przez włożenie rąk biskupa w nieprzerwanej sukcesji apostolskiej, która pozwala nam dojść aż do kolegium Dwunastu Apostołów. Jest też charyzmatyczna, gdyż jest owocem nieustannego działania Ducha, który od Pięćdziesiątnicy aż do kresu historii kształtuje oblicze Kościoła, jako komunii dla misji - mówił prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa. - Ten, kto jest powołany do kapłaństwa, musi wiedzieć, że czekają go gwoździe, które przebiją ręce i nogi - kontynuował kard. Piacenza. - Chrystus ogołocony na krzyżu jest więc nieodzownym wzorem naszego kapłaństwa - dodał hierarcha.

Podczas Mszy św. seminarzyści wypowiedzieli uroczyste „Credo”.

Na zakończenie Mszy św. słowo do seminarzystów skierował nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. - Stajecie się nadzieją Kościoła i nadzieją nas, kapłanów -podkreślił.

Do zgromadzonych seminarzystów zwrócił się również metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz: - To od waszej wiary, od zaufania Chrystusowi, od waszej miłości zależeć będzie tak wiele w Kościele w Polsce i w całym dziele nowej ewangelizacji - mówił kard. Nycz.

Na zakończenie pielgrzymki seminaria w Polsce zawierzył Matce Bożej metropolita częstochowski abp Wacław Depo. - Przychodzimy do Ciebie jako wspólnoty Wyższych Seminariów Duchownych diecezjalnych i zakonnych w Polsce, aby w Roku Wiary na nowo rozpoznać tajemnicę własnych powołań i przylgnąć do Twojego Syna - wyznał abp Depo.

2013-04-22 14:48

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

U Matki Miłosierdzia

Więcej ...

Przygotowanie do spowiedzi

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Władze Lizbony odsunęły od przygotowań do ŚDM przedstawiciela rządu Portugalii

2023-02-03 20:18

lizbona2023.pl

Władze Lizbony odsunęły od prac przy organizacji Światowych Dni Młodzieży José Sá Fernandesa, przedstawiciela socjalistycznego rządu Portugalii Antónia Costy w komitecie organizacyjnym tej imprezy. Według portugalskich mediów decyzja ta została podyktowana nadmiernymi wydatkami na organizację zaplanowanej na 1-6 sierpnia br. imprezy. W czwartek, jak potwierdził burmistrz Lizbony Carlos Moedas, reprezentant rządu Costy został odsunięty od przygotowań do organizacji ŚDM.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Bp Edward Dajczak szczerze o swojej chorobie

Kościół

Bp Edward Dajczak szczerze o swojej chorobie

Dlaczego życzyłem komuś zła?

Wiara

Dlaczego życzyłem komuś zła?

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Kościół

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba...

Kościół

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba...