Reklama

Niedziela 29/2013

Szczegółowy spis treści

KOŚCIÓŁ W LICZBACH
2

W niedziele i od święta

(W. D.)

„KTÓŻ JAK BÓG…”
3

Stop globalizacji obojętności i okrucieństwa

Ks. Ireneusz Skubiś

Papież Franciszek nie mógł nie dostrzec Lampedusy.

Z WATYKANU
4

Z Watykanu

ZE ŚWIATA
5

Ze świata

Z JASNEJ GÓRY
6

Z Jasnej Góry

O. Stanisław Tomoń OSPPE, rzecznik Jasnej Góry

Z KRAJU
7

Z kraju

28. ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY
8-9

Na naszych oczach dzieją się wielkie sprawy Boże

Abp Wacław Depo

Słowo abp. Wacława Depo z okazji spotkania: „Rio in Częstochowa!”.

Polskie Rio

Ks. Antoni Tatara

W dniach 23-28 lipca br. zapraszamy do Częstochowy wszystkich, którzy nie mogą jechać do Brazylii na 28. Światowe Dni Młodzieży w Rio de Janeiro.

Przyjedź do Rio! Przyjedź do Częstochowy!

Katarzyna i Michał Gierycz, koordynatorzy polskich prowincji Wspólnoty Emmanuel

28. Światowe Dni Młodzieży Rio de Janeiro, 16-28 lipca 2013 r.

Światowe Dni Młodzieży na antenach TVP

KONGRES EUCHARYSTYCZNY W KAZACHSTANIE
10-11

„Gwiazda Kazachstanu” dotarła do Astany

Bogusław Olszonowicz

W katedrze metropolitalnej w Astanie odbył się w dniach 6-7 lipca 2013 r. Kongres Eucharystyczny. Oprócz konferencji, modlitw i uczestnictwa w Mszach św. wyjątkowym wydarzeniem było rozpoczęcie adoracji Najświętszego Sakramentu przed ołtarzem „Gwiazda Kazachstanu”, przeznaczonym do Narodowego Sanktuarium, któremu patronuje Matka Boża Królowa Pokoju w Oziornoje.

DOKUMENT
11

Oświadczenie Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka w sprawie procedury „in vitro”

ROZMAWIAMY O POLSCE
12-13

Polska inwigilowana

Z płk. Andrzejem Kowalskim rozmawia Wiesława Lewandowska

O większej niż w czasach zimnej wojny rosyjskiej aktywności szpiegowskiej, beztrosce i słabości polskich służb i braku rzetelnego opisu rzeczywistości z płk. Andrzejem Kowalskim - wieloletnim oficerem służb specjalnych (SKW, ABW, UOP), p.o. szefa SKW (2007-08) - rozmawia Wiesława Lewandowska.

RYNEK PRACY
14-15

Młody człowiek wobec pracy, wyzysku i bezrobocia

Leszek Cichobłaziński

Czym dzisiaj jest praca: prawem, obowiązkiem, towarem, luksusem, karą, przywilejem? Obecne przemiany ekonomiczne i społeczne połączone z kryzysem gospodarczym sprawiają, że odpowiedź na to pytanie staje się wyjątkowo trudna.

TELEWIZJA TRWAM MUSI TRWAĆ
16-17

To nie polityka, lecz służba polityce dobra wspólnego

Ks. Ireneusz Skubiś

5 lipca 2013 r. ogłoszono, że Telewizja Trwam dostanie miejsce na cyfrowym multipleksie. Odbywająca się w dniach 13-14 lipca br. doroczna Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę stała się okazją, aby podziękować Matce Najświętszej za ten przejaw sprawiedliwości społecznej.

GÓRSKA ŚMIERĆ
18-19

Rekordy Artura Hajzera

Wojciech Dudkiewicz

Ice Warriors - Lodowi Wojownicy - tak z zachwytem nazywał polskich himalaistów w latach 80. XX wieku alpinistyczny świat. Byli nimi, zdobywali - jako pierwsi i jedyni zimą - najwyższe szczyty Ziemi.

Komu jeszcze bije dzwon...

Zdzisław Jan Ryn - prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny i Ratownictwa Górskiego

Nowa seria śmiertelnych wypadków w górach wysokich pochłonęła ludzi młodych, zdolnych, utalentowanych - i co najważniejsze, doświadczonych w wysokogórskim rzemiośle.

WAKACYJNY CYKL „NIEDZIELI": SZLAKIEM MARYI
20-21

Perła w Haczowie

Witold Dudziński

Jadąc w Bieszczady, nie powinniśmy minąć obojętnie Haczowa, malowniczej miejscowości leżącej niedaleko Krosna nad Wisłokiem. Z wielu powodów, ale najważniejszym z nich jest tutejsze sanktuarium Matki Bożej Bolesnej.

WIARA I ŻYCIE
22-23

Patronka Teściowych

(L. D.)

Trwający Rok Wiary jest szczególną okazją do odkrywania i poznawania świadków wiary. W bieżącym numerze „Niedzieli” pomaga nam w tym biskup ełcki Jerzy Mazur.

W drogę ze św. Krzysztofem

Ks. Ireneusz Skubiś

Tysiące, miliony ludzi poruszają się swoimi pojazdami po drogach. Samochód jest dziś podstawowym środkiem lokomocji, bez niego nie wyobrażamy sobie już życia.

Modlitwy bezczynne

Ks. Mariusz Rosik

LITURGIA TYGODNIA
24-25

Marta i Maria przyjmują Chrystusa

Modlitwa i czyn

Ks. Mariusz Frukacz

ENCYKLIKA „LUMEN FIDEI"
26

Społeczny wymiar wiary chrześcijańskiej

Ks. Mariusz Sztaba

Ogłoszona 5 lipca 2013 r. pierwsza encyklika Papieża Franciszka „Lumen fidei” jest wspaniałym traktatem o wierze chrześcijańskiej.

27-28

To nie była walka

Alina Czerniakowska

Zawsze, gdy są jakieś okrągłe rocznice, rząd i różne media „zmuszone” są do świętowania lub chociaż odnotowania danego wydarzenia. Czasami chcieliby zapomnieć, przeoczyć, ale przeszkadza pamięć narodu.

Moralna busola narodu

Czesław Ryszka

W odpowiedzi na mój tekst o sektach i partiach otrzymałem list czytelnika na temat obecnej sytuacji Polski, w którym autor stwierdza, że w kraju dokonał się już tak głęboki przewrót moralny, iż trudno byłoby znaleźć kogoś, kto oddałby życie za Boga, Honor i Ojczyznę.

Nowe rozmaitości

(pr)

Z PRASY ZAGRANICZNEJ
29

Wiara sprywatyzowana

(pr)

Kto może być gwiazdą

(pr)

Spektakularny cud

(pr)

Naganne zachowania

(pr)

MIVA POLSKA
30-31

Wdzięczność za 1 grosz

Anna Wyszyńska

Czy nie jestem egoistą na drodze? Czy przestrzegam przepisów drogowych? Te i osiem innych pytań powinni dodawać do rachunku sumienia wszyscy kierujący pojazdami.

MIVA pływa

MIVA Polska, Krakowska Żegluga Pasażerska oraz Salezjański Wolontariat Misyjny „Młodzi Światu” zapraszają na event „MIVA pływa bliżej Rio na lądzie i wodzie”, który odbędzie się w Krakowie w dniach 27-28 lipca 2013 r. z okazji 14. Ogólnopolskiego Tygodnia św. Krzysztofa.

PROPOZYCJE
32

„Moja Rodzina”: Recepta na kryzys w małżeństwie

(Red.)

Polecamy miesięcznik „Moja Rodzina” z radami, jak pokonać kryzys w rodzinie oraz przezwyciężyć kłopoty finansowe matek tuż po urodzeniu dziecka. To tylko namiastka!

I Maraton Benedyktyński, 27 lipca 2013 r.

Organizatorzy

FELIETONY
33

Miodzio z Unii

Zdzisław Skotnicki

TNT

Marian Salwik

Zmienić klęskę w sukces? Media potrafią!

Krzysztof Czabański

Dla propagandzistów nie ma zadań niewykonalnych. Najpierw parę słów o faktach. Telewizja Trwam otrzymała koncesję na multipleks cyfrowy.

ARGENTYŃSKIE TANGO W KRAKOWIE
34-35

Stanisława Markowskiego zachwyt nad tangiem

Agnieszka Konik-Korn

Mało kto nie widział fotografii jego autorstwa. Wielu - świadomie lub nieświadomie - mija go nieraz, gdy zamyślony wędruje uliczkami ukochanego Krakowa. Stanisław Markowski, jeden z najlepszych polskich fotografików, znów nas zaskakuje.

LISTY DO „NIEDZIELI"
36

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Do Aleksandry

Chcą korespondować

INICJATYWY
37

Budują studnie w Sudanie

Agnieszka Dziarmaga

Z „NIEDZIELĄ" NA CO DZIEŃ
38

Pstrąg z sałatką z pieczonej dymki i pomidorów

Jolanta Marszałek

Swoje propozycje na rodzinne obiady przedstawia młody utalentowany kucharz. W 2012 r. zdobył tytuł Kucharza Odkrycie Roku oraz gotował w Pałacu Prezydenckim podczas kolacji wydanej z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Kalendarium 21-27 VII 2013

Ewa Aszkiewicz

Wchodzimy w trzecią dekadę lipca. My, którzy kochamy gorące lipcowe dni, zaczynamy myśleć, że lato powolutku bieży na spotkanie z piękną, kolorową, pachnącą dojrzałymi owocami jesienią...

Dla zmylenia zwierzyny

(R.)

NIEDZIELA MŁODYCH
39-42

Pokonaj 40 centymetrów

Sebastian Banasiewicz

Pielgrzymowania nigdy nie pojmie ten, kto nie postawi pierwszego kroku. Z małego doświadczenia wiem, że najtrudniej jest właśnie zacząć. Decyzja podjęcia wyprawy i próba jej realizacji - to już pielgrzymka. Resztę należy zostawić Bogu. Szlak pokaże nam bowiem o wiele więcej, niż byśmy chcieli.

Wierzysz w to?

Wojciech Biś

Rio w Polsce

Beata Włoga

51

Muzyczne DarY

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

Diecezjalne pro-life

Mariusz Rzymek

Żyj i daj żyć innym. Tym nienarodzonym również. O tej prostej prawdzie przypomina strona internetowa na facebooku założona przez bielszczanina Dawida Wiecha

Powołanie do służby bliźniemu

Tomasz Terteka

O powołaniu do zawodu mówił podczas Mszy św. odprawione 5 lipca w żywieckiej konkatedrze z okazji Święta Policji ks. inf. Władysław Fidelus.

Podziel się rowerem

Monika Jaworska

Można się dzielić z bliźnimi różnymi rzeczami: można podzielić się posiłkiem, podarować ubranie, przekazać pieniądze. Ale jak się okazuje - można też się dzielić… rowerami. Na taki pomysł dobroczynności wpadł znany z ekumenicznych działań ks. Jan Byrt - pastor ewangelicki ze Szczyrku-Salmopolu.

Niedziela częstochowska

Służą modlitwą, pracą i ofiarą

Anna Wyszyńska

W Domu Księży Emetytów im. bł. Jana Pawła II w Częstochowie 26 czerwca br. świętowano z udziałem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, jubileusz 40-lecia posługi w tym domu Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego.

Wyróżnia ich nie tylko sutanna

Ks. Ireneusz Skubiś

Ksiądz jest obecny w naszym życiu praktycznie od jego początku aż do końca - od sakramentu chrztu św. po sakrament chorych. Udzielane przez niego sakramenty mają umacniać nasze życie chrześcijańskie, pomagać trwać przy Chrystusie, korzystając ze świata łask, których jest On źródłem.

Stypendyści na wakacjach

Anna Wyszyńska

Podopieczni Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia pojechali w tym roku na dwa tygodnie do Olsztyna - stolicy Warmii i Mazur. Letni obóz w odległości ponad 400 km od domu - bo tyle mają do pokonania podopieczni z terenu archidiecezji częstochowskiej - to dla wielu spore przeżycie.

Parafia na rubieżach archidiecezji

Wojciech Mścichowski

Jadąc z Przedborza w kierunku Sulejowa, na północnych rubieżach naszej archidiecezji, pośród pól i lasów gminy Ręczno leży wieś Bąkowa Góra.

Niedziela podlaska

„Gość w dom - Bóg w dom”

Ks. Tomasz Pełszyk

Zasada gościnności jest wpisana bardzo głęboko w naszą tradycję. Niewątpliwą zasługę ma tutaj całe chrześcijańskie dziedzictwo, które ściśle łączy postawę wobec bliźniego z uszanowaniem lub brakiem szacunku wobec samego Boga.

500-lecie boćkowskiej parafii

Teresa Modzelewska

Boćki to miejscowość, która istnieje od 1509 r., kiedy to król Zygmunt I Stary nadał Iwanowi (Iwaszce) Sapieże dobra i zezwolił na osadzenie n. Nurcem miasteczka na prawie magdeburskim. Boćki uzyskały prawa miejskie.

Tutaj wszystko się zaczęło…

Ks. Artur Płachno

Tegoroczna uroczystość odpustowa Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Serpelicach była szczególna, ponieważ wypadła dokładnie w 50. rocznicę przyjęcia święceń kapłańskich bp. Antoniego Pacyfika Dydycza, który jej przewodniczył

Niedziela kielecka

Nasi w Rio na ŚDM

Katarzyna Dobrowolska

Kto się zdecydował, już jest na drugiej półkuli, w Rio de Janeiro z młodzieżą całego świata. Kieleckiej młodzieży towarzyszy bp Marian Florczyk. Z naszej diecezji na ŚDM do Brazylii i spotkanie z papieżem Franciszkiem poleciało pięćdziesiąt osób.

91 lat w Chmielniku

Agnieszka Dziarmaga

Wierne Konstytucjom Zgromadzenia i ideałom założyciela - bł. Gwidona, od ponad 90 lat siostry kanoniczki Ducha Świętego, zwane potocznie „duchaczkami”, służą mieszkańcom chmielnickiej ziemi.

Buskie uczty melomana

Agnieszka Dziarmaga

Pełne kościoły, zasłuchani ludzie, oklaski - tak wyglądał trwający od 29 czerwca do 6 lipca XIX Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju.

Niedziela małopolska

Poprowadzą modlitwę w Rio!

Małgorzata Cichoń

„Chrystus w Starym Mieście” tak nazywają się comiesięczne adoracje w bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krakowie. Przygotowują je, jak o sobie mówią, młodzi dorośli, bo choć część z nich jeszcze studiuje, większość już pracuje zawodowo. Wśród nich są lekarze, pracownicy uczelni, informatycy.

Iść za żółtą strzałką na niebieskim polu

Maria Fortuna-Sudor

Przyglądam się pielgrzymom. Są w różnym wieku. Większość stanowią kobiety, ale zauważam też panów. Niektóre osoby mają przy plecakach białe muszle - rozpoznawczy znak pielgrzymów. Autokarem jedziemy do Szczaworyża. To stamtąd wyruszymy na IV etap „Niedzielnego Pielgrzymowania” Małopolską Drogą św. Jakuba w Roku Wiary.

Przenika życie

Z dr. Franciszkiem Mrozem rozmawia Maria Fortuna-Sudor

Dr Franiszek Mróz jest mężem, ojcem, pracownikiem naukowym oraz prezesem Bractwa św. Jakuba w Więcławicach Starych. W rozmowie z Marią Fortuną-Sudor opowiada o inicjatywie "Niedzielne Pielgrzymowanie" Małopolską Drogą św. Jakuba w Roku Wiary

Niedziela lubelska

Przed nami pielgrzymka na Jasną Górę

(buk)

We wszystkich parafiach naszej archidiecezji trwają zapisy na 35. Pieszą Pielgrzymkę z Lublina na Jasną Górę. Chętni mogą wpisywać się na listy w swoich parafiach do 24 lipca, a od 25 lipca, codziennie aż do wyjścia pielgrzymki 3 sierpnia, zapisy będą prowadzone w sekretariacie przed lubelską archikatedrą w godz. 10-17.

Modlitwa i pojednanie

Kazimierz Pelica

-Chcemy się modlić o światło i odwagę serca dla nas, abyśmy w czas próby zdołali przezwyciężyć niechęć, nienawiść i potrafili wytyczać szlachetne cele naszym narodom oraz chronić je przed wyborem niewłaściwych środków. - mówił abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, podczas oficjalnej wizyty zwierzchnika ukraińskich grekokatolików abp. Światosława Szewczuka

Budujcie cywilizację świętych

Urszula Buglewicz

W uroczystość św. Jana Chrzciciela parafia pw. św. Mikołaja w Zakrzówku gościła abp. Stanisława Budzika. Z pasterską wizytą łączyło się także udzielenie młodzieży sakramentu bierzmowania.

Niedziela legnicka

„W drogę z nami wyrusz Panie…”

Agata Piwowarska, mama Kubusia

W piątek 26 lipca z bazyliki krzeszowskiej pod przewodnictwem Matki Bożej Łaskawej wyruszy piesza pielgrzymka przez Legnicę do Częstochowy.

Obrońca Wrocławia

Dorota Niedźwiecka

Wrocławscy dominikanie świętują w tym roku 300-lecie beatyfikacji bł. Czesława Odrowąża i 50-lecie ogłoszenia go patronem miasta. Z tej okazji przygotowali jubileuszowe atrakcje. Wakacyjna wycieczka do Wrocławia może stać się okazją do odwiedzenia grobu patrona i poznania jego historii

Pomysł na niedzielę

Ks. Bogusław Wolański

Przychodzi niedziela, nareszcie dzień wolny (mam nadzieję, że dla większości). Można spędzić czas z rodziną. Pytanie, które zapewne często jest wówczas stawiane: co tu robić?

Niedziela łódzka

Spotkanie z ojcem Knabitem

Piotr Drzewiecki

Znany kaznodzieja o. Leon Knabit był gościem kolejnego spotkania z cyklu „Dialogi młodych o wierze”. Benedyktyn z Tyńca opowiedział o swoim życiu w klasztorze, przywiązaniu do jednego miejsca, o wierze, roli kaznodziei oraz spotkaniach z ludźmi.

Naszą podstawą jest nowa ewangelizacja

Anna Skopińska

Z Marianną Strugińską-Felczyńską, rozpoczynającą kadencję nową prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Łódzkiej, rozmawia Anna Skopińska

Pierwsi świadkowie wiary

Ks. Waldemar Kulbat

"Krew męczenników jest nasieniem chrześcijaństwa”. Tymi słowami Tertulian wyraził przekonanie, że nawet największe prześladowania nie tylko nie spowodowały unicestwienia chrześcijaństwa, ale paradoksalnie je umocniły i przyczyniły się do jego wzrostu.

Niedziela przemyska

Budowa kościoła w Lecce

Ks. Stanisław Kowal

Przed dwoma laty odważnie rozpoczęliśmy prace budowlane, licząc na Bożą łaskę i ludzką pomoc. Bóg nas wspomagał w naszych wysiłkach, a i ludzkich rąk i pomocy finansowej nie zabrakło!

Bł. Jan Paweł II zawitał do Hadel

Łukasz Kawaliło

Parafia pw. Niepokalanego Serca NMP w Hadlach Szklarskich otrzymała od metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza relikwie krwi bł. Jana Pawła II. Na tę okazję został wykonany przez Karolinę Sobolewską z Warszawy relikwiarz, który ufundował Adam Micał z Rzeszowa.

Patronka spraw trudnych w Bieszczadach

Agnieszka Rzeszowska

22 czerwca br. w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Czarnej, w niezwykłej scenerii odbyło się kolejne, 11. już nabożeństwo ku czci św. Rity.

Św. Krzysztof - patron kierowców i podróżujących

Arkadiusz Bednarczyk

Wspomnienie św. Krzysztofa - patrona, choć nie tylko, kierowców, to czas na krótką refleksję. Co roku na naszych drogach ginie w wypadkach samochodowych pięć tysięcy osób, a co piąty wypadek spowodowany jest przez osobę nietrzeźwą.

Niedziela rzeszowska

Ingres

Ks. Janusz Sądel

W dniu 20 lipca bp Jan Wątroba dokonał uroczystego ingresu do katedry rzeszowskiej. Dzień wcześniej 19 lipca odbyła się procedura objęcia urzędu biskupa diecezjalnego.

Dziękczynienie za 700 lat parafii Zgłobień

Anna Zych

W uroczystość współpatronów parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zgłobieniu odbyły się centralne obchody jubileuszu siedmiu wieków istnienia tej wspólnoty.

Święty świetny nowy biskup

Margita Kotas

Uroczysty ingres do katedry rzeszowskiej wprowadził bp. Jana Wątrobę na urząd nowego ordynariusza diecezji. Kim jest nowy pasterz Kościoła rzeszowskiego? Człowiekiem dobrym, pokornym i posłusznym Kościołowi.

Niedziela sandomierska

Wakacje w oazie

Ks. Adam Stachowicz

Zawsze kiedy kończy się turnus oazowy, zadaję sobie pytanie: co w następnym roku? I trwa to już kilkanaście lat. Oazowe rekolekcje wakacyjne to, wbrew obiegowym opiniom, ciężka praca i odpowiedzialność.

Piknik z gwiazdami

Rafał Staszewski

7 lipca odbył się II Piknik Rycerski, połączony z widowiskiem upamiętniającym związki Stefana Żeromskiego z ziemią sandomierską.

Obóz wakacyjny KSM w Ochotnicy Górnej

Izabela Mazur

W dniach od 29 czerwca do 5 lipca 34-osobowa grupa młodzieży z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Sandomierskiej wzięła udział w wakacyjnym obozie w Ochotnicy Górnej.

Sanowiślaczki świętują

Ks. Adam Stachowicz

Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Taneczny „Sanowiślaczki” istnieje od 2003 r. Do zespołu należy obecnie 70 uczniów Zespołu Szkół w Chwałowicach i Antoniowie. Założycielem, a jednocześnie kierownikiem i opiekunem zespołu, jest Ewa Kozłowska.

Niedziela sosnowiecka

Umawiam się z Wami!

Ks. Tomasz Zmarzły

Od dzisiaj wyruszam z wami w drogę, śladami błogosławionego Jana Pawła II i Benedykta XVI. Jesteśmy już blisko kolejnego etapu tej wielkiej pielgrzymki krzyża. Z radością spoglądam ku lipcowi tego roku, w Rio de Janeiro!

Niezwykły dar

Piotr Lorenc

Po kilkudziesięciu latach wędrówki wrócił do Polski zabytkowy, drewniany krzyż - dar parafian Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi-Piaskach dla księdza pochodzącego z rodziny Vianneyów - fundatorów czeladzkiego kościoła. Przekazał go parafii 7 lipca Benoit Vianney.

Święto policji

Piotr Lorenc

Święto policji oficjalnie przypada 24 lipca. To data nieprzypadkowa. 24 lipca 1919 r. powołana została Polska Policja Państwowa. Niemniej jednak lokalne święta garnizonowe obchodzone są zwykle wcześniej. Tak też było w przypadku garnizonu sosnowieckiego. W Sosnowcu policjanci świętowali 8 lipca. Podczas uroczystości, jak każe tradycja, miało miejsce wręczenie odznaczeń i aktów mianowania na wyższe stopnie i stanowiska służbowe.

Niedziela świdnicka

Pracowity czas wakacji

Przemysław Awdankiewicz

Choć lato wszystkim kojarzy się z wypoczynkiem, leniuchowaniem i „ładowaniem akumulatorów”, to w wielu parafiach diecezji świdnickiej lipiec i sierpień to czas wytężonej pracy przy remontach - większych i mniejszych - kościołów parafialnych i filialnych.

Złoty jubileusz kapłaństwa ks. prał. Józefa Molendy

Przemysław Awdankiewicz

25 czerwca w kościele parafialnym pw. Chrystusa Króla w Głuszycy została odprawiona uroczysta Msza św. z racji złotego jubileuszu kapłaństwa ks. prał. Józefa Molendy.

Proces nawrócenia

Bp Ignacy Dec

Przypomnijmy sobie, jak wygląda proces naszego nawracania się. Pierwszy krok, jaki trzeba postawić na drodze nawrócenia, żeby podjąć pokutę, to przyznanie się do grzechów, przyznanie się do winy.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Renowacje przywracają blask bazylice archikatedralnej pw. św. Jakuba Ap. w Szczecinie

Dominik Cywiński

Niedawno z okazji ukończenia ostatniego projektu pt. „Projekt renowacji wnętrza zabytkowej katedry św. Jakuba w Szczecinie” zwołano konferencję prasową. Przy okazji mówiono też o wszystkich wcześniejszych projektach wykonanych od 2006 r.

Patron na każdy czas

Ks. Robert Gołębiowski

Św. Jan Bosko (Don Bosco) urodził się 16 sierpnia 1815 r. w Becchi – w północnych Włoszech, obecna nazwa tej miejscowości to – Castelnuovo Don Bosco.

Wieś na nowo

Przemysław Fenrych

Od dziesięciu lat tradycyjnie na początku lipca organizowane są Dni Henrykowskie – to od przedwojennej (Heinrichsdorf) i powojennej (Henrykowo) nazwy wioski.

Niedziela toruńska

Wierzę w odpuszczenie grzechów

Oprac. s. Gaudiosa Czesława Dobrska CSDP

Krocząc w rozważaniach za kolejnymi artykułami „Credo”, wpisanymi niejako konsekwentnie w przeżywanie roku liturgicznego, zbliżamy się z pokorą serc do tego wyznania, które zgina nam kolana: „Wierzę w odpuszczenie grzechów”.

Na pielgrzymkowym szlaku

Grażyna Sojakowa

19 czerwca 50-osobowa grupa wiernych z parafii pw. Miłosierdzia Bożego i św. s. Faustyny w Toruniu wyruszyła autokarem na pielgrzymkowy szlak. Uczestnikiem i duchowym opiekunem był proboszcz ks. prał. Stanisław Majewski.

Spotkania z Biblią

Tomasz Strużanowski

Ukoronowaniem tegorocznego cyklu „Spotkań z Biblią”, które odbywały się co miesiąc w parafii pw. Miłosierdzia Bożego i św. s. Faustyny w Toruniu, były przedwakacyjne prelekcje ks. prof. dr. hab. Dariusza Koteckiego - biblisty, dziekana Wydziału Teologicznego UMK oraz ks. prof. dr. hab. Jana Perszona - teologa, wykładowcy UMK.

Niedziela warszawska

Osobiste przedmioty gen. Sikorskiego

(as)

W Muzeum Wojska Polskiego można zobaczyć wystawę poświęconą gen. Władysławowi Sikorskiemu, który zginął w tajemniczej katastrofie lotniczej 70 lat temu

Święty na rozstaju dróg

Agata Rujner

Św. Jan Nepomucen żył w XIV wieku, pełnił funkcję wikariusza arcybiskupa Pragi i był kanonikiem katedry św. Wita w Pradze. Jego figury można zobaczyć także w Warszawie.

Mazowsze Krzysztofa Ziemca

Witold Dudziński

Weekend na Mazowszu? Czemu nie. Krzysztof Ziemiec, znany dziennikarz telewizyjny, sporo weekendów spędził z rodziną - żoną i trojgiem dzieci - w okolicach Rawy Mazowieckiej i Białej Rawskiej. I zachęca do tego innych.

Niedziela wrocławska

Bł. Czesław czuwa

Marta Wilczyńska

Choć bł. Czesław to postać żyjąca na przełomie XII i XIII wieku, której proces kanonizacyjny toczy się od kilkuset lat, to jego kult jest wciąż żywy.

Bł. Czesław Odrowąż

Marta Wilczyńska

Był jednym z pierwszych dominikanów, przyjął habit z rąk samego św. Dominika.

W drodze ze św. Jakubem

Z Andrzejem Koflukiem rozmawia Anna Buchar

Z Andrzejem Koflukiem, przewodnikiem PTTK, wiceprezesem Stowarzyszenia „Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce”, człowiekiem, który odbył pieszą pielgrzymkę z Wrocławia do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela rozmawia Anna Buchar.

Niedziela zamojsko-lubaczowska

„Viva Cristo Rey!”

Ks. Andrzej Chilewicz

Niech żyje Chrystus Król! - te słowa nabierają nowego znaczenia po wejściu do polskich kin filmu „Cristiada”.

O miłości, cierpieniu i rozmowach z Bogiem

Z Eleni rozmawia ks. Tadeusz Sochan

Z Eleni, która już 4 sierpnia br. zagości jako gwiazda XVIII Festiwalu Pieśni Maryjnej w Górecku Kościelnym, rozmawia ks. Tadeusz Sochan

Matko Kościoła - wiarę daj nam żywą...

Ks. Andrzej Puzon

Dnia 23 czerwca br. w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Hrubieszowie odbyły się uroczystości odpustowe połączone ze wspomnieniem 70. rocznicy zbrodni wołyńskiej.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Zaczęło się od kasztelańskiego grodu

Katarzyna Jaskólska

Nowogród Bobrzański może pochwalić się aż dwoma zabytkowymi kościołami - oba są zaliczane do najważniejszych zabytków naszego rejonu przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. Samo miasto powstało wokół istniejącego już we wczesnym średniowieczu grodu kasztelańskiego.

Tutaj nie ma wakacji

Anna Bensz-Idziak

W Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej od wielu już lat realizowany jest program pomocy doraźnej. Na potrzeby tego programu powołana została specjalna komisja, która przyjmuje i rozpatruje wszystkie wnioski nadsyłane do Caritas.

Czy katolik może być ekologiem?

Andrzej B. Pierzchała

Tytułowy dylemat, wbrew pozorom niesofistyczny zgoła, staje się realny nie tylko w kontekście ostatnio głośnych, acz powierzchownych, pozbawionych merytorycznych przesłanek sporów wokół prawa naturalnego.

Reklama

Najpopularniejsze

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

W wolnej chwili

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Polska

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Święty od zadań trudnych

Wiara

Święty od zadań trudnych

Człowiek różańca – o. Jerzy Tomziński wspomina św....

Kościół

Człowiek różańca – o. Jerzy Tomziński wspomina św....

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Franciszek

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...

Wiara

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...