Reklama

Kościół

O. Maciej Pawlik, rektor Kolegium Greckiego, wyniesiony do godności archimandryty

Benedyktyn z Tyńca w papieskim Rzymie

2024-10-17 13:59

Włodzimierz Rędzioch

W niedzielę 13 października w kościele św. Atanazego Papieskiego Kolegium Greckiego w Rzymie odbyła się podniosła uroczystość - rektor Kolegium, polski benedyktyn o. Maciej Pawlik został wyniesiony do godności archimandryty. Mszy św. przewodniczył egzarcha apostolski dla katolików rytu bizantyńskiego w Grecji, bp Manuel Nin, dawny rektor Kolegium.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

O. Maciej jest naszym stałym współpracownikiem, autorem artykułów w cotygodniowym "Elementarzu biblijnym", w także autorem artykułów w tygodniku "Niedziela" oraz kwartalniku "Niedziela. Magazyn". Archimandryta to tytuł rozpowszechniony w chrześcijaństwie tradycji bizantyjskiej. Pierwotnie odnosił się do nadzorcy kilku klasztorów położonych w określonej prowincji kościelnej bądź do przełożonego szczególnie znaczącego klasztoru (porównywalny z tytułem arcyopata). Tytuł ten ma też znaczenie honorowe – nadawany jest mnichom pełniącym istotne funkcje w danej diecezji czy metropolii. Etymologicznie oznacza przełożonego owczarni, co wskazuje na pastoralny wymiar funkcji i godności archimandryty. Od dzisiaj tytuł ten przysługuje o. Pawlikowi.

Obrzęd nadania tytułu archimandryty miał miejsce, jak chce tego tradycja, przed rozpoczęciem liturgii. O. Pawlik otrzymał błogosławieństwo od bpa Nina, który następnie odmówił nad nim specjalną modlitwę. Następnie nowemu archimandrycie nałożono epigonation – ozdobną chustę w kształcie rombu symbolizująca miecz Słowa Bożego oraz krzyż, który od tej pory ma prawo nosić na piersi jako znak otrzymanej godności.

Podziel się cytatem

Kim jest ten polski zakonnik, „przełożony owczarni” Kolegium Greckiego? O. Maciej Pawlik urodził się w Nowym Sączu w 1989 r. W 2010 r. wstąpił do opactwa benedyktynów w Tyńcu a studia filozoficzne i teologiczne odbył na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II oraz Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 2022 r. uzyskał licencjat z nauk biblijnych we Franciszkańskim Studium Biblijnym w Jerozolimie po czym rozpoczął studia doktoranckie na Papieskim Instytucie Wschodnim w Rzymie, zajmując się koptyjskimi przekładami Starego Testamentu. Od zeszłego roku jest rektorem Papieskiego Kolegium Greckiego w Rzymie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Papieskie Kolegium Greckie założone w 1577 r. przez papieża Grzegorza XIII jest jednym z trzech najstarszych kolegiów w Rzymie. Gdy w XVI w. Turcy osmańscy stopniowo podbijali Albanię i w ogóle terytoria dawnego Cesarstwa Bizantyjskiego na Bałkanach, liczne społeczności albańskie, aby nie ulec islamizacji, wyemigrowały na południe Włoch i na Sycylię. Przez wieki zachowały swoją kulturę, język i orientalny obrządek religijny, stając się ważną mniejszością etniczno-językową Włoch zwaną arbëreshë. Na początku to z myślą o nich Grzegorz XIII powołał do życia kolegium.

W latach 1576-1577 kolegium znajdowało się w różnych budynkach przy ulicy Ripetta w Rzymie, a od 1577 r. ma swoją stałą siedzibę w zespole budynków przy ówczesnej Strada Paolina, która obecne nazywa się ulicą Babuino. Kolegiatą jest kościół Sant'Atanasio (św. Atanazego), kościół wspólnoty obrządku grecko-bizantyjskiego w Rzymie, gdzie działa również duszpasterstwo dla Albańczyków arbëreshë.

Obecnie Kolegium Greckie działa jako wyższe seminarium duchowne dla kleryków obrządku bizantyjskiego pochodzących z katolickich kościołów wschodnich. Ma charakter ściśle międzynarodowy o czym świadczą studiujący tu seminarzyści pochodzący z Grecji, Libanu, Syrii, Ziemi Świętej, Iraku, Słowacji, Węgier, Rumunii, Ukrainy, Stanów Zjednoczonych i Włoch. Kolegium odegrało ważną rolę w propagowaniu tradycji bizantyjskiej w Kościele zachodnim, zwłaszcza w kontekście upadku Konstantynopola, i w dalszym ciągu odgrywa taką rolę.

Podziel się cytatem

W niedzielnej uroczystości, której przewodniczył bp Manuel Nin, udział wzięli: Prefekt Dykasterii ds. Kościołów Wschodnich kard. Claudio Gugerotti, metropolita Pizydii Job (delegat patriarchatu Konstantynopola na synod biskupów), metropolita Filip (głowa Węgierskiego Kościoła grecko-katolickiego), metropolita Jonasz (głowa Słowackiego Kościoła grecko-katolickiego), abp Giorgio Altuvas metropolita Korfu (Grecja), opat prymas benedyktynów Jeremias Schroeder, przeor wielkiego przeoratu Rzymu Zakonu Maltańskiego. Specjalnym gościem na uroczystości był ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Adam Kwiatkowski.

Specjalnym gościem na uroczystości był ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Adam Kwiatkowski

Włodzimierz Rędzioch

Specjalnym gościem na uroczystości był ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Adam Kwiatkowski

Podziel się:

Oceń:

+4 0

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bazylika św. Piotra – najważniejszy kościół stacyjny świata

Niedziela Ogólnopolska 9/2020, str. 23

MONIKA KSIĄŻEK

Wśród kościołów stacyjnych Rzymu jest najbardziej znana świątynia miasta – Bazylika św. Piotra. O tym, jak celebruje się statio w bazylice watykańskiej, opowiada bp Vittorio Lanzani, delegat administracji bazyliki

Więcej ...

Święty Ignacy Antiocheński

wikipedia.org

Więcej ...

Asteroida będzie nazwana imieniem ks. Piotra Skargi

2024-10-17 11:55
Asteroida, grafika poglądowa

Adobe Stock

Asteroida, grafika poglądowa

Polski jezuita i kontrreformator ks. Piotr Skarga (1536-1612) został uhonorowany nadaną jego imieniem asteroidą. Grupa robocza Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU) odpowiedzialna za nazewnictwo ogłosiła w swoim najnowszym biuletynie, że ciało niebieskie w pasie asteroid między Marsem a Jowiszem będzie w przyszłości nosić imię duchownego. Oficjalna nazwa asteroidy odkrytej w 2007 r. w litewskim obserwatorium Moletai brzmi teraz „(327977) Skarga”.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

USA: wierni chcą zakończenia udzielania Komunii św. na...

Kościół

USA: wierni chcą zakończenia udzielania Komunii św. na...

Komunikat z posiedzenia Komisji Wspólnej Przedstawicieli...

Kościół

Komunikat z posiedzenia Komisji Wspólnej Przedstawicieli...

Zwolnienia grupowe nabierają tempa: 20 tys. pracowników...

Wiadomości

Zwolnienia grupowe nabierają tempa: 20 tys. pracowników...

Nowenna do bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Wiara

Nowenna do bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Niepokojące wieści o ks. Michale Olszewskim

Wiadomości

Niepokojące wieści o ks. Michale Olszewskim

Nowenna do św. Jana Pawła II

Modlitwa

Nowenna do św. Jana Pawła II

SDP domaga się natychmiastowego zwolnienia księdza...

Kościół

SDP domaga się natychmiastowego zwolnienia księdza...

To jej zwierzał się Jezus

Wiara

To jej zwierzał się Jezus

Nowenna do św. Teresy od Jezusa

Wiara

Nowenna do św. Teresy od Jezusa