Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Święto policji

Piotr Lorenc

Święto policji oficjalnie przypada 24 lipca. To data nieprzypadkowa. 24 lipca 1919 r. powołana została Polska Policja Państwowa. Niemniej jednak lokalne święta garnizonowe obchodzone są zwykle wcześniej. Tak też było w przypadku garnizonu sosnowieckiego. W Sosnowcu policjanci świętowali 8 lipca. Podczas uroczystości, jak każe tradycja, miało miejsce wręczenie odznaczeń i aktów mianowania na wyższe stopnie i stanowiska służbowe

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystości odbyły się w Teatrze Zagłębia, sąsiadującym z Miejską Komendą Policji. W gronie rodzin i bliskich, 177 policjantów świętowało awans na kolejny stopień policyjny. Gościem honorowym był zastępca śląskiego komendanta wojewódzkiego policji nadinsp. Krzysztofa Jarosza - mł. insp. Roman Rabsztyn. Podziękował on policjantom i pracownikom cywilnym komendy za trud wkładany w służbę każdego dnia. Podziękował także ich rodzinom i bliskim za wsparcie. Przypomniał, że sosnowiecki garnizon jest jednym z większych w województwie śląskim, osiągającym dobre wyniki w pracy. Podkreślił, że najważniejszym miernikiem pracy policjanta jest zadowolenie mieszkańców. I tej akceptacji i zadowolenia z służby życzył sosnowieckim stróżom prawa.

Jako że praca w policji jest służbą społeczną, na uroczystości nie zabrakło gości. Wśród nich znaleźli się: parlamentarzyści - Ewa Malik, Waldemar Andzel, Jarosław Pięta; przedstawiciele władz miasta z prezydentem Kazimierzem Górskim i przewodniczącym Rady Miasta Mateuszem Rykałą, a także przedstawiciele zarządu wojewódzkiego NSZZ Policjantów w Katowicach; obecni byli szef sosnowieckiej prokuratury Sosnowiec-Południe, przedstawiciele straży pożarnej oraz duszpasterz sosnowieckich policjantów ks. dr Mariusz Karaś.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Jak powiedział M. Rykała, samorządowcy z Sosnowca murem stoją za policją i jak tylko mogą, starają się ją wspomagać. - Już niedługo będziemy mieli wyremontowany Komisariat nr 1, którym będziemy mogli się chwalić nie tylko w regionie, ale i w całym kraju. Ale to nie koniec. Jeśli tylko sytuacja finansowa miasta pozwoli, będą kolejne inwestycje wspomagające pracę policjantów - zapewnił Rykała.

Jeśli chodzi o awanse, to w sosnowieckiej policji w korpusie oficerów starszych awansowano 2 policjantów. W korpusie oficerów młodszych awanse otrzymało 5 policjantów. Korpus aspirantów powiększył się o 6 policjantów, a wewnątrz tego korpusu awanse otrzymało 54 policjantów. Korpus podoficerów zwiększył się o 18 policjantów, a wewnątrz tego korpusu awansowało 35 policjantów. W korpusie szeregowych służbowe awanse otrzymało 57 policjantów.

Na koniec uroczystej akademii policjanci i goście usłyszeli słowa sosnowieckiego komendanta, mł. insp. Andrzeja Poprawy. Komendant wyraził uznanie za trud policjantów, jaki wkładają w wykonywanie codziennych obowiązków. Podkreślił, że był to trudny rok pod względem organizacyjnym, ale już widać efekty reorganizacji jednostki, co przedkłada się na jej efektywność.

Aktualnie sosnowiecka policja, obok standardowych zadań prowadzi akcję „Bezpieczne wakacje 2013”, której celem jest ochrona i edukacja dzieci i starszych. Nieustannie prowadzone są akcje w ruchu drogowym, np. „Pasy”, zwracające uwagę na jazdę bez zapiętych pasów. Przez cały rok policjanci spotykają się z dziećmi i młodzieżą szkół sosnowieckich w ramach akcji „Edukacja dla bezpieczeństwa”. Nieustannie jest też prowadzona akcja „Trzeźwość”, podczas której policjanci sprawdzają trzeźwość kierowców. Jeśli chodzi o statystyki, to wykrywalność przestępstw jest z roku na rok większa. Niepokojące jest, że liczba przestępstw wzrasta, ale wysoka ich wykrywalność niejednokrotnie odstrasza ewentualnych sprawców przestępstw.

Jeśli ktoś chciałby pracować w policji, to śląski komendant wojewódzki informuje, że w 2013 r. realizowane będą przyjęcia kandydatów do służby w komendzie wojewódzkiej policji w Katowicach oraz w oddziale prewencji policji w Katowicach i samodzielnych pododdziałach prewencji policji w Bielsku-Białej i Częstochowie. Służbę w policji może pełnić obywatel polski o nieposzlakowanej opinii, który nie był skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, korzystający z pełni praw publicznych, posiadający co najmniej średnie wykształcenie oraz zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować, a także dający rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych. Ponadto mężczyźni powinni posiadać uregulowany stosunek do służby wojskowej. Terminy i limity przyjęć kandydatów do służby w policji w 2013 r. zostały przez Komendanta Głównego Policji określone dla województwa śląskiego następująco: do 20 sierpnia zostanie przyjętych 55 osób, do 17 września - 68 osób, do 15 października - 65 osób, a do 19 listopada - 72 osoby. Informacje o postępowaniu kwalifikacyjnym do służby w policji można znaleźć na stronie internetowej Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach: www.slaska.policja.gov.pl i Komendy Głównej Policji: www.policja.pl. Można także starać się o pracę w Korpusie Służby Cywilnej.

Podziel się:

Oceń:

2013-07-17 10:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Policja upubliczniła rozmowę z operatorem numeru alarmowego dot. interwencji w Krakowie

Karol Porwich/Niedziela

"Nie może tego wytrzymać, zaraz zażyje leki i się zabije" - powiedziała lekarka dzwoniąca na numer alarmowy w sprawie kobiety, która zażyła pigułkę wczesnoporonną. Nagranie udostępnił na konferencji prasowej komendant główny policji, który stwierdził, że w robi to w obronie swoich funkcjonariuszy i za zgodą prokuratora.

Więcej ...

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy wiedzą, że Bóg jest wielki"

2025-03-28 21:31

aciprensa/zrzut ekranu YT

"Chcę, żeby wszyscy wiedzieli, że Bóg jest wielki. Bóg jest piękny. Bóg chce, żebyśmy wszyscy się modlili, mieli miłość w sercach, pomagali sobie nawzajem" – takie jest życzenie Máximo Napa Castro – znanego jako "Gatón" – peruwiańskiego rybaka, który nigdy nie stracił wiary, nawet kiedy utknął na morzu na 95 dni, aż w końcu został uratowany u wybrzeży Ekwadoru.

Więcej ...

Głos Boga jest pierwszym źródłem życia

2025-04-06 15:01

„Córka Głosu” – pod takim hasłem w sanktuarium w Otyniu odbyło się wielkopostne czuwanie dla kobiet.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Wiara

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Wiara

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Wielki Post

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Kościół

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami