Reklama

Artur Stelmasiak

Katecheza: więcej niż nauka

2013-08-28 12:15

Artur Stelmasiak
Edycja warszawska 35/2013, str. 1

Rozpoczyna się nowy rok katechetyczny w szkołach. Na terenie archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej lekcje religii poprowadzi ponad 1800 katechetów

Każdy z nich oprócz stopni nauczycielskich i kierunkowego wykształcenia, musi posiadać tzw. misję kanoniczną, która uprawnia do nauczania religii w imieniu Kościoła. Można też powiedzieć, że katecheci mają dwóch szefów. - Jednym jest dyrektor szkoły, a drugim ksiądz proboszcz. Natomiast kościelnym odpowiednikiem kuratorium oświaty są specjalne wydziały w diecezjalnych kuriach - mówi ks. Piotr Pierzchała z wydziału nauki katolickiej diecezji warszawsko-praskiej.

W archidiecezji warszawskiej (AW) jest więcej dzieci i szkół, a co za tym idzie także nauczycieli religii. W sumie pracuje tu ponad 1050 katechetów, w diecezji warszawsko-praskiej ok. 750. Wśród katechetów największa grupa to świeccy, ale w szkołach nie brakuje również kapłanów i sióstr zakonnych. - Choć formalnie są oni nauczycielami, to powierzone im zadanie jest znacznie szersze. Oprócz przekazu wiedzy religijnej powinni być także świadkami wiary - podkreśla ks. dr Marek Przybylski, dyrektor wydziału duszpasterstwa dzieci i młodzieży AW.

Na lekcjach religii realizowana jest zatwierdzona przez MEN oraz Episkopat Polski podstawa programowa. Ulega ona modyfikacji każdego roku. Zmiany zazwyczaj związane są z programem duszpasterskim oraz bieżącymi wydarzeniami. - W tym roku będziemy akcentowali m.in. peregrynację Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, która zaplanowana jest w parafiach archidiecezji. Z tej okazji przygotowaliśmy specjalne katechezy Maryjne dostosowane do różnych poziomów nauczania - mówi ks. Przybylski.

Reklama

W diecezji warszawsko-praskiej w Roku Wiary odbywa się peregrynacja Figury Matki Bożej Loretańskiej. - Dla najmłodszych organizujemy konkurs plastyczny poświęcony temu wydarzeniu. Natomiast starsi uczniowie szkół podstawowych będą mieli okazję pisać listy do Ojca Świętego Franciszka - mówi ks. Pierzchała i dodaje: - Z tego, co słyszałem, Papież chętnie odpisuje na listy przysłane przez dzieci.

Największy odsetek dzieci uczęszczających na katechezę przypada na początek nauki w szkole podstawowej, ok. 90 proc. - Później jest spadek w gimnazjum do ok. 80 proc., a w szkole średniej do 70 proc. Na każdym etapie edukacji ubywa ok. 10 proc. uczniów. Te liczby są stałe już od wielu lat - mówi ks. Przybylski.

Dzięki szkolnej katechezie przekaz Ewangelii może dotrzeć do szerszej części społeczeństwa, niż tylko do tych, którzy regularnie uczestniczą w Mszach św. Jednak nie można przeceniać roli katechezy. - Ona ma przede wszystkim uczyć konkretnej wiedzy, a za przekaz wiary odpowiedzialne są rodziny i wspólnoty parafialne - podkreśla ks. Przybylski.

Tagi:
nauka katecheza religia katecheci

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Nauka jest dla ciebie!

Nauka jest dla ciebie!

Proobronni

Proobronni

Rycerze Kolumba w obronie rodziny

Rycerze Kolumba w obronie rodziny

Katechezy z Janem Pawłem II

Katechezy z Janem Pawłem II

Komentarz dnia

Komentarz dnia

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Obchody 25-lecia istnienia Centralnej Szkoły Państwowej Szkoły Pożarnej

Obchody 25-lecia istnienia Centralnej Szkoły Państwowej Szkoły Pożarnej

Odpust ku czci św. Jadwigi na wrocławskim Kozanowie

Odpust ku czci św. Jadwigi na wrocławskim Kozanowie

Bp Przybylski w DA Emaus: Twoja wiara może cię uzdrowić

Bp Przybylski w DA Emaus: Twoja wiara może cię uzdrowić

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem