Reklama

Turystyka

Polska pielgrzymka w bawarskim klimacie

Graziako

W Teresinie, znanym dzięki klasztorowi Niepokalanów, trafiliśmy w dość niezwykłe miejsce. Dom Bawarski - bo o nim mowa - ulokowany jest przy drodze nr 2 w kierunku Warszawy, między Sochaczewem a Błoniami. Dom ten składa się z pensjonatu, restauracji, sali balowej i konferencyjnej. Należy do rodziny Domagalskich, od pokoleń związanej z tą ziemią.

Dom ma ambicje stać się miejscem, w którym nie tylko dobrze się zje i w przyzwoitych warunkach przenocuje, ale także zobaczy w okolicy miejsca ważne na religijnej i patriotycznej mapie Polski.

Reklama

- Naszą ofertę kierujemy do parafii, które chciałyby odbyć pielgrzymkę do sanktuarium w Niepokalanowie, ubogaconą wizytą w domu urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, który znajduje się 10 km od nas - mówi p. Wiesław Domagalski. - Warto też odwiedzić Muzeum Ziemi Sochaczewskiej z ekspozycją największej bitwy obronnej września 1939 r. - bitwy nad Bzurą. W odległości 6 km od nas znajduje się w Szymanowie sanktuarium Matki Bożej Jazłowieckiej. Dla koneserów proponujemy wizytę w Nieborowie, siedzibie rodu Radziwiłłów, czy pałacu Druckich-Lubeckich w Teresinie.

Jeśli goście zdecydują się na dłuższy pobyt, Dom Bawarski ma jeszcze inne propozycje: - Korzystając z centralnego położenia naszego Teresina, można w ciągu jednego dnia dojechać - i wrócić do nas na nocleg - do Lichenia (150 km).

Poza tym niewielka odległość od stolicy pozwala na robienie krótszych lub dłuższych wypadów do Warszawy. - Dom proponuje, aby w trakcie wycieczek odwiedzić kilka najważniejszych dla stolicy miejsc, np.: katedrę warszawską, Zamek Królewski, Świątynię Opatrzności Bożej w Wilanowie, Muzeum Powstania Warszawskiego czy Łazienki Królewskie. Dla miejscowych są to miejsca swojskie i znane, natomiast dla ludzi z innych części Polski mają walor niezwykłości.

Reklama

Gospodarze zapewnili nas, że oferty pielgrzymkowo-wycieczkowe obejmują nocleg wraz z wyżywieniem oraz ubezpieczenie i opiekę pilota. Do takich miejsc jak Muzeum Powstania Warszawskiego trudno się dostać z marszu - dobrze mieć gwarancję co do zakupu biletów. Wcześniejsze zarezerwowanie ich w Domu Bawarskim dla pielgrzymki czy wycieczki sprawi, że z pewnością one będą.

Dom uruchomiono w połowie lipca br. Gospodarzom zależy, aby ich oferta dotarła do organizatorów wyjazdów zwłaszcza dzieci i młodzieży, które powinny odwiedzać miejsca kultu, a także te ważne dla przeszłości Ojczyzny. Zwiedzanie w takiej formie ma zupełnie inny walor - p. Domagalski, głowa rodu, związany z Teresinem od dziecka, wychowany niemal w cieniu klasztoru, który potrafi opowiadać o Niepokalanowie godzinami.

Dodatkową atrakcją jest niewątpliwie strona kulinarna. Dom zachęca bowiem mało znaną w Polsce bawarską kuchnią, w tym uwielbianą przez Bawarczyków weisswurst. Wszelkie jadło jest z wielką pieczołowitością przygotowywane pod okiem pani Domagalskiej. Dla tradycjonalistów szefowa kuchni proponuje także dania polskie, ze słynną bombą opoczyńską czy pierogami na czele.

Pytamy gospodarzy, dlaczego akurat Bawaria. Okazuje się, że rodzony brat p. Domagalskiego - o. Krzysztof Domagalski jest franciszkaninem i od wielu lat przebywa w bawarskich klasztorach. To on rozmiłował rodzinę w Bawarii i w jej specyficznej kulturze „bauerów i jegerów”, czyli rolników i myśliwych. W całym obiekcie zadbano więc o tamtejszy klimat - styl bawarski widać zwłaszcza w myśliwskich trofeach i dominującej biało-niebieskiej bawarskiej szachownicy - kolorach tego landu. Atutem obiektu jest pensjonat, który dysponuje 2- i 3-osobowymi pokojami z łazienkami - pomieści 60 osób. Pątnik przenocuje w funkcjonalnych, ładnie urządzonych pokojach z łazienkami za rozsądną cenę (50 zł za łóżko). Co więcej, p. Domagalski, związany z franciszkańskim festiwalem filmów katolickich, zaproponuje pątnikom wieczorny seans filmowy z najlepszych, bo nagrodzonych w Niepokalanowie, filmów dotykających spraw duchowych. Można zaaranżować spotkanie z organizatorami festiwalu albo ojcami franciszkanami, którzy opowiedzą o historii i współczesności Niepokalanowa. Możliwości jest więc sporo, bo obiekt dysponuje nowoczesną salą, zdolną pomieścić 150 osób, która normalnie służy do organizowania przyjęć weselnych i innych uroczystości rodzinnych, a także biznesowych spotkań.

Kontakt z Domem Bawarskim:

ul. Familijna 4, 96-515 Teresin, tel. 884-641-558,
e-mail: kontakt@dombawarski.com.pl,
www.dombawarski.com.pl

2013-08-19 14:14

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wincenty, czyli tam i z powrotem

wikipedia.org

Ludzie wstydzą się: biedy, pochodzenia, wiary, wyglądu, wagi… I nie jest to wcale wynalazek dzisiejszych napompowanych, szpanujących i wyzwolonych czasów. Takie samo zażenowanie czuł pewien Wincenty, żyjący we Francji na przełomie XVI i XVII wieku.

Więcej ...

Szwajcaria: mieszkańcy za małżeństwem i adopcją dzieci dla par jednopłciowych

2021-09-27 14:12

Adobe Stock

Szwajcarzy opowiedzieli się w referendum za zmianą w Kodeksie Cywilnym, która przyznaje parom jednopłciowym prawo do zawierania małżeństwa i adopcji dzieci. Propozycję tę poparło 64,1 proc. głosujących. Do urn poszło 52,6 proc. obywateli.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Modlitwa powinna być „krótka”… - poznaj...

Wiara

Modlitwa powinna być „krótka”… - poznaj...

Czy Bóg może uzdrowić człowieka podczas Mszy św?...

Wiara

Czy Bóg może uzdrowić człowieka podczas Mszy św?...

Abp Ryś do kleryków: wspólnota prezbiterium to nie jest...

Kościół

Abp Ryś do kleryków: wspólnota prezbiterium to nie jest...

Franciszek: wystrzegajmy się zamknięcia w małych grupkach

Aktualności

Franciszek: wystrzegajmy się zamknięcia w małych grupkach

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św....

Wiara

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św....

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

W wolnej chwili

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Polska

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Franciszek

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...