Reklama

Niedziela Wrocławska

Podejmij wyzwanie!

Marta Wilczyńska

Nigdy nie jest za późno, żeby wyruszyć w drogę. Poniżej kilka informacji i praktycznych uwag na temat przygotowania się do rekolekcji w drodze.

Co zrobić, by wziąć udział w pieszej pielgrzymce na Jasną Górę?

W pielgrzymce może wziąć udział każdy, kto zobowiąże się spełnić warunki uczestnictwa. Należy zapisać się w swojej parafii lub w trakcie pielgrzymki w informacji (przy zapisach trzeba wybrać grupę i dokładnie zaznaczyć na załączonej liście). Podczas wędrówki przestrzega się picia alkoholu i palenia tytoniu. Ważne jest, aby wypełniać polecenia brata przewodnika i jego współpracowników. Należy przyjmować w duchu pokuty wszystkie trudy pielgrzymowania (m.in. zadbanie o skromny strój). Istotne jest, aby używać telefonów komórkowych tylko na postojach i noclegach. Osoby nieletnie mogą wyruszyć jedynie z opiekunem pełnoletnim. Bagaże (koniecznie podpisane z adresem i numerem grupy) oddajemy w miejscach i terminie ustalonym indywidualnie dla każdej grupy z księdzem przewodnikiem przy zapisach.

Co zabrać ze sobą?
Decydując się na wędrowanie, należy się solidnie przygotować. Przede wszystkim trzeba zabrać ze sobą bagaż podręczny, np. mały plecak. To w nim przechowujemy dokumenty osobiste, pieniądze, różaniec, kubek, płaszcz przeciwdeszczowy, nakrycie głowy (najlepiej jasne), chusteczki nawilżające, krem z filtrem, a także warto zabrać ze sobą małą karimatę lub coś do siedzenia podczas postojów. Drugim równie ważnym bagażem jest torba turystyczna, która będzie przewożona samochodem z jednego noclegu na następny. Należy do niej zapakować, m.in. sprzęt biwakowy (namiot, śpiwór, materac, menażka, kubek oraz sztućce - ze względu bezpieczeństwa nie zabieramy butli gazowych), ubranie (bawełniana bielizna osobista, ok. 10 par skarpetek, koszulki, krótkie spodenki, dres, ciepły sweter, a także 2 pary wygodnych butów), przybory higieniczne (środki higieny osobistej, dwa ręczniki, niewielka miska do mycia się oraz papier toaletowy), leki (lekarstwa, które przyjmujemy stale, 2 szt bandażu elastycznego, plastry na pęcherze, oraz żele na stawy). Warto zabrać ze sobą także latarkę, spray przeciw komarom, igłę z nitką, długopis i kartki (do spisywania intencji różańca), talk do stóp oraz worki na śmieci. Wszystkie te rzeczy trzeba zapakować osobno w worki foliowe, aby chronić je przed deszczem. Należy pamiętać, by bagaż, który przewożony będzie samochodem, był oznaczony w widocznym miejscu numerem grupy. Nie wolno wiązać bagaży sznurkami, gdyż utrudnia to zapakowanie ich do samochodu, nie należy także umieszczać w nich niebezpiecznych, ostrych i szklanych przedmiotów.
Pamiętajmy o wyżywieniu, które zabieramy we własnym zakresie. Istnieją odpowiednie służby, które zaopatrują pielgrzymów w najpotrzebniejsze artykuły spożywcze, m.in. chleb i napoje. Asortyment ten jest dowożony na każdy postój i miejsce noclegu.

Zapisy na pielgrzymkę
prowadzone są zasadniczo do 2 sierpnia, czyli do momentu wyruszenia grup. Do pątników można jednak dołączyć również na trasie. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej www.pielgrzymka.pl oraz na profilu Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę na Facebook’u.

2013-07-24 09:52

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Patron na trudne czasy

Niedziela kielecka 34/2021, str. I

Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Kaleta

Ks. Sebastian Seweryn

Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Kaleta

Rycerstwo Niepokalanej (MI) diecezji kieleckiej pielgrzymowało do Niepokalanowa na Ogólnopolski Dzień Modlitw Rycerstwa.

Więcej ...

Brazylia: dzieci odmawiające różaniec przybyły do Aparecidy

2022-12-08 17:00

Karol Porwich/Niedziela

Do Narodowego Sanktuarium Maryjnego w Aparecidzie przybyła pierwsza pielgrzymka dzieci odmawiających różaniec. Temu wydarzeniu towarzyszyło hasło „Różaniec dzieci: Ewangelizować dzieci w Domu Matki”. Motto towarzyszące tej pielgrzymce przypominało słowa Jezusa „Pozwólcie dzieciom przychodzić do mnie” (Mt 19,14).

Więcej ...

Papież: Kościół i społeczeństwo muszą wysłuchać ludzi pracy

2022-12-09 15:12

Grzegorz Gałązka

„Proszę, pozbądźcie się wszelkich form wyzysku” – mówił papież do członków Chrześcijańskiego Ruchu Pracowników. To włoska organizacja poświęcona wprowadzaniu Ewangelii i udzielaniu wsparcia w sferach życia dotyczących zatrudnienia. Franciszek podkreślił, jak ważne jest obecnie dążenie do nawrócenia oraz wzajemne wspieranie się w tych kwestiach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Pierwszy czciciel Pani z Guadalupe

Święci i błogosławieni

Pierwszy czciciel Pani z Guadalupe

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Watykan: Papież Franciszek popłakał się modląc się o...

Kościół

Watykan: Papież Franciszek popłakał się modląc się o...

O co, jako małe dziecko, Joseph Ratzinger prosił Pana...

Wiara

O co, jako małe dziecko, Joseph Ratzinger prosił Pana...

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Godzina Łaski

Kościół

Godzina Łaski

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Kościół

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Wiara

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?