Reklama

Europejskie „tak” za życiem!

Ponad milion obywateli Unii Europejskiej podpisało się pod inicjatywą „Jeden z Nas”. Jest to największa akcja pro-life na Starym Kontynencie oraz wspólne działanie organizacji broniących życia od chwili jego naturalnego poczęcia

Pomysłodawcą Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej (EIO) „Jeden z Nas” jest włoski europoseł - Carlo Cassini, który był sędzią Sądu Najwyższego, a obecnie jest prezesem największej włoskiej organizacji pro-life. Do komitetu wykonawczego wchodzą także przedstawiciele Hiszpanii, Węgier i Polski. To oni koordynują największą w historii Europy akcję pro-life.

- Chciałbym bardzo podkreślić, że ten milion głosów nie oznacza końca naszej pracy. Podpisy mogą być zbierane do końca października, a wiele z tych, które już mamy, mogą okazać się z różnych przyczyn nieważne. Dlatego wyznaczyliśmy sobie minimalny pułap miliona dwustu tysięcy podpisów, które powinny być zebrane, aby można mówić o spokojnym czekaniu na ich weryfikację. Dlatego w Europie 22 września organizujemy Europejski Dzień Poparcia dla tej akcji - mówi Jakub Bałtroszewicz, członek komitetu obywatelskiego i wykonawczego inicjatywy oraz koordynator Polskiego Komitetu Narodowego (polska strona: www.jedenznas.pl).

Czym jest Europejska Inicjatywa Obywatelska? To nowe narzędzie, które nakazuje Komisji Europejskiej wysłuchanie każdej propozycji prawnej, pod którą podpisze się co najmniej milion obywateli z minimum siedmiu krajów Europy. Celem zaś akcji „Jeden z Nas” jest m.in. zaprzestanie finansowania z unijnych pieniędzy projektów związanych z niszczeniem ludzkich embrionów oraz wykonywaniem aborcji. Zbiórka podpisów trwa jeszcze do końca października, a w dniach 22-29 września organizatorzy zapowiadają czas szczególnej mobilizacji. Akcja prowadzona jest we wszystkich krajach Unii. Największą liczbę głosów zebrano we Włoszech i w Polsce, a ustawowe minimum ważności przekroczyło już 11 krajów członkowskich. Prawdopodobnie zaś na wiosnę przyszłego roku odbędzie się wysłuchanie publiczne. Wtedy to liderzy inicjatywy przedłożą projekt Komisji Europejskiej, która w przypadku braku zarzutów formalnych powinna skierować go pod głosowanie Europarlamentu.

Reklama

Propozycja „Jeden z Nas” odwołuje się do wyroku „Brüstle przeciwko Greenpeace” z 2011 r., w którym Europejski Trybunał Sprawiedliwości stwierdził, że ochrona z tytułu „godności i integralności osoby” należy się embrionowi ludzkiemu od momentu poczęcia. Dlatego też liderzy inicjatywy mówią nie tyle o zmianie, co o uporządkowaniu unijnego prawa, które dziś mimo wskazanego wyroku pozwala finansować z unijnych budżetów milionowe przedsięwzięcia aborcyjne w krajach Trzeciego Świata (np. 170 tys. dzieci w okresie prenatalnym ginie rocznie w Afryce i jest to finansowane przez Unię Europejską).

14 listopada do Krakowa przyjadą natomiast koordynatorzy z wszystkich krajów biorących udział w akcji, by wziąć udział w kilkudniowym Europejskim Kongresie Ruchów Pro-Life „Jeden z Nas”.

- Ufam, że w Krakowie będziemy świętować sukces nie miliona, a może dwóch milionów podpisów. Wierzę, że do końca października aktywnie poprze nas jeszcze wiele osób i społeczności - mówi Michał Baran z polskiego komitetu „Jeden z Nas”. - Chcemy, by oddolny głos obywateli Europy zabrzmiał głośno i wyraźnie, bo wierzymy, że to dopiero początek rewolucji pro-life na Starym Kontynencie - dodaje.

Organizatorzy kongresu deklarują, że to właśnie w listopadzie w Krakowie powstanie pierwsza w historii Europy federacja organizacji pro-life, która wytyczy kierunek na lata 2014-20.

Wśród zapowiadanych gości będą m.in. europosłowie, a także przedstawiciele organizacji pro-life z USA. Polscy aktywiści chcą budować więzy transatlantyckie i w ten sposób poszerzać poparcie dla inicjatyw pro-life w Polsce. - Już dziś zapraszamy do mobilizacji, aby w ostatnim tygodniu września dołączyć do miliona wspierających nas Europejczyków oraz swoim aktywnym działaniem umożliwić to innym - kończy Michał Baran.

„Niedziela” jest patronem medialnym zarówno przedsięwzięcia „Jeden z Nas”, jak i wyżej zapowiadanego kongresu.

2013-09-16 13:45

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Watykan: zdewastowano wejście do rezydencji ambasadora Ukrainy (krótka)

2022-12-02 13:36

Nieznani sprawcy zdewastowali wejście do rezydencji ambasadora Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej Andrija Jurasza. Dyplomata potwierdził tę informację w rozmowie z włoską agencją ANSA.

Więcej ...

„Autoportret Kościoła - Archidiecezja Łódzka”

2022-12-03 16:30

ks. Paweł Kłys

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Modlitwa

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wielki misjonarz

Święci i błogosławieni

Wielki misjonarz

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Symbole i zwyczaje Adwentu

Wiara

Symbole i zwyczaje Adwentu