Reklama

Niedziela Rzeszowska

Diecezjalne dziękczynienie za posługę Pasterza

Niedziela rzeszowska 30/2013, str. 3

Kl. Mateusz Pęcherek

W niedzielę 14 lipca diecezja rzeszowska dziękowała we Mszy św. w katedrze rzeszowskiej za posługę biskupią Pasterza. Dziękowaliśmy, jak mówił w kazaniu bp Edward Białogłowski, za biskupa Kazimierza - pierwszego biskupa rzeszowskiego.

Przyjaźń z biskupem Kazimierzem podkreślili swoją obecnością: abp Edward Nowak z Rzymu, bp Jan Ozga z Kamerunu, bp Edward Białogłowski z Rzeszowa wraz z księżmi infułatami: Józefem Sondejem, Stanisławem Macem i Wiesławem Szurkiem. W dziękczynienie włączyli się kapłani z całej diecezji i różnych stron Polski, w tym zakonni na czele ze swoimi przełożonymi prowincjałami: Księży Saletynów, Misjonarzy Świętej Rodziny i Karmelitów Bosych, kapłani posługujący w wojsku i innych służbach, prałaci, dziekani, członkowie kapituł katedralnej i kolegiackich, proboszczowie i księża wikariusze. Obecni byli na dziękczynieniu przedstawiciele władz wszystkich stopni, m.in.: posłowie i senatorowie, przedstawiciele województwa na czele z Panią Wojewodą, Panem Marszałkiem, Panem Prezydentem miasta Rzeszowa i Panami Starostami powiatu rzeszowskiego i strzyżowskiego. Świat nauki reprezentowali m.in. rektorzy Uniwersytetu Rzeszowskiego, Politechniki Rzeszowskiej, Wyższej Szkoły Zarządzania i Wyższej Szkoły Prawa i Administracji oraz Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania. Bardzo licznie reprezentowane były służby mundurowe. Pod sztandarami Caritas przybyli niepełnosprawni z Warsztatów Terapii Zajęciowej i Środowiskowych Domów Samopomocy. Ze sztandarem przybyli bardzo pięknie prezentujący się Rycerze Kolumba, Cech Rzemiosł Wielobranżowych, harcerze, „Strzelec”, Bractwo św. Józefa i św. Michała, Związek „Krystyn”. W Mszy św. dziękczynnej uczestniczyli przedstawiciele wszystkich grup duszpasterskich i stowarzyszeń diecezji rzeszowskiej na czele z Akcją Katolicką, Domowym Kościołem, Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży, Oazą, Liturgiczną Służbą Ołtarza, Obrońcy Życia z diecezji i Warszawy oraz inne grupy dzieci, młodzieży i dorosłych.

Reklama

Biskup Edward w kazaniu wspomniał tych, którzy przygotowali biskupa Kazimierza do posługi biskupiej, rodziców, nauczycieli, wychowawców i kapłanów. Ta posługa biskupia przejawia się w wypełnianiu wielu ról i w różnych działaniach, począwszy od najważniejszej - nauczania i sprawowania Najświętszej Eucharystii, poprzez udzielanie święceń kapłańskich i sakramentu bierzmowania. Trudno nie dostrzec wielkiej troski biskupa Kazimierza o Wyższe Seminarium Duchowne z całym zapleczem naukowym i administracyjnym. Przez 21 lat posługiwanie Biskupa, to ciągłe okazywanie miłości miłosiernej, poprzez dzieła Caritas. Wyrazem tego jest tak wiele ośrodków pomocy niepełnosprawnym. Szczególnym rysem troski biskupiej były misje, na które posyłał chętnych kapłanów oraz troszczył się o ich duchowy i materialny wymiar życia. Biskup Kazimierz troszczył się o budowę nowych świątyń (powstało ich kilkadziesiąt) i organizację nowych parafii oraz zaplecze materialne funkcjonowania parafii. Nie tylko troska materialna, ale i duchowa była przedmiotem jego starań.

Na zakończenie Mszy św. dziękczynnej po podziękowaniach przedstawicieli różnych grup i stanów, Ksiądz Biskup dziękując wszystkim za serdeczną współpracę, podkreślił wielką życzliwość i oddanie kapłanów diecezji rzeszowskiej i zawsze ochoczą współpracę wiernych świeckich. Mówił m.in.: „...W atmosferze dzisiejszej liturgii przypomina mi się pewna scena z książki Melchiora Wańkowicza pt. «Monte Cassino». Po zwycięskiej bitwie odbyła się, po pewnym czasie, uroczystość wojskowa z udziałem najwyższych Władz - przedstawicieli wielu narodów. Wśród wielu, przemówił brytyjski generał Aleksander. Zwrócił się do żołnierzy polskich - z największym uznaniem za ich bohaterstwo: «Żołnierze polscy, gdyby mi kiedykolwiek powierzono kierowanie jakimś wojskiem, wybrałbym Was, Polaków». Parafrazując te słowa, a myślę, że nie będzie to nadużycie, pragnę powiedzieć: gdyby mi powierzono kierować jakąś diecezją, wybrałbym was - Drodzy Bracia Kapłani, Drodzy Wierni Świeccy, Bracia i Siostry diecezji Rzeszowskiej...”. Kończąc, powierzył wszystkich opiece Matki Najświętszej i serdecznie pobłogosławił.

2013-08-01 14:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Słowo Księdza Biskupa Kazimierza Górnego

Mszy św. jubileuszowej przewodniczył bp Kazimierz Górny

Ks. Wiesław Matyskiewicz

Mszy św. jubileuszowej przewodniczył bp Kazimierz Górny

Więcej ...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły się słowa Patrona Polski?

2022-11-30 06:54

Episkoapt News

Święty Andrzej Bobola nie pozwolił o sobie zapomnieć – sam zaczął upominać się o swój kult. Po śmierci ukazał się w Pińsku, Wilnie aż wreszcie w Strachocinie.

Więcej ...

„Proszę, aby wszyscy byli jedno” hasłem pielgrzymki Franciszka do Sudanu Południowego

2022-12-01 20:27

PAP/ETTORE FERRARI

Słowa Jezusa: „Proszę, aby wszyscy byli jedno” będą hasłem pielgrzymki Franciszka do Sudanu Południowego, jaka odbędzie się w dniach 3-5 lutego 2023 roku. Zaczerpnięto je z tzw. Modlitwy Arcykapłańskiej Chrystusa zawartej w 17. rozdziale Ewangelii św. Jana.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Polska z awansem do fazy pucharowej MŚ

Sport

Polska z awansem do fazy pucharowej MŚ

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...