Reklama

Z Jasnej Góry

Maryjna stacja w Częstochowie

Zwycięstwo przyjdzie przez Niepokalaną

W trudnych czasach, tuż po zakończeniu II wojny światowej, 8 września 1946 r., w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, prymas August Hlond poświęcił Polskę Niepokalanemu Sercu Maryi. W trwającym obecnie Roku Hlondowskim, zorganizowanym na Śląsku w związku z przypadającą 22 października br. 65. rocznicą śmierci kard. Augusta Hlonda, na Jasnej Górze archidiecezja częstochowska przypomniała ten historyczny akt poświęcenia Sercu Maryi z 1946 r.

Pielgrzymi licznie zgromadzili się 8 września 2013 r. przed Szczytem Jasnogórskim na Mszy św., której przewodniczył i homilię wygłosił abp Wacław Depo - metropolita częstochowski. Eucharystię koncelebrowali m.in.: abp Damian Zimoń - emerytowany metropolita katowicki, ks. kmdr Janusz Bąk - delegat biskupa polowego ds. kombatantów, ks. phm. Krzysztof Bytomski - komendant Pielgrzymki Harcerskiej, ks. inf. Marian Mikołajczyk - prepozyt Kapituły Archikatedry Częstochowskiej. Wśród pielgrzymów byli uczestnicy 42. Pielgrzymki Kombatantów AK, 31. Pielgrzymki Harcerzy Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, Bractwo Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polski, działające przy Jasnej Górze pod przewodnictwem o. Alberta Szustaka, oraz wierni archidiecezji częstochowskiej.

W homilii abp Wacław Depo nawiązał do rocznicy historycznego wydarzenia, jakim był Akt Poświęcenia Narodu Polskiego Niepokalanemu Sercu Maryi. Zaznaczył, że ten akt z 1946 r., jak również Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego z 1956 r. i Akt Zawierzenia Jana Pawła II z 1979 r. nie mogą być tylko odczytane jako zapis przeszłości, ale muszą owocować codziennym życiem, wiernością łasce wbrew zagrożeniom. Muszą być wyzwaniem dla naszych sumień poprzez modlitwę różańcową, praktykę spowiedzi i Komunii św. pierwszych sobót miesiąca oraz odwagę oddawania siebie i rodzin Niepokalanemu Sercu Maryi w całej naszej przyszłości. - W tym Niepokalanym Sercu jest cała nasza nadzieja! - podkreślił abp Depo. Na zakończenie Eucharystii Metropolita Częstochowski, klęcząc przed obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej, odczytał akt poświęcenia Sercu Maryi, przygotowany w 1946 r. przez kard. Augusta Hlonda. Wierni - również na klęczkach - powtarzali m.in. słowa: „Narodowi polskiemu uproś stałość w wierze, świętość życia i zrozumienie posłannictwa, złącz go w zgodzie i bratniej miłości”. Swoje przesłanie do uczestników uroczystości skierowali i w modlitewnej łączności z Jasną Górą trwali: abp Celestino Migliore - nuncjusz apostolski w Polsce, abp Józef Michalik - przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Józef Kowalczyk - prymas Polski oraz abp Wiktor Skworc - metropolita katowicki.

Reklama

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

Czytajmy „Jasną Górę”!

Cisza - pokój - modlitwa to w największym skrócie tematy wrześniowo-październikowego numeru dwumiesięcznika „Jasna Góra”. „Wewnętrzne wyciszenie i milczenie są przestrzenią, która pomaga ludziom w odnalezieniu siebie samego” - czytamy w tekście pt. „Cisza jest językiem Boga”. To zapis nauki rekolekcyjnej o. Stanisława Turka - paulina, adresowanej do Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej. „Codziennie przetacza się przez nas lawina słów” - zauważa autor. „W tej dżungli z trudem odnajdujemy prawdę”. „Dokonuje się śmiertelnego zamachu na słowo”. Refleksje autora, cytaty wypowiedzi Tomasza Mertona, Wandy Rutkiewicz, bł. Matki Teresy z Kalkuty pozwalają docenić znaczenie ciszy, która „jest piękniejsza od muzyki”.

Niemożliwe może być możliwe - taką refleksję nasuwa opowieść o peregrynacji kopii Ikony Matki Bożej Jasnogórskiej „Od Oceanu do Oceanu”, czyli od Władywostoku do Fatimy. Peregrynacja połączyła w modlitwie w obronie życia katolików i prawosławnych z 24 krajów Azji i Europy. Autorką tego pomysłu oraz kopii Ikony Matki Bożej Jasnogórskiej jest Ewa Kowalewska z Human Life International.

Reklama

„Modlitwa o pokój okrąża świat”, bowiem, jak pisze o. Albert Szustak - paulin, w kolejnych miejscach globu poświęcane są ołtarze Wieczystej Adoracji w intencji modlitwy o pokój. Pierwszy z nich znajduje się w kaplicy kościoła ormiańskich katolików w Jerozolimie, drugi w sanktuarium Maryi Królowej Pokoju w Oziornoje w Kazachstanie. Kolejne planowane ośrodki modlitwy w intencji pokoju to Kibeho w Rwandzie oraz Jamusucro na Wybrzeżu Kości Słoniowej.

W dziale historycznym - tym razem wspomnienie o. Eustachego Rakoczego, paulina, o gen. dyw. Wacławie Stachiewiczu, który przed 85 laty był dowódcą częstochowskiego pułku. W serii z żałobnej karty - wspomnienie o zmarłym w czerwcu br. o. Zygmuncie Oklińskim.

Dwumiesięcznik przynosi także rozważania modlitwy różańcowej, prezentację skarbów Jasnej Góry, kronikę Jasnej Góry i inne stałe rubryki.

Anna Wyszyńska

Dwumiesięcznik „Jasna Góra” nr 5/2013 (wrzesień-październik), adres redakcji: ul. o. A. Kordeckiego 2, 42-225 Częstochowa, tel. (34) 37-77-351, fax.: 0-34-37-77 -317, adres internetowy: www.miesiecznik.jasnagora.pl, e-mail: miesiecznik@jasnagora.pl.

Krótko

2 września Jasnogórska Szkoła Muzyczna rozpoczęła nowy rok szkolny 2013/14. Mszy św. z udziałem dzieci, rodziców, nauczycieli i wychowawców oraz dyrekcji szkoły przewodniczył o. Jan Poteralski, katecheta i kapelan szkoły.

3 i 4 września modlili się na Jasnej Górze uczestnicy 41. Pieszej Pielgrzymki Kleryków Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. Mszy św. przewodniczył ks. Artur Stochła, prefekt seminarium.

8 września na Jasnej Górze modliła się 4. Pielgrzymka Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Obecni byli dyrektorzy, kierownicy i pracownicy wielu oddziałów ZUS. Przybył Zbigniew Derdziuk, prezes ZUS, wraz z Zarządem.

Zapowiedzi

23-26 września - Rekolekcje kapelanów Wojska Polskiego

27/28 września - Pielgrzymka wiernych archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej

28 września - Pielgrzymka Pomocników Matki Kościoła

28/29 września - Dzieło Miłosierdzia - Grupy Modlitwy św. Ojca Pio

29 września - Jasnogórskie Spotkanie Środowiska Policyjnego

29 września - 1. Narodowa Pielgrzymka Katechetów w Roku Wiary

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2013-09-16 13:45

Wybrane dla Ciebie

Wzrasta liczba ofiar współczesnego niewolnictwa

2022-12-02 20:27

PublicDomainPictures/pixabay.com

Dziś obchodzony jest Międzynarodowy Dzień na rzecz Zniesienia Niewolnictwa. Papież napisał na Twitterze, że wszyscy jesteśmy wezwani, do budowania odnowionego społeczeństwa zorientowanego na wolność, sprawiedliwość i pokój, aby przezwyciężyć wszelkiego rodzaju nierówności i dyskryminację, aby żaden człowiek nie zniewalał drugiego człowieka.

Więcej ...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły się słowa Patrona Polski?

2022-11-30 06:54

Episkoapt News

Święty Andrzej Bobola nie pozwolił o sobie zapomnieć – sam zaczął upominać się o swój kult. Po śmierci ukazał się w Pińsku, Wilnie aż wreszcie w Strachocinie.

Więcej ...

Lublin. Zapraszamy na Orszak św. Mikołaja

2022-12-02 17:17

Paweł Wysoki

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Bł. Rafał Chyliński – święty stąd

Niedziela Łódzka

Bł. Rafał Chyliński – święty stąd

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...