Reklama

Niedziela Wrocławska

Zamek Piastów wychodzi z cienia

2024-10-17 19:48
Można już zwiedzać na nowo odkryte relikty zamku Piastów Śląskich.

Magdalena Lewandowska

Można już zwiedzać na nowo odkryte relikty zamku Piastów Śląskich.

Zamek, który przez całe stulecia był w cieniu historii, odzyskuje należyte miejsce – otwarta została nowa ekspozycja podziemi zamku Piastów Śląskich.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

We wspomnienie św. Jadwigi Śląskiej zaprezentowana została nowa ekspozycja reliktów zamku Piastów Śląskich na Ostrowie Tumskim. Prace archeologiczne prowadzone w piwnicach oraz ogrodzie Domu Zakonnego Sióstr Szkolnych de Notre Dame odsłoniły fragmenty zamku, który w XII i XIII wieku stanowił najpotężniejszą fortecę na Śląsku i kluczowy punkt na mapie historycznej Wrocławia. Była to główna siedziba m.in. Henryka Brodatego i św. Jadwigi, których ślub miał miejsce między 1186 a 1190 r.

– Św. Jadwiga właśnie tutaj w murach piastowskiego zamku odnalazła swój dom prowadząc życie w duchu pokory, miłosierdzia i służby. Relikty zamku, które dziś udostępniamy, pamiętają jej kroki, a otwierając tę wystawę składamy hołd tej niezwykłej kobiecie, której dziedzictwo wciąż jest żywe wśród nas – mówili organizatorzy z Domu Notre Dame. Jak podkreślają, otwarcie nowej części ekspozycji ma znaczenie nie tylko w kontekście odkrywania przeszłości, ale jest także okazją do wzmocnienia więzi z naszą historyczną tożsamością i do kreowania przyszłości tego wyjątkowego miejsca.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Podczas spotkania o pracach archeologicznych i konserwatorskich na terenie dawnego zamku umożliwiających udostępnienie reliktów zwiedzającym opowiadała prof. Małgorzata Chorowska z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, opiekunka naukowa i projektantka ekspozycji reliktów piastowskiego zamku na Ostrowie Tumskim. – Można by postawić pytanie, po co się zajmować tymi murami zamkowymi? Niewątpliwie są wyjątkowe i dla nas bardzo cenne. Już na początku archeolodzy odkryli tu cegłę, co było dużym zaskoczeniem, bo wszyscy spodziewali się kamienia z racji, że mówimy o romańskim zamku. Jest to pierwsza cegła użyta na terenie Polski już w wieku XII, dla badaczy ważne odkrycie – opowiadała.

Ważnym punktem budowy zamku było wzniesienie wieży mieszkalnej, donżonu, prawdopodobnie w latach 1166-1186, za czasów Bolesława Wysokiego. Kiedy budowano wspomnianą wieżę, była to największa cylindryczna wieża w Europie, a nawet na świecie. Kolejni władcy z Piastów Śląskich – historycy ukuli nawet określenie „monarchia śląskich Henryków” – przekształcali zamek. Z czasem wały obronne zostały zastąpione murami, powstawały kolejne budowle pałacowe. – Za czasów Henryka IV Probusa powstało założenie, które można porównać z pałacem Karola Wielkiego w Akwizgranie – podkreślała prof. Chorowska, dodając że zamek Piastów Śląskich mógł konkurować z Wawelem.

Podczas otwarcia wystawy można było także wysłuchać prelekcji ks. Stanisława Wróblewskiego "Wrocław. Święta Twierdza Księżnej Jadwigi" i na własne oczy zobaczyć wyjątkowe fragmenty zamku.

Więcej informacji na temat zamku i możliwości jego zwiedzania na stronie www.zamekwroclaw.ssnd.pl. 

Podziel się:

Oceń:

+1 0

Wybrane dla Ciebie

Prośmy Pana o łaskę nieustannego nawracania się

fotolia.com

Rozważania do Ewangelii Łk 11, 47-54.

Więcej ...

Zmarł Adam Grabowski - trener siatkówki

2024-10-17 13:20

PAP/Grzegorz Michałowski

W wieku 54 lat po długiej chorobie zmarł w Pile trener siatkówki Adam Grabowski - poinformował w czwartek PZPS. Szkoleniowiec związany był przede wszystkim z pilskim klubem, prowadził także m.in. Atom Trefl Sopot, Budowlanych Łódź i Pałac Bydgoszcz.

Więcej ...

Przy grobie ks. Popiełuszki ludzie odkrywają na nowo wiarę i powracają do Kościoła

2024-10-17 21:26

Łukasz Krzysztofka

Kult ks. Popiełuszki rozpoczął się niemal od chwili, gdy dotarła wiadomość o jego uprowadzeniu. Ludzie przybywali tłumnie do kościoła św. Stanisława i czuwali tam - dzień i noc. Cały czas trwały spowiedzi, księża byli świadkami nawróceń i powrotów do Kościoła - nieraz po wielu latach. Pogrzeb zamordowanego kapłana zgromadził 3 listopada 1984 r. od 450 tys. do 1 mln. wiernych. Stał się wielką publiczną manifestacją pokoju.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zwolnienia grupowe nabierają tempa: 20 tys. pracowników...

Wiadomości

Zwolnienia grupowe nabierają tempa: 20 tys. pracowników...

Nowenna do bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Wiara

Nowenna do bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Nowenna do św. Jana Pawła II

Modlitwa

Nowenna do św. Jana Pawła II

USA: wierni chcą zakończenia udzielania Komunii św. na...

Kościół

USA: wierni chcą zakończenia udzielania Komunii św. na...

Niepokojące wieści o ks. Michale Olszewskim

Wiadomości

Niepokojące wieści o ks. Michale Olszewskim

SDP domaga się natychmiastowego zwolnienia księdza...

Kościół

SDP domaga się natychmiastowego zwolnienia księdza...

To jej zwierzał się Jezus

Wiara

To jej zwierzał się Jezus

Nowenna do św. Teresy od Jezusa

Wiara

Nowenna do św. Teresy od Jezusa

Przez 13 lat żyła samą Eucharystią

Wiara

Przez 13 lat żyła samą Eucharystią