Reklama

Niedziela Legnicka

Jarmark św. Bartłomieja

Monika Łukaszów

Stowarzyszenie „Nasza Nowa Wieś” i Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Legnickim Polu zorganizowały w sobotę 24 sierpnia w Nowej Wsi Legnickiej Jarmark św. Bartłomieja. Jak co roku, wspaniała zabawa, wiele konkursów i występów przyciągnęło setki mieszkańców wsi oraz osób z sąsiednich miejscowości.

To rodzinne święto odbyło się w dzień odpustu ku czci św. Bartłomieja, który jest patronem kościoła w Nowej Wsi Legnickiej. Odpust parafialny powiązano z dożynkami. Koniec sierpnia to czas końca żniw, również dla rolników w Nowej Wsi. Jak na święto plonów przystało, był wieniec dożynkowy upleciony przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich i chleb upieczony z mąki z tegorocznego zboża. Wieniec został poświęcony podczas Mszy św., której przewodniczył o. Damian Stachowicz OFM, franciszkanin z Legnicy. Starostowie dożynek - Elżbieta Żółkiewska i Józef Dynaryński złożyli na ołtarzu bochen chleba jako podziękowanie za otrzymane plony z nadzieją, że tego daru nikomu w parafii nie zabraknie. W homilii o. Damian zwrócił się do mieszkańców, aby w swoim życiu naśladowali św. Bartłomieja, by byli pokorni i prości w wierze, by dali się prowadzić w wierze, tak aby mieć możliwość bliskości spotkania z Bogiem. Na zakończenie Mszy św. głos zabrał proboszcz parafii ks. Jan Dziewulski, który podziękował wszystkim za przybycie i wspólną modlitwę.

Następnie wszyscy udali się na teren przy świetlicy wiejskiej, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości odpustowych i zainaugurowano Jarmark św. Bartłomieja. Zgodnie z tradycją dożynek starostowie przekazali poświęcony wcześniej chleb wójtowi Gminy Legnickie Pole Aleksandrowi Kostuniowi oraz sołtysowi wsi Henrykowi Babuśce. Organizatorzy jarmarkowego spotkania przygotowali wiele atrakcji sprawnościowych i muzycznych. Można było posłuchać kapeli „Polanie”, grupy kabaretowej KGB ze Śląska oraz zespołu „Zemsta Posejdona”. Warto wiedzieć, że ten ostatni to zespół istniejący od kilku lat, składający się głównie z mieszkańców Nowej Wsi oraz tych, którzy kiedyś mieszkali w tej miejscowości. Śpiewają szanty i muzykę biesiadną. Obok zmagań konkursowych można było obejrzeć pokazy straży pożarnej z Legnicy. Obecni byli także strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej z sąsiedniej miejscowości - Raczkowa, którzy wytrwale pomagali podczas konkursów sprawnościowych.

Podczas jarmarku nie mogło zabraknąć degustacji domowych wypieków i swojskiego jadła, które przygotowały gospodynie. Podczas spotkania odbył się także turniej sołectw należących do Gminy Legnickie Pole. W tym roku do rywalizacji stanęły drużyny z Nowej Wsi Legnickiej oraz z Koiszkowa. Po kilku niełatwych konkurencjach, m.in.: bieg do kotła po zupę, supersztafeta łakomczuchów, jazda na trawie, degustacja nalewek czy przeciąganie ciągnika na czas, zwycięską drużyną okazała się grupa z Koiszkowa. Drugie miejsce przypadło gospodarzom. Następnie, zgodnie z ponadpiętnastoletnią tradycją, przeprowadzono konkurs w rzucie broną o wielką nagrodę sołtysa wsi. Ta konkurencja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Na listę zawodników wpisało się blisko dwadzieścia osób zarówno kobiet, jak i mężczyzn. W związku z tym zawody przeprowadzono w dwóch kategoriach. W kategorii kobiet najdalej broną rzuciła Magdalena Kacperkiewicz, a w kategorii mężczyzn Michał Michalak. Zwycięzcą gratulujemy nie tylko siły, ale i odwagi! Nowością tegorocznego jarmarku było nadanie tytułu „Zasłużony dla Nowej Wsi Legnickiej” osobom, które w szczególny sposób zasłużyły się dla miejscowości i jej mieszkańców. Wyróżnienie przyznano Bronisławowi Sabatowi oraz pośmiertnie - Tadeuszowi Zdrzałce. Obaj wyróżnieni przez wiele lat dali się poznać, jako dobrzy sąsiedzi oraz mieszkańcy zatroskani o dobro wsi. Dodajmy, że właśnie w intencji wyróżnionych sprawowano Mszę św. odpustową. Całość świętowania ku czci św. Bartłomieja zakończyła zabawa taneczna na świeżym powietrzu z zespołem o „wdzięcznej” nazwie KGB ze Śląska.

2013-09-04 12:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

30-latka w centrum Nowej Huty

Andrzej Kalinowski/Andrzej Kurzydło

Więcej ...

Argentyńskie media: Polacy mają doświadczony zespół i “Lewego”

2022-11-29 12:50

PAP/EPA/Friedemann Vogel

Argentyńscy komentatorzy przestrzegają przed lekceważeniem Polaków przed środowym spotkaniem w grupie C piłkarskiego mundialu. Wskazują, że atutem zespołu Czesława Michniewicza jest doświadczenie, a także posiadanie w ataku Roberta Lewandowskiego.

Więcej ...

Stypendyści z całej Polski przyjadą do Zielonej Góry

2022-11-29 13:52

Archiwum Aspektów

Dziś w Kurii Diecezjalnej w Zielonej Górze odbyło się spotkanie przedstawicieli Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia z władzami miasta i diecezji w sprawie przyszłorocznego obozu młodych stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, który będzie miał miejsce w lipcu w Zielonej Górze.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież Franciszek o kapłaństwie kobiet: nie ma na to...

Papież Franciszek o kapłaństwie kobiet: nie ma na to...

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Redemptoryści na adwent 2022

Kościół

Redemptoryści na adwent 2022

Symbole i zwyczaje Adwentu

Wiara

Symbole i zwyczaje Adwentu

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Kościół

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...