Reklama

Watykan - Rio de Janeiro

Program wizyty papieża Franciszka w Brazylii

28. Światowe Dni Młodzieży

Pielgrzymka do Aparecidy i udział w zebraniu komitetu koordynacyjnego Konferencji Ogólnej Episkopatu Ameryki Łacińskiej (CELAM); wizyta w faveli Varginha i w szpitalu, gdzie leczeni są uzależnieni od alkoholu i narkotyków; spotkania z młodymi więźniami - oto punkty, które papież Franciszek dołączył do przygotowanego dla Benedykta XVI programu podróży do Brazylii. Uda się tam 22 lipca z okazji 28. Światowych Dni Młodzieży w Rio de Janeiro. Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi SJ, prezentując pierwszą zagraniczną podróż papieża Franciszka. Spotkania te Ojciec Święty bardzo chciał dołączyć, nie zmieniając liczby dni pobytu w Brazylii, lecz wzbogacając i tak bardzo intensywny program papieski z okazji ŚDM. Przybycie pierwszego Papieża z Południowej Ameryki na ten kontynent rodzi klimat wielkiego oczekiwania. Udział młodzieży jest wielki, bo to kraj o największej liczbie katolików na świecie i wciąż przybywają młodzi ludzie ze wszystkich stron.

Dyrektor Biura Prasowego Watykanu skoncentrował się przede wszystkim na spotkaniach zaproponowanych przez Papieża, zwłaszcza na wizycie w środę 24 lipca w narodowym sanktuarium brazylijskim w Aparacidzie - w miejscu, gdzie w maju 2007 r. w obecności Benedykta XVI odbyła się V Konferencja Ogólna Episkopatu Ameryki Łacińskiej i Karaibów. Jak wiadomo, jako jej owoc powstał wówczas dokument z Aparecidy, w którego zredagowanie kard. Jorge Mario Bergoglio wniósł istotny wkład. - Za każdym razem, kiedy papież Franciszek przyjmuje szefa państwa z Ameryki Łacińskiej, na zakończenie wręcza mu egzemplarz tego dokumentu. Czarną Madonnę, znalezioną w sieci przez kilku rybaków, Papież otacza wielkim nabożeństwem. Nieprzypadkowo odmówi modlitwę, w której zawierzy Jej intencje ŚDM i swojego pontyfikatu - powiedział ks. Lombardi.

Dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej poinformował też, że Papież nie chciał, by przygotowano kuloodporny papamobil. Do Rio został więc wysłany biały otwarty jeep, używany na Placu św. Piotra, i jeden zapasowy koloru zielonego. Nie jest też przewidziana tradycyjna konferencja prasowa na pokładzie samolotu z akredytowanymi dziennikarzami. Reszta programu to spotkania typowe dla ŚDM w sugestywnym krajobrazie plaży Copacabana, który będzie stanowił niezwykłą oprawę powitalnego święta młodzieży z całego świata w czwartek 25 lipca oraz podczas Drogi Krzyżowej w piątek 26 lipca.

Reklama

Na ogromnych błoniach Guaratiba, nazwanych teraz Campus Fidei, gdzie może się pomieścić do dwóch milionów osób, odbędą się: czuwanie z adoracją eucharystyczną - w sobotę 27 lipca i Msza św. na zakończenie ŚDM - w niedzielę 28 lipca.

Pani prezydent Brazylii Dilma Rousseff będzie obecna na wielu spotkaniach. Do udziału w nich zaprosiła też szefów państw Ameryki Łacińskiej.

O Kościele w Brazylii

Zmniejszenie liczby wiernych w Brazylii nie jest zagrożeniem dla Kościoła w kraju - uważa emerytowany metropolita São Salvadoru i prymas Brazylii kard. Geraldo Majella Agnelo. Według niego, ci, którzy opuścili Kościół, nie żyli wiarą. - Nie traci się tego, czego się nie ma - stwierdził w wywiadzie udzielonym portalowi G1, należącemu do stacji telewizyjnej Globo. Brazylijski hierarcha zauważa, że katolicka młodzież na każdym kroku jest kuszona wizją opuszczenia Kościoła, w związku z tym powinna skupić się bardziej na Ewangelii i podejmować decyzje zgodnie z jej nauką.

Adres papieża w Rio de Janeiro

Podczas pielgrzymki do Brazylii miejscem zamieszkania papieża Franciszka będzie diecezjalne centrum edukacyjne „Centro de Estudos do Sumaré” w północnej części Rio de Janeiro. W prowadzonym przez zakonnice centrum odbywają się m. in. coroczne zebrania plenarne Konferencji Biskupów Brazylii. Ojciec Święty zamieszka w jednym z pokoi zajmowanych przez biskupów w czasie posiedzeń episkopatu. W tym samym miejscu mieszkał już Jan Paweł II podczas swoich pielgrzymek do Brazylii w 1980 i 1997 r. Był tam także kard. Joseph Ratzinger w 2004 r., na rok przed wyborem na papieża. Oprócz papieża Franciszka w położonych w parku budynkach należących do centrum podczas Światowych Dni Młodzieży będzie mieszkać 40 członków jego świty.

Reklama

Spotkanie z gwiazdami brazylijskiego sportu

Papież Franciszek, wielki kibic piłkarski, podczas wizyty w Rio de Janeiro spotka się z gwiazdami brazylijskiego sportu. Wśród wielkich gwiazd z przeszłości będzie także najlepszy współczesny piłkarz brazylijski Neymar da Silva Santos Júnior. Podczas tego spotkania Papież poświęci flagę igrzysk olimpijskich, które odbędą się w 2016 r. w Rio de Janeiro. W grupie znajdą się przedstawiciele trzech pokoleń gwiazd futbolu brazylijskiego: 72-letni Pele - mistrz świata z lat 1958, 1962 i 1970, 60-letni Zico - idol lat 80. oraz 21-letni Neymar z FC Barcelona. Papież Franciszek jest wielkim kibicem piłkarzy argentyńskiego klubu Atlético San Lorenzo i honorowym członkiem tego klubu.

* * *

Bóg jest dla nas bardzo miłosierny. My również uczmy się być miłosiernymi dla innych, szczególnie tych, którzy cierpią.
Wpis papieża Franciszka na portalu Twitter

2013-07-22 13:55

Wybrane dla Ciebie

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

2022-11-24 19:54
Sługa Boży br. Kalikst Kłoczko (1930-2013)

archiwum Warszawskiej Prowincji Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów

Sługa Boży br. Kalikst Kłoczko (1930-2013)

Na mocy decyzji Stolicy Apostolskiej Kościół w Polsce może cieszyć się wstawiennictwem nowego sługi Bożego – kapucyna br. Kaliksta Kłoczko. W ten sposób proces beatyfikacyjny zakonnika wchodzi w nowy etap.

Więcej ...

Przepis na Adwent

2022-11-15 12:37

Niedziela Ogólnopolska 47/2022, str. 40-41

Adobe Stock

Jak – w obliczu wszechobecnych już niemal kolęd i ozdób choinkowych – nie stracić tego wyjątkowego czasu? Co zrobić, żeby te zewnętrzne „przyspieszacze” nas nie pokonały?

Więcej ...

Ingres bp. Szymona Stułkowskiego do bazyliki katedralnej płockiej

2022-11-26 12:32

PAP/Rafał Guz

W Płocku rozpoczęła się uroczysta Msza św. połączona z ingresem bp. Szymona Stułkowskiego do bazyliki katedralnej. Dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej, mianowany 22 października przez Ojca Świętego Franciszka biskupem płockim, kanonicznie objął obowiązki biskupa diecezjalnego 31 października.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Polska

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Prymas Polski w liście na Adwent: mamy powstać ze snu...

Polska

Prymas Polski w liście na Adwent: mamy powstać ze snu...

Ingres bp. Szymona Stułkowskiego do bazyliki katedralnej...

Polska

Ingres bp. Szymona Stułkowskiego do bazyliki katedralnej...

Tomaszów Mazowiecki: rusza LabOratorium Wiary, w pierwszej...

Polska

Tomaszów Mazowiecki: rusza LabOratorium Wiary, w pierwszej...

Zmarł Ojciec Stanisław Jarosz OSPPE

Kościół

Zmarł Ojciec Stanisław Jarosz OSPPE

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Kościół

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Litania do Chrystusa Króla

Modlitwa

Litania do Chrystusa Króla

Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny

Wiara

Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko