Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Wielkie Dni Morynia

Ks. Robert Goł ębiowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zachodniopomorska ziemia urzeka w wielu swoich zakątkach pięknem krajobrazu, wiekowymi zabytkami zachwycającymi swym wyrazem architektonicznym oraz historią, która do dziś stanowi ogromny, bezcenny skarbiec dziedzictwa minionych czasów. Do najbardziej urokliwych zakątków należy bez wątpienia Moryń położony nad pięknym jeziorem, otoczony odrestaurowanymi murami obronnymi, a przede wszystkim górującym nad miastem kościołem, który obchodzi właśnie 750-lecie istnienia.

Reklama

Moryń jest miastem o bardzo długiej historii. Przed tysiącem lat był tu gród słowiański położony w obronnym miejscu, niedostępny dzięki bagnom i wodom jeziora. Najdawniejsza przeszłość Morynia otoczona jest legendami, w których zachowały się wspomnienia ciężkich walk ludności słowiańskiej z Niemcami. W X wieku obszary te wchodziły w skład państwa polskiego. Zwycięstwo Mieszka I pod Cedynią w 972 r. zadecydowało o zachowaniu tych ziem przy Polsce. Pierwsza wzmianka o Moryniu pochodzi z 1265 r. Mimo oderwania tych obszarów od państwa polskiego pozostała tu ludność słowiańska, zachowując dawną mowę i obyczaje. W początkach XIV wieku Moryń otrzymał prawa miejskie i fortyfikacje. Świadczy to o dużym znaczeniu gospodarczym i politycznym tego ośrodka. Co najważniejsze, II wojna światowa poczyniła w Moryniu tylko 5% szkody, co pozwoliło zachować większość starej zabudowy i unikatowe zabytki, do których w pierwszym rzędzie należy kościół parafialny pw. Ducha Świętego. Datowany na lata 1263-65, zbudowany został z kostki granitowej jako późnoromańska bazylika 3-nawowa, z transeptem oraz z wyodrębnionym prezbiterium i wieżą od zachodu. Charakterystycznymi motywami elewacji są rozety i ostre łuki nad blendami, a w części wschodniej motyw trzech wąskich okien symbolizujących Trójcę Świętą. Obowiązkowo wewnątrz świątyni należy zobaczyć kamienną mensę ołtarzową - najstarszy tego typu obiekt na terenie Polski! Poza tym bezcenna jest barokowa ambona z drewna sosnowego wykonana przez moryńskiego snycerza Hattenkerela w latach 1703-30 oraz rzeźby czterech Ewangelistów umieszczone na ścianach nawy głównej. Niezwykłą wartość mają polichromie zachowane na elewacjach i ścianach prezbiterium, a także płaskorzeźba przedstawiająca scenę Ukrzyżowania umieszczona w transepcie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W sobotę 18 maja br., w wigilię Zesłania Ducha Świętego, w moryńskim kościele rozpoczęło się świętowanie jubileuszu 750-lecia istnienia świątyni, które potrwa aż dwa lata. Wypełniona świątynia gościła dostojne osoby: abp. A. Dzięgę, licznych kapłanów, europosła M. Gróbarczyka, posła Cz. Hoca, starostę gryfińskiego W. Konarskiego, burmistrza Cedyni A. Zarzyckiego, burmistrza Mieszkowic A. Salwę, siostry Samarytanki Benedyktynki Krzyża Chrystusowego wraz z matką generalną s. Marią Kotrysiak. Homilia abp. Andrzeja Dzięgi koncentrowała się wokół tajemnicy obecności w życiu człowieka wierzącego Ducha Świętego, a następnie Papieskiej Drogi Światła, która tuż po Mszy św. była poświęcana i inaugurowana jako stałe miejsce pielgrzymowania i modlitwy. Msza św. była sprawowana wobec relikwii bł. Jana Pawła II, które na stałe pozostaną w postaci fragmentu szaty papieskiej, gdy zostanie wykonany odpowiedni relikwiarz do moryńskiego kościoła.

Papieska Droga Światła jest szlakiem łączącym kościół w Moryniu z Sanktuarium Matki Bożej Nadodrzańskiej Królowej Pokoju w Siekierkach. Upamiętnia dziewięć pielgrzymek Jana Pawła II do Ojczyzny. Kapliczki początkowa i końcowa znajdują się odpowiednio - przy kościele w Moryniu oraz przy sanktuarium. Natomiast kapliczki upamiętniające poszczególne pielgrzymki znajdują się na terenie leśnym Nadleśnictwa Mieszkowice.

Reklama

Długość całego szlaku wynosi 14 km, a odległość pomiędzy kapliczkami w lesie to 1,2 km, natomiast odległość z kościoła w Moryniu do pierwszej kapliczki wynosi 4 km.

