Reklama

Oficjalne otwarcie bursy Caritas

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bursę Szkolną Caritas Diecezji Toruńskiej im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Grudziądzu powołał biskup toruński Andrzej Suski 26 sierpnia 2001 r. We wrześniu przystąpiono do prac remontowych i adaptacyjnych budynku po kasynie wojskowym przy ul. Chełmińskiej 97 w Grudziądzu na terenie parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Prace nadzorował i opiekował się ks. kan. Stanisław Andrik - proboszcz parafii. W sobotę 30 listopada 2002 r. odbyło się uroczyste oficjalne otwarcie i poświęcenie Bursy Caritas. Uroczystość poprzedziła Msza św. w kościele Świętego Krzyża pod przewodnictwem biskupa ordynariusza Andrzeja Suskiego w asyście dyrektora toruńskiego Caritas - ks. Daniela Adamowicza, ks. inf. Tadeusza Nowickiego, ks. kan. Stanisława Andrika, proboszcza parafii Świętego Krzyża, na terenie której znajduje się Bursa, i licznie przybyłych kapłanów. W uroczystej Eucharystii udział wzięli licznie zgromadzeni wierni, wychowankowie, wolontariusze, a także prezes Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa - Adam Tański oraz przedstawiciele władz samorządowych miasta i powiatu ziemskiego oraz inni przedstawiciele, których nie sposób wszystkich wymienić. Uroczystość w kościele poprzedził wstęp proboszcza ks. St. Andrika, który jeszcze raz przybliżył okoliczności i prace związane z remontem budynku oraz podziękował wykonawcom, którzy łącznie z proboszczem, trudzili się przy remoncie budynku po dawnym, bardzo zniszczonym kasynie wojskowym. Następnie przedstawiciele parafii składali życzenia imieninowe i wręczali kwiaty biskupowi toruńskiemu Andrzejowi Suskiemu i prezydentowi Miasta Grudziądza - Andrzejowi Wiśniewskiemu. Do życzeń dla Księdza Biskupa dołączyli się wychowankowie Bursy Caritas wraz z jej Dyrektorem. Uroczysta Msza św. koncelebrowana sprawowana była w intencji wychowanków, pracowników bursy, a także tych wszystkich, którzy podjęli się trudu, aby mógł nastąpić ten uroczysty sobotni moment otwarcia placówki. Wychowankowie i wolontariusze Bursy przygotowali specjalną Modlitwę powszechną z racji sprawowanej Eucharystii i składali dary eucharystyczne na ręce Księdza Biskupa. W homilii skierowanej do młodych mieszkańców Bursy Biskup Andrzej mówił, że "w Grudziądzu potrzeba więcej takich światełek, jak Bursa Caritas: "Ci chłopcy mają uczyć się dojrzewać i wyrastać na prawdziwych i samodzielnych ludzi, aby wyrównać szanse edukacyjne młodzieży wiejskiej i służyć z pożytkiem dla diecezji". Po Mszy św. zwrócił się do zebranych dyrektor Bursy - ks. Dariusz Kunicki. Zapraszał wszystkich do dalszych uroczystości w Bursie, a także podkreślił, że są otwarte drzwi dla sąsiadów. Dziękował wszystkim za życzliwość i zapewniał o nieustannej modlitwie w intencji dobroczyńców.
Po Mszy św. i błogosławieństwie bp. Andrzeja Suskiego odbyły się uroczystości w Bursie. Symboliczną wstęgę biało-czerwoną przecięli: biskup toruński Andrzej Suski, dyrektor Caritas Diecezji Toruńskie - ks. Daniel Adamowicz oraz prezes Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa Adam Tański. W holu Ksiądz Biskup dokonał poświęcenia całego budynku i wszyscy goście zaproszeni na uroczystość przeszli do dużej sali na parterze, gdzie powstaje Centrum Dialogu Społecznego - miejsce spotkań organizacji i stowarzyszeń katolickich. Tutaj ponownie Biskup Andrzej skierował kilka słów do Księdza Dyrektora i zgromadzonych, a także przekazał dar - małą monstrancję do kaplicy. Wychowankowie pod opieką wolontariuszki - nauczycielki języka polskiego, Wiesławy Wróblewskiej, przygotowali i przedstawili program słowno-poetycki o patronie Bursy - kard. Stefanie Wyszyńskim. To właśnie w tej placówce cały proces wychowania inspirowany jest patriotyczną i społeczną postawą Prymasa Tysiąclecia. W auli nie zabrakło też życzeń dla solenizanta Biskupa Andrzeja, a także dla Bursy Caritas. Dostaliśmy od Prezydenta Torunia obraz, a Dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej podarował wizerunek Patronki diecezji. Padło wiele życzliwych słów i zapewnień o wsparciu finansowym ze strony starościny grudziądzkiej i prezydenta Grudziądza. Po zakończeniu uroczystości wszyscy goście mieli możliwość obejrzenia i zwiedzenia budynku. W holu mieściła się wystawa poświęcona patronowi Bursy, a także osobiste rzeczy Prymasa Stefana Wyszyńskiego - kapelusz i pierścień, który otrzymał Maryjny Prymas od Episkopatu Polski w 1966 r. Goście mogli dokonać pamiątkowego wpisu do specjalnie wyłożonej kroniki nowo utworzonej placówki; swoją obecność w tym uroczystym i doniosłym wydarzeniu dla Bursy Caritas uwiecznili w ten sposób - biskup toruński Andrzej Suski, prezydent miasta Andrzej Wiśniewski i inni przedstawiciele władz. W godzinach popołudniowych w ramach tzw. drzwi otwartych mieszkańcy miasta, a szczególnie parafii Świętego Krzyża, z życzliwością oprowadzani przez wolontariuszy, mogli zwiedzić wyremontowany budynek. Dyrektor ks. Dariusz Kunicki z radością patrzył na tak wielkie grono odwiedzających.
Życzymy wychowankom, Księdzu Dyrektorowi i wolontariuszom, aby nasz Pan i Zbawiciel Świata poprzez swoje sakramenty wspierał wysiłki, trudy i prace, a także prowadził wszystkich drogą mądrości i prawdy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