Jak mówi ks. Marian Augustyn, proboszcz w Moryniu, główny organizator uroczystości: „Droga Papieska stanowi dar wdzięczności Bogu za osobę i posługę bł. Jana Pawła II. Jest też wezwaniem, by nieustannie odczytywać przesłanie, które nam zostawił. Jest również darem wdzięczności za wiarę i Kościół. Dziękujemy za wiarę, która jest łaską i darem Boga. Dziękujemy za Kościół - wspólnotę zbawienia. W tym szlaku dziękujemy Bogu za posługę Benedykta XVI, który ogłosił Rok Wiary, oraz za papieża Franciszka, który obecnie przewodzi Kościołowi. Jest to również dar wdzięczności za Ojczyznę, gdyż na ziemi piastowskiej dokonały się wielkie wydarzenia naszej historii - bitwa pod Cedynią w 972 r. oraz ostatni akord II wojny światowej w czasie forsowania Odry. Ofiara polskiego żołnierza każe nam pamiętać o miłości Ojczyzny i odpowiedzialności za nią. Równocześnie Papieska Droga Światła jest darem wdzięczności za obecność Maryi w sanktuarium w Siekierkach, stąd ten szlak jest nie tylko rozważaniem papieskiego nauczania, ale kieruje nas także ku uwielbieniu Maryi. Postawy zawierzenia Bogu przez Maryję uczył nas bł. Jan Paweł II, który sam zawierzył Matce Bożej całe swoje życie i posługiwanie”.

Po poświęceniu tablicy początkowej w Moryniu dość spora grupa pielgrzymów wraz Księdzem Arcybiskupem, który dotarł aż do czterech stacji, wyruszyła na 14-kilometrową trasę do Siekierek. Całą trasę do Siekierek, gdzie pielgrzymów przywitał kustosz ks. kan. Bogdan Przybysz, przebył wieloletni pielgrzym ks. prał. Jan Kazieczko, proboszcz bazyliki św. Jakuba w Szczecinie, idąc boso i niosąc nieustannie relikwiarz bł. Jana Pawła II!

Zachęcamy wszystkich archidiecezjan, aby planując duchowy wypoczynek, z chęcią zaplanowali sobie przejście niezwykle malowniczej i ubogacającej w przypomnienie sobie najważniejszych nurtów nauczania Papieża Polaka trasy Papieskiej Drogi Światła z Morynia do Siekierek.

Podziel się:

Oceń:

2013-06-06 14:53

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Mieszkańcy stolicy wspominali św. Jana Pawła II

TV.Niedziela.pl

Błogosławieństwo ma formę krzyża. Tego nas uczył Jan Paweł II swoim życiem swoim umieraniem, tego nas uczył Benedykt XVI, tego nas dziś uczy Franciszek - mówił na warszawskim pl. Piłsudskiego bp Michał Janocha.

Więcej ...

Louvain-la-Neuve: papież zachęcił studentów do poszukiwania prawdy

2024-09-28 18:54

PAP/EPA/OLIVIER MATTHYS

Bez prawdy nasze życie traci sens, zostaliśmy stworzeni, aby ją znaleźć - mówił Ojciec Święty spotykając się ze studentami Uniwersytetu Katolickiego w Louvain-la-Neuve w Belgii.

Więcej ...

Abp Gądecki: Kościół to nie tylko biskupi i kapłani, ale i wierni świeccy

2024-09-28 19:15

Karol Porwich / Niedziela

Papież, biskupi i inni wyświęceni szafarze nie są jedynymi ewangelizatorami w Kościele. Kościół to nie tylko biskupi, kapłani, ale i wierni świeccy. Każdy z nas jest wezwany do głoszenia Dobrej Nowiny - mówił w Bytyniu w archidiecezji poznańskiej abp Stanisław Gądecki.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Rodzice odkryli w szkole tajny klub LGBT dla dzieci

Wiadomości

Rodzice odkryli w szkole tajny klub LGBT dla dzieci

Kto kocha, przeszedł ze śmierci do życia

Wiara

Kto kocha, przeszedł ze śmierci do życia

Św. Wacław

Święci i błogosławieni

Św. Wacław

Śmiertelne wypadki podczas wyścigów kolarskich

Sport

Śmiertelne wypadki podczas wyścigów kolarskich

Świadectwo Tomasza Adamka: Ojciec Pio, różaniec i...

Wiara

Świadectwo Tomasza Adamka: Ojciec Pio, różaniec i...

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...

Kościół

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...

Łódź: papież Franciszek mianował dwóch nowych...

Niedziela Łódzka

Łódź: papież Franciszek mianował dwóch nowych...

Watykan: odwołane dzisiejsze audiencje Ojca Świętego

Kościół

Watykan: odwołane dzisiejsze audiencje Ojca Świętego

Nauczyciele poruszeni informacją o przywróceniu do...

Wiadomości

Nauczyciele poruszeni informacją o przywróceniu do...