2024-05-04 22:24

Mat. prasowy

W czym właściwie Maryja pomogła Jezusowi, skoro i tak nie mogła zmienić Jego losu? Dlaczego warto się Jej trzymać, mimo że trudności wcale nie ustępują? Zapraszamy na piąty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o tym, że czasem Maryja przynosi po prostu coś innego niż zmianę losu.

Więcej ...

Ks. Tadeo z Filipin: na pielgrzymce łagiewnickiej zobaczyłem nadzieję Kościoła

2024-05-05 14:58
Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy…

Małgorzata Pabis

Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy…

„Na pielgrzymce do sanktuarium Bożego Miłosierdzia zobaczyłem młodych ludzi, rodziny z dziećmi, nadzieję Kościoła” - mówi ks. Tadeo Timada, filipiński duchowny ze Zgromadzenia Synów Miłości, który uczestniczył po raz pierwszy w bielsko-żywieckiej pielgrzymce do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Przeszła ona po raz 12. z Bielska-Białej do krakowskich Łagiewnik w dniach od 30 kwietnia do 3 maja br. Wzięło w niej udział ponad 1200 osób.

Więcej ...

Zjednoczmy się wokół Mamy! Wkrótce Czuwanie modlitewne w Licheniu

2024-05-06 13:42

Materiał prasowy

Już 18 maja, pod hasłem “Zjednoczmy się wokół Mamy!”, Teobańkologia organizuje w Licheniu czuwanie przed Zesłaniem Ducha Świętego. Spotkanie odbędzie się pod honorowym patronatem Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Świeckich.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Kościół

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?